Miasta Australii – Sydney

20 maja, 2019 Off By kuba

Miasta Australii – Sydney

Wizytówką Sydney, jeśli nie całej Australii, jest charakterystyczny gmach Opery, który dodatkowo należy uznać za najbardziej interesujący pod względem architektonicznym obiekt na całym kontynencie.

Gmach opery

Opera utrzymana jest w stylu nowoczesnego ekspresjonizmu, a została zaprojektowana i wybudowana przez Jørna Utzona i Ove Arup w latach 1957 – 1973. Ich projekt został wybrany spośród 233 innych, które zgłosili przedstawiciele aż 32 państw całego świata, pomimo iż nie spełniał wszystkich warunków konkursu.

Docelowo budowę opery rozpoczęto w 1959 roku. Przesunięcie czasowe było spowodowane występowaniem licznych trudności, związanych z nietypową formą łupin sklepienia budynku. Było to jednocześnie powodem znacznego wzrostu kosztów budowy, które znacznie przewyższyły pierwotne kosztorysy. Na tle finansowym wynikły także kłótnie pomiędzy konstruktorami opery a władzami Sydney. Wskutek narastających sporów autor projektu porzucił w 1966 roku Australię. Wyłącznie dzięki zaangażowaniu w budowę młodych australijskich architektów prace nad operą zostały sfinalizowane. Z powodu koniecznych cięć budżetowych uległy pogorszeniu standardy wykończenia gmachu, a tym samym jego akustyka.

Warto dodać, że Jørna Utzona uhonorowano w roku 2003 Nagrodą Pritzkera, zaś sam budynek 28 czerwca 2007 roku wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Gmach opery w Sydney jest umiejscowiony na cyplu Bennelong Point, wysuniętym w wody zatoki Sydney, w pobliżu niebosiężnych wieżowców w centrum miasta. Budynek opery wykonano ze stali, betonu i szkła, a koszt całej inwestycji wyniósł 400 milionów marek. Z powodu opóźnień w budowie otwarcie opery musiało zostać przesunięte z 1965 roku na 1973. Uroczyste otwarcie Opery miało miejsce 20 października 1973 roku, a honorowym gościem była wówczas królowa Elżbieta II.

Opera w Sydney posiada scenę w kształcie wachlarza z widownią mogącą pomieścić 1,5 tysiąca osób. Oprócz tego jej gmach mieści trzy inne sceny. Znajdują się w niej ponadto: ogromna sala Orkiestry Symfonicznej Sydney, mniejszy teatr dramatyczny, kino i studia nagraniowe.

Opera wspaniale wygląda szczególnie w nocy, kiedy to przypominający wydęte na wietrze żagle dach jest jasno oświetlony. Całość naprawdę robi wrażenie.

Operę można podzielić na sale, które są przystosowane do różnego rodzaju widowisk. I tak wyróżnić należy: Concert Hall – siedzibę zespołu Sydney Symphony z estradą koncertową, mogąca pomieścić 2679 osób; Opera Theatre – teatr prosceniowy, będący siedzibą zespołu Opera Australia i The Australian Ballet; Drama Theatre – teatr prosceniczny o 544 miejscach, wykorzystywany przez Sydney Theatre Company; Playhouse, Studio, Utzon Room oraz Forecourt.

Na deskach Opery w Sydney występowały takie gwiazdy światowego formatu jak: Barbra Streisand, Celine Dion, Luciano Pavarotti i Helena Vondrackova.

Sydney Harbour

Sydney to nie tylko jedno z największych i najbardziej znaczących miast w Australii, ale także ogromny port. Od początku swojego istnienia Sydney Harbour, czyli port Sydney miał wielki wpływ na życie, a nawet mentalność mieszkańców miasta.

W chwili obecnej teren całego portu, poza funkcją handlową, posiada także atrakcyjne walory rekreacyjne. Miłośnicy błogiego wypoczynku czy też aktywnych form spędzania wolnego czasu zjeżdżają do Sydney Harbour na piękne plaże, wyspy i do nadmorskich parków.

Port w Sydney nosi imię Jacksona i ciągnie się aż 20 km w głąb kontynentu, łącząc się z rzeką Parramatt. Tuż przy wejściu do portu znajdują się dwa przylądki: North Head i South Head. Kilka kilometrów za nimi położona jest rozległa zatoka Middle Harbour. W opinii miejscowych i turystów zdecydowanie najbardziej malownicza część portu Sydney znajduje się od strony oceanu, gdzie odnaleźć można urokliwe małe zatoczki, piaszczyste plaże, cypelki i różnej wielkości wysepki.

Zupełnie inaczej Sydney Harbour prezentuje się od strony morza. Wystarczy wsiąść na statek i wypłynąć w morską toń, by ujrzeć niepowtarzalne piękno tego miejsca, zwłaszcza o zachodzie słońca.

Na terenie Sydney Harbour znajduje się Park Narodowy, w skład którego wchodzą reszki buszu pozostałe w rejonie portu, a także kilka wysepek. Park Narodowy portu Sydney posiada interesujące trasy turystyczne, plaże, punkty widokowe oraz niezwykłe dzieła sztuki – ryty wykonane przez rdzennych mieszkańców Australii, czyli Aborygenów. Park Narodowy rozciąga się na wybrzeżu południowym, obejmując South Head i Nielsen Park, zaś na wybrzeżu północnym jego zasięg obejmuje North Head, Dobroyd Head, Middle Head i Ashton Park. Do parku należą także George’s Head oraz Obelisk Bay i Middle Head położone na północny wschód od Taylor’s Bay.

Szczególnie godną uwagi jest mała, ufortyfikowana wyspa, znajdująca się na wysokości Mrs Macquarie’s Point, która niegdyś nosiła nazwę Pinchgut Fort Denison. Na początku zsyłano na nią recydywistów, zaś w czasie wojny krymskiej, tj. w połowie XIX wieku, wybudowano na niej fortyfikacje, ponieważ obawiano się ataku Rosjan.

Na terenie Harbour Sydney znajduje się największe wyspa w całej zatoce, tzw. Kozia Wyspa (Goat Island). Niegdyś pełniła ona funkcję stoczni, stacji kwarantanny, a nawet magazynu prochu. Zarówno Goat Island, jak i Fort Denison są objęte ochroną i wpisane do rejestru zabytków.

W Harbour Sydney każdy znajdzie coś dla siebie: klimatyczne kawiarnie i restauracje kuszą smakowitymi zapachami, plaże zachęcają do wypoczynku, a w obliczu wszechobecnej obfitości zieleni wręcz grzechem byłoby nie skusić się na spacer.