Szwecja

28 stycznia, 2021 Off By kuba

Szwecja – kraj poziomek

Tuż za horyzontem, oddalony zaledwie o jedną noc podróży promem, leży tajemniczy ląd. Kraj Wikingów, szkierów i niezwykłej przyrody. Zobacz to, co tam najciekawsze, od zabytków po krajobrazy. Daj się uwieść pięknu Smålandii. Stań oko w oko z łosiem – symbolem Szwecji. Daj się porwać na wyprawę wypełnioną atrakcjami!

Ucieczka od codzienności

Jesteś głodny wrażeń? To świetnie! Szwecja zaspokoi gusta najbardziej wybrednych. Dla każdego żądnego przygód wędrowca Skandynawia to spełnienie marzeń. To ucieczka od zadymionej cywilizacji w piękno dziewiczej natury. Prawdziwe oderwanie od codzienności w krainie o niebywałej urodzie i intrygującej kulturze.

Bez wielkich przygotowań możesz przeżyć przygodę życia. Przecież Skandynawia jest bardzo blisko! Od Polski dzieli Szwecję zaledwie jedna noc podróży promem. Z Gdyni do szwedzkiej Karlskrony promy Stena Line odpływają dwa razy dziennie, a podróż trwa zaledwie 10,5 godziny. To akurat wystarczy, aby się wyspać i przygotować do dalszej podróży, delektując się przy okazji morską przygodą na wielkim statku. Z Karlskrony drogi wiodą w głąb Szwecji – na wyprawę!

Spotkanie z żywą historią

Już na początku skandynawskiego szlaku czeka krajobraz rozrzuconych na morzu wysp, a na nich urokliwa Karlskrona. Zwiedzisz tu unikalne zabytki, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Kilkadziesiąt kilometrów dalej czeka Kalmar. Przechadzając się uliczkami historycznego miasta, oddychaj szwedzką kulturą i tradycją.  Zobaczysz monumentalną barokową katedrę z końca XVII w., zachowane odcinki wałów obronnych, bastiony i bramy miejskie.

Odkryj tajemnice renesansowego zamku, największej atrakcji turystycznej regionu. Po zwiedzeniu wewnętrznego dziedzińca zamku, wejdź na wały obronne. Z wzniesienia roztacza się malowniczy widok na Cieśninę Kalmarską i Olandię.

Słoneczna wyspa wiatraków

Olandia to ulubione wakacyjne miejsce Szwedów. Zwana jest „słoneczną wyspą” – specyficzny mikroklimat sprawia, że ten skrawek lądu ma w ciągu roku najwięcej dni słonecznych w Szwecji! Z Kalmaru na wyspę prowadzi sześciokilometrowy most przez morską cieśninę. To imponująca konstrukcja. Zbudowany w 1972 roku, był przez całe lata najdłuższym mostem w Europie.

Na wyspie można wypocząć i podziwiać widoki. Krajobrazy południowej Olandii zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Malownicze Alvaret, słynne olandzkie stepy, to łąki i pastwiska porośnięte niską roślinnością. Wydaje się, że krzaki jałowca rosną tu wprost na wapiennych skałach, przebijających na powierzchnię spod cienkiej warstwy gleby.

Symbolem Olandii są widoczne wszędzie wiatraki. Na wyspie jest około dwustu! Wśród nich są zabytkowe koźlaki, które można zwiedzać, by zobaczyć, jak dawniej wykorzystywano siłę wiatru. Oprócz wiatraków trzeba na Olandii odwiedzić kolejny symbol Skandynawii – kamień runiczny w Karlevi.

Śladami Wikingów

Niech niezwykły kamień runiczny będzie początkiem nowej szwedzkiej przygody. Wyrusz śladami  Wikingów. Poznaj tajemnice pisma runicznego. Sprawdź magię run i fascynującą mitologię skandynawską wyrytą w kamieniach, porozrzucanych po całym kraju.  Odkryj kamienne kręgi, które pomagały zmarłym wojownikom dostać się do krainy Odyna, Walhalli.

Na odkrycie czekają też zagadkowe rysunki naskalne z epoki brązu, powstałe ok. 2500 lat temu. Zobacz cmentarzyska z epoki Wikingów i pierwsze średniowieczne kościoły w Szwecji. Przekonaj się, że Wikingowie byli nie tylko barbarzyńskimi wojownikami.

Safari w Krainie Szkła

Jeżeli w poszukiwaniu śladów Wikingów zapuścisz się w nieodległe bory, znajdziesz się w urokliwej Krainie Szkła. To szwedzka prowincja Småland – region słynący z tradycyjnych hut szkła oraz lasów pełnych łosi.

Zobacz smålandzką hutę szkła, w której pod okiem specjalistów własnoręcznie stworzysz i wygrawerujesz szklaną pamiątkę z podróży. Po wizycie czas na safari! Przygotuj się na podglądanie życia łosi w parku Grönåsens. Podziwiaj piękno tych majestatycznych zwierząt, które stały się symbolem Szwecji.

Smultronställe

Na podróżników czeka też wyspa Gotlandia i niezmierzone przestrzenie lasów i jezior, aż po samą Północ. Można tu wracać wiele razy i ciągle odkrywać swoje (jak to mówią Szwedzi) „smultronställe”, czyli dosłownie „miejsce, gdzie rosną poziomki”, a w przenośni – ulubione zakątki. Sprawdź, gdzie jest w Szwecji Twoje miejsce!