Pula

23 lutego, 2005 Off By kuba

Pula (starożytne Polensium), położona na ośmiu wzgórzach nad piękną zatoką, jest jednym z najstarszych miast Chorwacji. Wokoło rosną lasy osłaniające miasto od wiatrów, dzięki temu klimat jest tu łagodny (nawet zimą). W V w. p.n.e. na wzgórzach stała osada ilirska. Sto lat później Rzymianie założyli w tym miejscu kolonię, która wkrótce stała się ośrodkiem administracyjnym całej prowincji. Powstało wówczas wiele budowli, m.in. amfiteatr cesarza Wespazjana z I w., mogący pomieścić 23 tysiące osób. W czasie panowania Wenecji wiele wspaniałych zabytków zostało wywiezionych, by zdobić weneckie miasta. Dziś Pula to nie tylko muzeum na wolnym powietrzu, ale także ważny ośrodek przemysłu okrętowego, wielka baza marynarki i tętniący życiem port handlowy.

Orientacja

Dworzec autobusowy (z przechowalnią bagażu czynną od 5.30-22.00) leży przy ulicy Mate Balote w centrum miasta. O jedną przecznicę na południe znajduje się Giardini, główna ulica miasta. Zatoka położona jest na północ od dworca autobusowego. Dworzec kolejowy usytuowany jest blisko morza, ok. 1 km na północ od miasta (przechowalnia bagażu czynna 9.00-16.00, oprócz nd.).

Wiele nazw ulic jest obecnie zmienianych przez władze miejskie w celu wyeliminowania pozostałości po byłej Jugosławii.

Informacje

Towarzystwo Turystyczne znajduje się przy ulicy Istarskiej 13 (pn.-pt. 9.00-13.00 i 17.00-20.00). Przedstawicielem American Express jest agencja turystyczna Atlas (Petra Drapśina 1, 52 000 Pula, tel.214172); klienci mogą tu otrzymywać korespondencję.

Poczta i telekomunikacja – Międzynarodowe rozmowy telefoniczne można zamawiać w głównym urzędzie pocztowym przy Dante Trg 4 (codz. do 20.00). Numer kierunkowy do Puli: 052.

Agencje turystyczne – Bilety promowe można kupić w biurze Jadroagent (tel.41878) przy Obala 14 i znajdującym się obok biurze Kvarner Express.

Agencja Via Tours przy ulicy Mate Ba-lote, obok dworca autobusowego, sprzedaje bilety na autobusy ekspresowe do Zagrzebia (283 km, 17 $) i Triestu (14 $) oraz kolejowe do Monachium i Wiednia.

Zwiedzanie

Najciekawszym zabytkiem w Puli jest pochodzący z I w n.e. amfiteatr rzymski położony nad zatoką, na północny wschód od starego miasta. Jest to zabytek klasy zerowej, którego nie można pominąć. Wstęp do amfiteatru jest dosyć drogi (2,50 $, stud. 1,25 $), jednak całkiem nieźle obejrzeć go można z zewnątrz. Pod koniec lipca w amfiteatrze odbywa się festiwal filmu chorwackiego, a tydzień później festiwal filmu włoskiego.

Muzeum Archeologiczne (latem czynne codz., zimą zamkn. sb. i nd., 2 $, stud. 1 $) stoi na wzgórzu naprzeciwko dworca autobusowego. Nawet jeżeli nie zwiedza się muzeum, powinno się odwiedzić ogród rzeźb (wokół niego) i teatr rzymski (tuż za nim). Do ogrodu prowadzi Podwójna Brama (Dvojna Vrata) pochodząca z II w.

Wzdłuż ulicy biegnącej przed dworcem autobusowym ciągną się rzymskie mury, które wyznaczają wschodnią granicę starej Puli. Idąc wzdłuż tych murów w kierunku południowym i dalej przez Giardini, dociera się do Łuku Triumfalnego Sergiusza (27 r. p.n.e.). Ulica rozpoczynająca się zaraz za lukiem triumfalnym wije się przez stare miasto, kilkakrotnie zmieniając po drodze nazwy. Można nią dojść do Trgu Republike, gdzie stoi starożytna świątynia Oktawiana Augusta i stary ratusz (1296 r.). Na końcu placu znajduje się kościół Franciszkanów z 1314 r. W krużgankach klasztornych (wejście od drugiej strony) można obejrzeć między innymi kolekcję malarstwa, średniowieczne freski i rzymskie mozaiki.

Muzeum Historyczne (czyn. codz.) mieści się na wysokim wzgórzu w centrum starego miasta, w cytadeli weneckiej z XVII w. Skromna kolekcja dotyczy głównie historii Puli, ale widok na miasto rozpościerający się z murów cytadeli jest zachwycający.

Noclegi

Kempingi Najbliżej Puli znajduje się Autocamp Stoją (tel.24144, poł. IV-poł.X), 3 km na południowy zachód od centrum (dojazd autobusem #1 do przystanku końcowego w Stoji). Na kempingu, zlokalizowanym na niewielkim pagórku, jest dużo miejsca i cienia, a obok skał można popływać. Znajdują się tam dwie dobre restauracje.

Wiele kempingów znajduje się w nadmorskich miejscowościach wypoczynkowych rozrzuconych wokół Puli. Są to: kemping nudystyczny Puntizela (tel.517490) w miejscowości o tej samej nazwie, Ribarska Koliba (tel.22966) w Verudeli, Indie-Banjole (tel.573066) i Sidro (tel.22833) w Banjole, Stupice (tel.575111) i Runke (tel.575022) w Premanturze.

Schroniska młodzieżowe

Schronisko młodzieżowe LjetovaIiśte Ferijalnog Saveza (Zaljev Valsaline 4, tel.34595) usytuowane jest 3 km na południc od centrum Puli, nad czystą plażą pokrytą drobnymi kamyczkami. Do schroniska można dojechać autobusem #2 kursującym do Verudeli. Należy wysiąść na przystanku „Piramida”, wrócić do pierwszej ulicy, skręcić w lewo i rozejrzeć się za znakiem. Nocleg ze śniadaniem kosztuje 10 $ od osoby, a rozbicie namiotu przy schronisku 4 $. Na tarasie schroniska można usiąść i popijać zimne piwo; w niektóre letnie wieczory koncertują tutaj zespoły rockowe. Rozrywkę zapewnia też pobliska dyskoteka Piramida. Schronisko jest teraz wyposażone w ogrzewanie i funkcjonuje przez cały rok. Jeżeli nie ma w nim wolnych miejsc, a ma się ze sobą namiot, można zatrzymać się na Autocampie Ribarska Koliba (tel.2966, poł.VI-poł.IX) w odległości 10 min marszu od schroniska.

Strony: 1 2