Słowenia – Jaskinia Postojna

8 stycznia, 2012 Off By kuba

Słowenia – Jaskinia Postojna

Jaskinia Postojna składa się z ponad 20 km podziemnych sal i korytarzy i została udostępniona zwiedzającym na początku XIX wieku. Położona jest w pobliżu miasta Postojna, w odległości około 40 km od granicy z Włochami.
Jaskinia została wydrążona przez rzekę Pivkę. Właśnie jej starym korytem biegnie trasa turystyczna, mająca długość 5,5 km. 4-kilometrowy odcinek przejeżdża się kolejką elektryczną, dzięki czemu można podziwiać niesamowite formy skalne.

 

Należy pamiętać, że w jaskini panuje temperatura wahająca się w granicach 8 – 10 stopni Celsjusza, a w czasie jazdy kolejką zimno jest jeszcze bardziej odczuwalne. Dlatego trzeba mieć ze sobą ciepłe ubrania.
1700 metrów ma trasa piesza, którą pokonuje się z przewodnikiem. Przewodnicy posługują się wszystkimi najbardziej znanymi językami, więc nie ma większych problemów ze zrozumieniem. Przez całą trasę pieszą można obserwować zapierające dech w piersiach zwisające stalaktyty…
…i wypiętrzające się z ziemi ogromne stalagmity.
Nasz przewodnik powiedział, że gdy stalaktyt spotyka się ze stalagmitem i łączą się w jedno, mówi się, że Romeo spotkał swoją Julię 🙂
W pewnej części jaskini widać czarne sklepienie – to pozostałość po akcji partyzantów, którzy wysadzili znajdujący się tu niemiecki skład paliw. Na szczęście ta akcja nie spowodowała większych zniszczeń w jaskini.
Wielką atrakcją jest występowanie w Jaskini Postojnej odmieńca jaskiniowego – Vivarium Proteus. Jest to bezoki płaz, żyjący w wodzie. Jest nazywany również ludzką rybą, ze względu na jasny odcień skóry.
Żeby zobaczyć odmieńce, dostaje się latarki 🙂
Niezwykle ciekawe są też stare podpisy na jednej ze ścian jaskini, tworzące swoiste graffiti. Najstarszy podpis, jaki można odnaleźć pochodzi z 1213 roku.

 

Jaskinia zrobiła na nas duże wrażenie i mimo ogromnych cen biletów z pewnością warto było ją zwiedzić. Wszelkie niezbędne informacje można znaleźć na oficjalnej stronie
Jaskini Postojnej.
Wyświetl większą mapę