Australia – Wielka Rafa Koralowa

20 maja, 2019 Off By kuba

Australia – Wielka Rafa Koralowa

Ten, kto kocha nurkowanie na rafach koralowych, powinien choć raz w życiu ruszyć na kraniec świata, aby zanurkować na wspaniałej Wielkiej Rafie Koralowej w Australii. Najprawdopodobniej jest to najbardziej znana i ceniona przez nurków rafa na świecie.

Widoczna z kosmosu…

Tak naprawdę Wielka Rafa Koralowa jest złożona z około 3 tysięcy mniejszych raf i 900 wysp koralowych, które tworzą pas o szerokości 60 kilometrów. Rafa bywa nazywana też Wielką Rafą Barierową, jest bowiem największą na świecie rafą tego typu. Rafa ciągnie się przez odcinek ponad 2000 kilometrów wzdłuż wschodniego brzegu Australii i jest tak ogromna, że można dostrzec ją nawet z kosmosu!

Ile lat ma rafa?

Fascynujący jest wiek tutejszych koralowców. Wielka Rafa Koralowa zaczęła powstawać około 18 milionów lat temu, choć jej niektóre fragmenty liczą nawet 45 milionów lat. Obecny kształt rafy powstał mniej więcej 2 miliony lat temu. Rozwój Wielkiej Rafy Koralowej nie zakończył się, obecnie powstają nowe warstwy koralowców.

Mieszkańcy rafy

Wielka Rafa Koralowa to jeden z największych ekosystemów pod względem ilości gatunków zgromadzonych na tak małym obszarze. Na Wielkiej Rafie Koralowej żyje około 1500 gatunków ryb, 5000 gatunków mięczaków, 400 gatunków koralowców, 10 000 typów gąbek oraz 500 gatunków wodorostów. Wśród najciekawszych i często występujących mieszkańców rafy należy wymienić: filmowe błazenki, 2 metrowe grańce, a także lucjany, barakudy, papugoryby garbogłowe i oczywiście często występujące w australijskich wodach różne gatunki rekinów. Z niebezpiecznych gatunków na rafie występują: skorpeny, klepacze olbrzymie (węże) oraz rekiny woobogongi.

Obszar chroniony

Obszar Wielkiej Rafy Koralowej jest chroniony. W 1975 roku został utworzony tu park narodowy. Ponadto obszar ten jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrody UNESCO.

Nurkowa stolica

Stolicą nurkową kraju jest Cairns. Znajduje się tu bardzo duża ilość baz nurkowych, oferujących penetrację podwodnego świata Wielkiej Rafy Koralowej. Aby poznać uroki rafy najlepiej wybrać się na safari nurkowe. Oferowane są wyprawy 3-4 dniowe, obejmujące Ribbon Reefs oraz Cod Hole oraz 5-7 dniowe, gdzie dodatkowo w programie wzięto pod uwagę m.in.: znaną Osprey Reef.

Osprey Reef

Osprey Reef to jedno z najsłynniejszych i najpiękniejszych miejsc Wielkiej Rafy Koralowej. Osprey Reef jest oddalona o 350 kilometrów od Cairns. Ściany tutejszych koralowców mają swe fundamenty na 1000 metrach głębokości, jednakże ich górne warstwy znajdują się tuż pod powierzchnią wody.

Osprey Reef to jedyna rafa w okolicy, dlatego też skupiło się na niej całe podwodne życie. Ponadto panuje tu świetna widoczność, sięgająca nawet do 40 metrów.

Na rafie występują szare rekiny rafowe. Tradycją jest już tzw. „shark feeding”, czyli karmienia rekinów podczas wypraw nurkowych. Pokarm dla rekinów zostaje wyrzucony ze statku, po tym jak nurkowie zanurzą się i znajdą w bezpiecznych miejscach. Wrażenia są imponujące! Należy jednak zawsze stosować się do wskazówek przewodników, gdyż rekiny podczas karmienia, bywają nieobliczalne.

Wyspa Heron

Wyspa Heron znajduje się w samym sercu Wielkiej Rafy Koralowej i podobnie jak na Osprey Reef skupia się tam całe podwodne życie. Ojciec nurkowania Jacques Cousteau ocenił wyspę jako jedno z dziesięciu najlepszych miejsc nurkowych na świecie. Wielką atrakcją rafy są humbaki – charakterystyczne walenie o długich płetwach. Humbaki potrafią w imponujący, akrobatyczny sposób wyskakiwać wysoko ponad wodę. Słyną także z niepowtarzalnych pieśni. Humbaki wydają niskie dźwięki o bardzo dużej mocy- dźwięk rozchodzi się na przestrzeni setek kilometrów.

Wrak Yongala

Parowiec Yongala zatonął w roku 1911 podczas uderzenia cyklonu na obszarze Wielkiej Rafy Koralowej. Podczas katastrofy zginęło 121 osób. Wrak spoczywał na dnie nietknięty aż do 1958 roku, kiedy to został odkryty. Wrak Yongala jest dostępny dla wszystkich nurków, leży bowiem na głębokości od 14 do 28 metrów. Z czasem wrak porosła rafa. Dziś skupia się tam całe podwodne życie. Podczas nurkowanie nie należy jednak zapominać o ofiarach katastrofy – wrak Yongala jest miejscem pamięci narodowej.

Fish Rock Cave

Fish Rock Cave to cudowne miejsce dla nurków jaskiniowych na różnych poziomach zaawansowania. Wejście do jaskini znajduje się na 23 metrach głębokości. Atrakcją jaskini jest możliwość podziwiania olbrzymich żółwi oraz rekinów. Miejsce to jest siedliskiem szarych rekinów rafowych, które żyją tu w ogromnych ilościach.