Rodzinne zwiedzanie Bolesławca

1 listopada, 2018 Off By kuba

Rodzinne zwiedzanie Bolesławca.

Bolesławiec jest miastem, które zasłynęło na całym świecie z pięknych i oryginalnych wyrobów ceramicznych. Jest to również miejsce historyczne, w którym znajdują się niezwykłe budowle i zabytkowa architektura. W tym miejscu warto spędzić kilka dni wraz z dziećmi, które chętnie wybiorą się do niezwykłego Żywego Muzeum Ceramiki oraz wejdą po schodach na starą basztę, z której rozlega się niezwykły widok na panoramę miasta. Duża infrastruktura noclegów zapewni miejsce do odpoczynku każdemu zwiedzającemu, a miejsce do spania można zamówić, wpisując w wyszukiwarkę internetową hasło: noclegi Bolesławiec.

Wędrówkę po mieście warto rozpocząć od rynku, po to, by zobaczyć okazały budynek ratusza, który jest właściwie kompleksem, składającym się z trzech budynków i charakterystycznej wieży. Budynki posiadają trzy kondygnacje i zbudowane zostały w 1535 roku w stylu barokowym z elementami gotyckimi. Również wieża prezentuje te dwa style budowlane. Jej podstawą jest kwadrat, a całość jest uwieńczona hełmem z chorągwią, na której widnieje napis: 1945. Wokół rynku znajdują się stare kamienice, które wprowadzają niesamowity klimat dawnych czasów.

Drugim znanym zabytkiem jest Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i świętego Mikołaja. Jest to budowla sakralna z wieżą o wysokości 55 metrów i dzwonem Maryi Panny, który waży 1002 kilogramy. Będąc na miejscu, warto obejrzeć szczątki zabytkowych murów obronnych z XIV wieku, z zachowaną jedyną basztą, w której obecnie ma siedzibę Bolesławieckie Towarzystwo Fotograficzne. Dla młodzieży i dzieci niezwykłą atrakcją będzie baszta. Jest to budynek z XIV wieku o wysokości 22 metrów i średnicy 8 metrów. Wewnątrz znajdują się schody, które prowadzą na sam szczyt. Trudy wspinaczki są jednak sowicie wynagrodzone, rozpościerającym się ze szczytu widokiem na rozległą panoramę miasta. U podnóży nasypu, na którym znajduje się budowla, jest wystawa eksponatów, znalezionych podczas prac archeologicznych.

Niezapomnianym przeżyciem będzie natomiast zwiedzanie Żywego Muzeum Ceramiki. Można tu na własne oczy zobaczyć wszystkie etapy procesu powstawania słynnej ceramiki. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, który oprowadza po miejscach, gdzie wytwarzana jest masa ceramiczna, robione są odlewy, malowane są oryginalne zdobienia na naczyniach, a na końcu ceramika wędruje do pieca. Odważniejsi mogą spróbować własnych sił w tworzeniu ceramicznych naczyń.