Brioni (Brijuni)

23 lutego, 2005 Off By kuba

W skład wysp Brioni (Brijuni) wchodzą dwie główne wyspy porośnięte sosnami i 12 wysepek przy wybrzeżu Istrii, na północny zachód od Puli. Miał tutaj swoją letnią rezydencje marszałek Ti to. Spędzał w niej 6 miesięcy w roku, od 1949 r. aż do śmierci w 1980 r., żyjąc na poziomie, którego mógłby mu pozazdrościć niejeden zachodni kapitalista. Tito przyjął tutaj 90 przywódców różnych państw. W 1956 r., w czasie spotkania na największej wyspie archipelagu Veli Brijun, Tito, Nasser i Nehru wypracowali podstawy wspólnej deklaracji.

Na wyspie Veli Brijun Tito posiadał trzy pałace: Vila Jadranka, Bijela Vila i Vila Brionka. Słynna deklaracja z Brioni została podpisana w rezydencji Bileja Vila (tzw. Białym Domu Ti ty). Turyści mogą zwiedzać wszystkie trzy budynki. Nie są udostępnione do zwiedzania jedynie prywatne apartamenty na małej wysepce Vanga. W 1984 r. wyspy Brioni otrzymały status parku narodowego. Rośnie tam 680 gatunków różnych roślin, w tym wiele roślin subtropikalnych, posadzonych na życzenie Tity.

Po przybyciu na wyspy (30 min podróży statkiem z Fażana) można zobaczyć przycumowane w zatoce dwa prywatne jachty należące kiedyś do przywódcy Jugosławii. Obok przystani stoją 4 luksusowe hotele, gdzie niegdyś mieszkali jego goście. Czterogodzinna wycieczka po Brioni rozpoczyna się od zwiedzania kościoła św. Germana, w którym obecnie mieści się galeria kopii średniowiecznych fresków z różnych kościołów na Istrii. Wystawa Tito na Brioni, znajdująca się w innym budynku, składa się m.in. z wielkich fotografii marszałka z gwiazdami filmowymi Giną Lollobrigidą, Sophią Loren, Elizabeth Taylor i Richardem Burtonem, którzy niegdyś byli jego gośćmi.

Następny etap zwiedzania to przejazd małym pociągiem wokół wyspy. Po drodze mija się pałace i park safari, dawniej prywatny teren łowiecki Tity. Mieszkające tam egzotyczne zwierzęta to podarunki, które Tito otrzymał od przywódców różnych państw. Kolejnym etapem wycieczki jest zwiedzanie ruin pochodzącej z I w. n.e. rzymskiej willi oraz niezbyt ciekawego zoo. Pod koniec przewodnicy szybko przeganiają turystów przez interesujące Muzeum Etnograficzne, gdzie można rzucić okiem na chorwackie stroje ludowe.

Podróż

Park Narodowy Brioni można zwiedzać tylko z wycieczką. Trzeba dojechać autobusem z Puli do Fażana (8 km), a potem zapisać się na wycieczkę (20 $) w biurze obsługi turystów w Brioni, stojącym niedaleko przystani. Do Fażany należy przyjechać przed 12.00, aby być pewnym, że zwiedzi się park tego samego dnia.

W porcie w Puli także można dowiadywać się o statki wycieczkowe kursujące na Brioni. Pięciogodzinna wycieczka statkiem z Puli na Brioni może nie obejmować zwiedzania wysp, a jedynie pływanie wokół nich, tym niemniej jest bardzo przyjemna.