Miasta Australii – Melbourne

20 maja, 2019 Off By kuba

Miasta Australii – Melbourne

Melbourne to jedno z największych miast Australii, które swego czasu pretendowało do bycia stolicą kontynentu. Można powiedzieć, że miasto to tętni życiem, zarówno gospodarczym, jak i kulturowym. Warto odwiedzić to miasto i poznać jego największe atrakcje turystyczne.

Royal Exhibition Building

Głównym punktem na trasie wszystkich wycieczek przybywających do Melbourne jest Royal Exhibition Building, czyli Budynek Wystawy Królewskiej. Jest to okazały gmach położony w samym sercu miasta, należący do kompleksu Ogrodów Carltona. W 2004 roku budowla ta znalazła się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Obiekt został zaprojektowany przez konstruktora Ratusza w Melbourne i Biblioteki Stanowej Wiktorii – Josepha Reeda. Jego budowę ukończono w 1880 roku z okazji odbywającej się w tym czasie Międzynarodowej Wystawy w Melbourne. Wielu architektów twierdzi, że kopuła wieńcząca budynek była wzorowana na kopule katedry we Florencji.

W Budynku Wystawy Królewskiej miało miejsce wiele ważnych uroczystości w historii kraju, między innymi otwarcie pierwszego parlamentu Australii w 1901 roku. Powstanie parlamentu było niejako inauguracją istnienia niepodległego państwa. Należy zaznaczyć, iż australijski parlament federalny jedynie zainaugurował swe funkcjonowanie w Budynku Wystawy Królewskiej, a następnie został przeniesiony do budynku parlamentu stanu Wiktoria.
Royal Exhibition Building przez ponad ćwierćwiecze był także siedzibą rządu Wiktorii.

W chwili obecnej obiekt ten nie pełni żadnej funkcji państwowej, niemniej jednak wciąż jest wykorzystywany jako centrum wystawowe. Budynek Wystawy Królewskiej jest celem wielu wycieczek organizowanych przez sąsiednie Muzeum Melbourne, wykorzystywany bywa także jako sala egzaminacyjna miejskich szkół i uniwersytetów.

Niegdyś Royal Exhibition Building był największym obiektem wystawowym w Melbourne, jednakże dziś jego nowoczesny odpowiednik – budynek Melbourne Exhibition and Convention Centre, położony w dzielnicy Southbank na południe od centrum, prześcignął go pod względem wielkości.

Carlton i Parkville

Melbourne, jedno z największych miast w Australii, posiada wiele pięknych, godnych uwagi atrakcji turystycznych. Jedną z nich jest Carlton – włoska dzielnica miasta, która łączy się z elegancką ulicą Lygon St. Mieszkańcy miasta twierdzą, że ulica ta pełni rolę „kręgosłupa” dzielnicy Carlton. Co więcej, Lygon St. była jednocześnie pierwszą ulicą w Melbourne, która zaczęła skupiać miejscową cyganerię. Jeszcze dziś można podziwiać ślady jej bytności, choć sama ulica zatraciła już wiele ze swojego ekscentrycznego charakteru.

Niektóre knajpki i klimatyczne restauracyjki tej dzielnicy działają nieprzerwanie do dziś. Nadchodzącym zmianom i wszechobecnej nowoczesności skutecznie oparły się takie lokale jak np.: Tiamo, Papa Gino’s oraz Jimmy Watson’s. Wizyta w każdym z nich jest jak podróż w przeszłość, jak cofnięcie się w czasie o kilkadziesiąt lat. Właściciele tych restauracji, doskonale świadomi wartości tego typu miejsc, bardzo dbają o ich tradycyjny charakter.

W bardzo dobrym stanie utrzymany jest także niewielki teatr eksperymentalny La Mama przy Faraday St.

Ulica Lygon St. w ciągu czterech listopadowych dni szczególnie tętni życiem, a to z powodu organizowanej tam rok rocznie imprezy – Lygon St. Festa.

Dzielnice Carlton i Parkville to nie tylko piękne ulice, ale także otwarte przestrzenie, na których Australijczycy uwielbiają wypoczywać bądź uprawiać sport. Znajdziemy tu m. in.: boisko do gry w netball, lodowisko, pole golfowe, zoo, a także ogród, w którym zaobserwować można typowe dla australijskiej flory gatunki roślin.

Będąc w tej części miasta należy koniecznie wybrać się do Melbourne Zoo, które jest najstarszym ogrodem zoologicznym w Australii. Ogród został założony w 1861 roku i jest trzecim najstarszym obiektem tego typu na całym globie ziemskim. Zwiedzanie Melbourne Zoo zajmie nam co najmniej pół dnia, ale warto ten czas poświęcić. Ogród otwarty jest codziennie od 9.00 do 17.00. Z centrum Melbourne w każdą niedzielę do zoo kursuje specjalny, zabytkowy tramwaj turystyczny, pochodzący z lat dwudziestych.

W Melbourne znajduje się także zabytkowy uniwersytet, który został założony w 1853 roku.