Chiński Nowy Rok

12 czerwca, 2019 Off By kuba

Chiński Nowy Rok

Święto Wiosny czyli Chiński Nowy Rok

Chiński Nowy Rok ustalany jest wg kalendarza księżycowego – zatem jest to święto ruchome. W tym roku wypada 23 stycznia.

Według legend, rozpoczął się od walk z mityczną bestią Nian年兽 (tzn. rok w języku chińskim). Bestia zwykła tegoż dnia odwiedzać ziemię i pożerać zapasy żywności a nawet ludzi, w szczególnosci małe dzieci. By chronić swoje rodziny, ludzie wystawiali przed drzwi jedzenie wierząc, że jeśli Nian zje to, co dla niego przygotowali, nie będzie już zagrażał ludziom. Wierzyli też, że czerwony kolor odstrasza bestię, dlatego
tradycyjnie zapala się czerwone, papierowe latarnie. Głośne wybuchy petard, to też sposób na odstraszenie intruza. Dla nieprzywykłych do hałasu o przeróżnych porach dnia i nocy, czas ten jest wyjątkowo męczący.

Chiński Nowy Rok to święto rodzinne. Chińczycy oddzieleni od rodzin i rozsypani po całym kraju (w pogoni za chlebem) a nawet po świecie, uczynią niemalże wszystko by spędzić ten czas z rodziną. Na bilet do domu i prezenty dla najbliższych wydają ostatnie, ciężko zarobione pieniądze. Ustawowo przysługuje 7 dni wolnego (pracownicy migrujący wydłużają urlop nawet do 1 miesiąca), to niewiele, zważywszy, że na dojazd do domu potrzebują czasem kilku dni. Jeśli zabraknie na bilet, zawsze można zaśpiewać w pobliżu centra handlowego licząc na dobroć przechodniów.

Tradycyjnie w wigilię Nowego Roku rodzina zasiada do kolacji. Potrawy różnią się w zależności od regionu. Kolacja wigilijna w chińskiej rodzinie przypomina naszą, bożonarodzeniową – dużo jedzenia i oczywiście alkoholu.

Sylwetka smoka chińskiego jest złożeniem 9 różnych zwierzat: rogi jelenia, głowa konia, oczy zółwia, wężowa szyja, rybie łuski, szpony orła, krowie uszy, tygrysie łapy oraz ciało węża morskiego.

Smok jest przez Chińczyków najbardziej pożądanym znakiem zodiaku. Uważa się,
że smoki posiadają maginą moc, dlatego też był on symbolem cesarza (tylko
cesarz mógł nosić szaty ozdobione wizerunkami smoka). Smoki są wszechstronne i
podziwiane za umiejetność wznoszenia się do niebios i zanurzania się w glebiny
oceanów. Są mądre i pełne witalności.

Smok, uważany przez Chińczyków za najszczęśliwszy ze znaków a szczęście podąża za nim, gdziekolwiek się uda. Mowi się, ze Rok Smoka jest dobry dla biznesu i wszystkich projektów zarabiania pieniędzy. W konsekwencji osoby urodzone w tym roku mają talent do robienia pieniędzy, przyciągają bogactwo i generalnie cieszą się finansowym dobrobytem.

Smok przynosi 4 blogosławieństwa wschodu: bogactwo, moc, harmonię i długie życie.

Smoczyce i Smoki, szykujcie się, to Wasz rok!