Krk

23 lutego, 2019 Off By kuba

Krk jest największa wyspą Chorwacji (pow. 409 km2). Wybrzeże wschodnie jest pozbawione roślinności z powodu wiejących z kontynentu wiatrów, a tereny znajdujące po zachodniej stronie wyspy, zwłaszcza w okolicy miasta Krk, mają więcej zieleni. W 1989 r. wyspa uzyskała a połączenie z lądem dzięki największemu na świecie betonowemu mostowi łukowemu – jego rozpiętość wynosi aż 390 m. Spowodowało to gwałtowny rozwój przemysłu – zbudowano między innymi lotnisko i kilka zakładów przemysłowych na północy wyspy, zaś w jej południowej części powstały wielkie hotele. Tym niemniej, największe miasto Krk jest bardzo malownicze i ma bogatą historię. Ślicznie położona Baśka jest najstarszym ośrodkiem piśmiennictwa w języku narodowym – to stąd pochodzi pisana głagolicą tzw. Baścanska Ploća.

Najstarszymi mieszkańcami wyspy byli Ilirowie, a w I w. p.n.e. Rzymianie założyli tu osadę Curicum. W VI w. n.e. Słowianie przejęli panowanie nad wyspą, wypierając dotychczasowych mieszkańców. Od XII do XIX wieku wyspa Krk była pod zwierzchnictwem weneckim.

Miasto Krk i otaczające go tereny cieszyły się prawie całkowitą autonomią pod rządami książąt ze znanego chorwackiego rodu Frankopanów. Następnie zwierzchnictwo nad wyspą przejęły Austro-Węgry i dopiero traktat w Rapallo w 1920 r. przyznał Krk Chorwacji.

Orientacja i informacje

Autobus z Baśki i Rijeki zatrzymuje się przy przystani, kilka minut marszu od starej części miasta Krk. Na dworcu autobusowym nie ma przechowalni bagażu. Numer kierunkowy do Krku: 051.

Zwiedzanie

Zamek frankopański z XIV w. i śliczna, romańska katedra z XII w. znajdują się w dolnym mieście, obok przystani. Na uwagę zasługuje 3-nawowa romańska bazylika św. Kvirina z X-XI w. oraz kościół Gospe od Zdravlja z XII w. Warto zagłębić się w wąskie uliczki Krku, które kryją między innymi wiele pięknych patrycjuszowskich domów.

Noclegi

Kempingi W pobliżu miasta leżą 3 kempingi. Najbliższy to Autocamp Jezevac (tel.221081), położony nad morzem, 10 min piechotą na południowy zachód od miasta. Skaliste podłoże sprawia, że wbicie śledzi namiotu w ziemię jest prawie niemożliwe, ale jest wiele kamieni, do których można przywiązać linki. Na kempingu jest dużo cienia i kilka miejsc, gdzie można popływać. Camping Bor usytuowany jest na wzgórzu, w głębi lądu. Camp Politin FKK (tel.221351) jest kempingiem dla na turystów, znajdującym się na południowy wschód od Krku, zaraz za dużymi hotelami.

Pozostałe kempingi na wyspie (pomijając te w Baśce, wymienione dalej) znajdują się w następujących miejscowościach: Njivice – kemping Njvice (tel.846168); Malińska – kempingi Draga (tel.859555), Ada (tel.859113), Glavotok (tel.227240), Malińska (tel.859121); Punat – kempingi Pila (tel.854020), Ma-slinik (tel.854515) i nudystyczny Konobe (tel.854036); Silo – kemping Tiha tel.852170).