Canberra – stolica Australii

20 maja, 2019 Off By kuba

Canberra – stolica Australii

Canberra to młoda stolica Australii, choć wiele osób myli się twierdząc, iż to sławne na całym świecie Sydney jest oficjalnym centrum kraju. Tymczasem właśnie w Canberra zlokalizowane są wszystkie stołeczne urzędy kraju.

Miasto Canberra, mimo iż założone zostało stosunkowo niedawno, może pochwalić się kilkoma, wartymi odwiedzenia zabytkami.

Old Parliament House

Jednym z ciekawszych miejsc stolicy jest stary gmach parlamentu, czyli Old Parliament House, który czynny jest dla zwiedzających codziennie od godziny 9.00 do 16.00. Wstęp do gmachu kosztuje ok. 2 dolarów australijskich. Stary Parlament usytuowany jest przy King Terrace, dokładnie w połowie drogi między nową siedzibą rządu, a brzegami jeziora.

Budynek pełnił swą rolę w latach 1927-1988. Należy zaznaczyć, iż początkowo miało to być tylko tymczasowe miejsce obrad australijskiego Parlamentu, które jednak wspaniale funkcjonowało przez wiele lat.

Stary Parlament przestał pełnić swą rolę z wielkim fasonem: w ostatnim dniu na jego korytarzach rozbrzmiewały największe przeboje z repertuaru Rolling Stonesów. Był to ulubiony zespół ministra obrony. Na przyjęciu pożegnalnym, jak można nazwać owy koncert, można było ujrzeć premiera Australii i przywódcę opozycji w pełnej komitywie. Ten oryginalny duet wystąpił nawet na scenie. Impreza trwała do białego rana, a zmęczeni biesiadnicy chwiejnym krokiem opuszczali budynek. Taka właśnie, mniej lub bardziej prawdziwa, wersja przedostała się do prasy, niemniej jednak budynek Starego Parlamentu z pewnością pożegnano z godnością.

Gmach budynku można zwiedzać z przewodnikiem lub samodzielnie. Dzięki informatorom umieszczonym w strategicznych punktach Starego Parlamentu można zorientować się, gdzie znajdowały się sale posiedzeń, biura parlamentarzystów i gabinet premiera. Informatory przedstawiają także bogate dzieje samego budynku. W chwili obecnej w gmachu mieści się Narodowa Galeria Portretu i muzeum. Można tu obejrzeć ekspozycje stałe i odbywające się często wystawy okresowe. Artyści chętnie organizują tu swoje wystawy, ponieważ gmach parlamentu uznawany jest za miejsce prestiżowe w świecie sztuki.

Na trawniku przed budynkiem znajduje się Aboriginal Tent Embassy, czyli namiot-ambasada Aborygenów. Został on umieszczony w tym miejscu w 1972 roku, kiedy to rdzenni mieszkańcy Australii czynili starania o uznanie przez rząd federalny praw mieszkańców kontynentu i wysp Cieśniny Torresa do ich ziemi. W kilka lat później namiot Aborygenów został uznany przez Australijską Komisję Dziedzictwa za obiekt o ważnym znaczeniu kulturalnym. Warto zaznaczyć, iż właśnie w tym miejscu po raz pierwszy pojawiła się flaga aborygeńska.

Australijska Galeria Narodowa

Jak w każdej światowej stolicy, tak i w Canberra znajduje się narodowe muzeum. Mowa tu o Australijskiej Galerii Narodowej (Australian National Gallery), która jest głównym centrum sztuki całego kontynentu. Zgromadzono tu wspaniałe dzieła artystów z całego świata, ale na szczególną uwagę zasługują prace rdzennych mieszkańców Australii – Aborygenów. W muzeum regularnie organizowane są różnotematyczne wystawy związane z wszelkimi gatunkami sztuki, dzięki czemu każdy znajdzie tu coś dla siebie. Australijska Galeria Narodowa jest otwarta w godzinach od 10.00 do 17.00, a wstęp do niej jest bezpłatny, z wykluczeniem specjalnych wystaw.

Muzeum znajduje się przy Parkes Place, bezpośrednio za budynkiem High Court, na południe od jeziora Burleya Griffina.

W zbiorach muzeum można znaleźć tradycyjne dzieła artystów aborygeńskich, a także tak odbiegające od nich prace XX-wiecznych twórców, do których zaliczyć należy Arthura Boyda, Sidneya Nolana i Alberta Tuckera. Wśród eksponatów typowo aborygeńskich znajdują się tu prawdziwe dzieła sztuki ludowej, m. in.: obrazy na korze Ziemi Arnhema, słupy nagrobne pukumani, które zostały zrobione przez artystów z plemienia Tiwi z wysp Melville i Bathurst (niedaleko Darwin), zadrukowane tkaniny autorstwa kobiet z Utopii i Ernabelli w środkowej Australii, jak również malowidła z Yuendumu.

Australijska Galeria Narodowa organizuje okresowe wystawy, na których można zobaczyć prace ludów zamieszkujących Kimberley i inne miejsca w głębi kontynentu, które słyną z aborygeńskich tradycji artystycznych.

Odwiedzający muzeum mogą przyjrzeć się nie tylko dziełom pochodzącym z pierwszych dziesięcioleci osadnictwa europejskiego czy też obrazom XIX-wiecznych romantyków, ale także tęchnącym nacjonalizmem pracom Charlesa Condera, Arthura Streetona i Toma Robertsa.

Zbiory Australijskiej Galerii Sztuki to zarówno malarstwo, rzeźba, grafika, rysunki, fotografie, a także meble, ceramika, ubiory, tkaniny i srebra. Interesującym miejscem w Galerii jest Sculpture Garden, czyli ogród rzeźby, który wypełniony jest po brzegi wspaniałymi dziełami.

Australijska Galeria Narodowa organizuje bezpłatne wykłady na temat ekspozycji, a także interesujące pokazy filmowe.