Dżoti – mały wielki człowiek

10 sierpnia, 2018 Off By kuba

Czy wiesz że najmniejsza osoba na świecie mieszka w Indiach?
Ma 58 cm wzrostu i waży zaledwie 5 kg. Czy chcesz poznać jej życie?

Jeśli Twoja brzmi „tak”, to zapraszam do Indii na spotkanie z kimś wyjątkowym…Dżoti

Już za moment zapraszam do dzisiejszych podróży blog! Będzie to bowiem podróż do Indii na spotkanie z kimś wyjątkowym…Dżoti

Co oznacza imię Dżoti do kogo należy?

To piękne imię naszej dzisiejszej bohaterki oznacza ”światło”. Myślę że prawdziwie oddaje całą jej życiową postawę, mocny charakter i niegasnący uśmiech, który pomaga jej w znoszeniu trudów codziennego życia. Dżoti wraz z rodziną mieszka w Indiach, i ma w nich prawdziwe oparcie oraz powód by nigdy nie poddawać się. Dlaczego? Przekonacie się o tym czytając tę opowieść.

Co spowodowało że Dżoti przestała rosnąć?

Podróżniczy blog dowiedział się że Dżoti cierpi na wrodzoną karłowatość, spowodowaną niewydolnością przysadki mózgowej. Organ ten jest bowiem odpowiedzialny za produkcję hormonu wzrostu, a każda jego dysfunkcja skutkuje problemami zdrowotnymi. Dżoti ma 17 lat, 58 cm wzrostu i waży zaledwie 5 kg, sylwetką przypominając trzyletnie dziecko. Z powodu niedobory wapnia cierpi także na znaczną osteoporozę z powodu której jest narażona na patologiczne złamania kości.

Jej inteligentny rozwój jest jak najbardziej prawidłowy, dzięki czemu może nabywać wiedzę ale też rekompensować w jakiś sposób bolesne doświadczenie zdrowotne.

O rodzinie Dżoti i jej pochodzeniu.

Pochodzi ona z rodziny dość dobrze usytuowanej a podróże blog wysnuły te przypuszczenia stąd, że posiadają porządny murowany dom i solidne jego wyposażenie. W środku oprócz mebli znajduje się także kolorowy telewizor. Dzieci mają także możliwość uczęszczania na zajęcia szkolne, co uważane jest za luksus. Dżoti posiada także siostry i brata którzy oprócz troskliwych rodziców zawsze są w pobliżu i może liczyć na ich wsparcie oraz opiekę. Rodzina pochodzi zapewne z wyższych kast o czym świadczy ich wygląd oraz majętność. Składa się na nie bogactwo bajecznie kolorowych i upiększonych złotymi dodatkami sari, jak również złota biżuteria.

Czy w Indiach nadal obowiązuje różnorodny system kastowy?

System kastowy w Indiach został zniesiony w roku 1950, choć podróżując po kraju nadal widać że obowiązuje w świadomości mieszkańców. Nie jest on legalny aczkolwiek ciągle spotykany i praktykowany tak przez ludność jak i przez rządzących. I tak każde narodziny dziecka rejestruje się pod kastowym opisem zależnym od przynależności kastowej rodziców. Nawet szkoły chrześcijańskie są zobowiązane informować rząd o pochodzeniu kastowym uczniów.

Jakie są rodzaje kast i jakie środowiska zrzeszają?

Wraz z podróżniczym blogiem uzyskaliśmy następujące informacje o dalszym istnieniu pięciu kast. Wśród nich są:

  1. bramini- to najwyższa kasta, skupiająca kapłanów oraz uczonych.
  2. kszatrijowie- należą tutaj wojownicy, monarchowie i rządzący.
  3. waiśjowie- zrzeszają kupców i rzemieślników.
  4. śudrowie- obejmują robotników rolnych.
  5. pariasi- inaczej Dalici są uważani za nieczystych i z tego powodu są wykluczeni z bycia w kaście( tzw.bezkastowi). Zajmują się oni paleniem zwłok nad rzeką Ganges i pochówkiem oraz wykonują prace sprzątające.

Jak choroba Dżoti jest przyjmowana przez społeczeństwo?

Dżoti z powodu schorzenia ma problemy z chodzeniem, bowiem jej nóżki są umieszczone w stabilizatorach, z powodu trudno gojących się złamań: kości udowej i kości strzałkowej. Pomimo tych bolesnych ograniczeń i braku możliwości pełnego korzystania z młodości, dziewczyna jest radosna a uśmiech wciąż gości na jej pięknej twarzy. Podróżując po Indiach i wnikliwie obserwując tamtejsze życie, stwierdzamy że osoby trochę różniące się od innych, co wcale nie gorsze są w pełni akceptowane i przyjmowane przez społeczeństwo. Ba, w Indiach Dżoti jest uważana za wcielenie bóstwa i darzona powszechną atencją! Przy spotkaniu ludzie dotykają jej stóp, pochylają głowy i klękają. Jako jedyna bardzo młoda osoba dostąpiła nawet zaszczytu spotkania z samymi sadhu- czyli świętymi mężami stanu!

Pięknie dziękuję za dzisiejsze spotkanie. W następnym podróżniczym blogu Mili Czytelnicy poznacie dalsze losy Dżoti na które z serca zapraszam!

Zdjęcie to w jakiś sposób nawiązuje także do imienia bohaterki dzisiejszego artykułu. Bowiem przedstawia obchodzenie Diwali czyli Święta Świateł ( a Dżoti także znaczy światło). Wydarzenie to ma miejsce w mieście Jaipur, a dwie kobiety dla podkreślenia symboliki uroczystości trzymają w dłoniach zapalone świece. Święto to także rozpoczyna nowy rok obrotowy i podkreśla zwycięstwo światła nad ciemnością