Istria – Rovinj

23 lutego, 2010 Off By kuba

Spokojne miasteczko Rovinj, leżące na zachodnim brzegu Istrii, należy chyba do najciekawszych miast tego półwyspu. Nad miastem wznosi się 57-metrowa wieża ogromnej katedry św. Eufemii. Miasto otaczają porośnięte lasami wzgórza, na których wybudowano niewysokie, luksusowe hotele, a 13 nadbrzeżnych, pokrytych zielenią wysp archipelagu Rovinj jeszcze dodaje uroku zróżnicowanemu krajobrazowi. Brukowane, strome uliczki starego miasta są wyjątkowo malownicze. Rovinj pełni ciągle funkcję portu rybackiego, więc można zobaczyć na co dzień mieszkańców zajętych pracą. W Rovinju mieszka duża społeczność Włochów.

To urocze miasto jest idealnym miejscem na przerwę w podróży po wyspach położonych na południe stąd.

Orientacja

Dworzec autobusowy znajduje się na południowy wschód od starego miasta. Przechowalnia bagażu na dworcu autobusowym jest czynna codz. 5.15-21.00 (zapytaj w kasie).

Informacje

Biuro informacji turystycznej mieści się przy Obala Pina Budicina 12, niedaleko Trgu Marśala Tita.

W razie awarii turyści zmotoryzowani mogą zwrócić się do Auto Moto Druśtva (HAK), obok wielkiego parkingu przy Obala Palih Boraca.

Telefonować można z poczty za dworcem autobusowym; numer kierunkowy do Rovinja:052.

Zwiedzanie

Obiektem zasługującym na szczególną uwagę w Rovinju jest katedra św. Eufemii z 1736 r., która dominuje nad miastem nie tylko z racji rozmiarów, ale i położenia na szczycie wzgórza. Ta największa na Istrii budowla barokowa pochodzi z XVIII w., kiedy Rovinj był głównym miastem na Istrii, ważnym ośrodkiem rybołówstwa i portem floty weneckiej. W środku katedry, za ołtarzem po prawej stronie, znajduje się grób św. Eufemii, która zginęła śmiercią męczeńską w 304 r. Szczątki świętej zostały przywiezione tutaj z Konstantynopola w 800 r. Co roku, w rocznicę śmierci (16 IX), odbywają się uroczystości kościelne. Miedziana statua św. Eufemii wieńczy szczyt potężnej wieży katedry.

Warto przespacerować się po krętych, wąskich uliczkach poniżej katedry. Na jednej z nich, ulicy Grisia, sprzedają swoje prace miejscowi artyści. Rovinj stał się ważnym centrum sztuki, a każdego roku w połowie sierpnia malarze z Rovinja wystawiają swoje obrazy w czasie wielkiej imprezy artystycznej odbywającej się pod gołym niebem.

Muzeum Regionalne przy Trgu Marśala Tita (zamkn. nd. i pn.) posiada kolekcję malarstwa i kilka etruskich przedmiotów znalezionych na Istrii. W klasztorze Franciszkanek, położonym w przy E. de Amicis 36, również mieści się małe muzeum.

O wiele ciekawsze jest jednak akwarium (założone w 1891 r.), przy Obala Giordano Paliaga 5 (codz., 1,50 $, zamkn. poł.X-IV). Znajdują się tam interesujące zwierzęta morskie żyjące w przybrzeżnych wodach: od jadowitej ryby, podobnej do skorpiona, do kolorowych anemonów.

Po zwiedzeniu miasta można pójść wzdłuż brzegu morza na południe, obok hotelu Park, do parku leśnego Punta Corrente. Powstał on w 1890 r. dzięki baronowi Hutterodt – austriackiemu admirałowi, który posiadał willę na wyspie Crveni Otok (Czerwonej Wyspie). Można tutaj popływać wśród skał lub po prostu usiąść i podziwiać piękny widok na nadbrzeżne wyspy.

Wycieczki statkiem

Statki wycieczkowe zabierają turystów na trwające pół dnia, malownicze rejsy na Crveni Otok (3 $) lub do kanału Lim (12 $), z godzinnym pobytem w tych miejscach. Na Crveni Otok kursuje także prom, który odjeżdża co godzinę (1,50 $ w obie strony). Na wyspie znajdują się ruiny klasztoru Benedyktynów z VI w., przekształconego w okresie komunizmu w kompleks hotelowy. Z tego samego miejsca kursują także promy na leżącą w pobliżu wyspę Katarina (1,50 $ w obie strony, statki pływają tylko od V do poł.X). W XIX w. wyspę tę nabył od arcyksięcia Karola Habsburga Polak Ignacy Korwin-Milewski i zajął się jej zalesianiem. Dziś wyspa jest oazą zieleni i spokoju, chyba że akurat statek przywiezie tłumek turystów.

Imprezy cykliczne

Do corocznych imprez należą regaty Rovinj-Pesari (pocz.V), cykl letnich koncertów (VII i VIII), targi w Rovinju (VIII) i Zawody Żeglarskie o Puchar ACI (IX).

Noclegi

Kemping Najbliżej centrum położony jest kemping Porton Biondi (tel.813557), na porośniętym lasem wzgórzu, 2 km na północ od starego miasta.

Można się również zatrzymać na kempingu dla nudystów w FKK Monsena Camping (tel.813044), położonym 3 łan dalej na północ i czynnym od V do IX. Domki letniskowe w Monsena kosztują 35 i 56 $ za jedno- i dwuosobowy domek od poł. VII do VIII, a 25% taniej poza tym okresem (w cenę wliczone jest śniadanie i obiad, jeżeli pobyt trwa min. 3 dni). Do obu kempingów dojeżdżają autobusy kończące bieg przed recepcją kempingu Monsena.

5 km na południowy wschód od Rovinja leży Polari Camping (tel.813441, V-pocz.X). Można tu dojechać autobusem jadącym do Villas Rubin. Na wszystkich kempingach opłata wynosi 3,50 $ od osoby i 4 $ od namiotu.

Pozostałe kempingi w okolicach Rovinja to Veśtar (tel.811431), Valdaliso (tel.811510) oraz naturystyczny Valalta (tel.811033).

Kwatery prywatne

Wiele biur w Rovinju oferuje prywatne pokoje w cenie od 10 $ za osobę, plus 30% więcej przy pobycie krótszym niż 4 dni. Ponieważ Pula i Poreć znajdują się niedaleko Rovinja i mają z nim dobre połączenia, warto zatrzymać się dłużej w Rovinju, traktując to miasto jako bazę wypadową. O pokoje można pytać w agencjach: Lokva (tel.813365), ulica Via Carducci 4, naprzeciwko dworca autobusowego, Kvarner Express (tel.811155), w przystani koło dworca autobusowego, a także w General turist (tel.811402) i Kompas (tel.813211) – obydwa biura znajdują się w centrum, przy Trgu Marśala Tita. Jeżeli usłyszysz, że tańsze pokoje są zajęte, idź do innej agencji.

Hotele

Stary, 4-piętrowy hotel Adriatic (tel.815088), przy Trgu Marśala Tita, posiada 27 pokoi w cenach 40 $ i 80 $ za pokój jedno- i dwuosobowy. Od poł.IX do poł. VI ceny są o ok. 30% niższe. Płaci się głównie za dobrą lokalizację.

Najtańszym hotelem jest posiadający 192 pokoje hotel Monte Mulin (tel.811512), położony na porośniętym lasem wzgórzu, z widokiem na zatokę i stojący tuż za hotelem park. Hotel znajduje się w odległości ok. 15 minut marszu na południe od dworca autobusowego i jest czynny tylko od V do X. Noclegi kosztują 30 $ i 58 $ za pokój jedno- i dwuosobowy ze śniadaniem (20% mniej wiosną i jesienią).

Do wszystkich rachunków za nocleg (na kempingu, w prywatnych pokojach i hotelach) dodawane jest 1,50 $ „opłaty pobytowej” za dzień od osoby.

Gastronomia

Wiele restauracji w Rovinju nastawionych jest wyłącznie na turystów, więc może warto zastanowić się raczej nad wspieraniem miejscowych właścicieli sklepów spożywczych. Wielki supermarket znajduje się tuż obok hotelu Adriatic. Kilka kiosków sprzedających burek stoi obok targu warzywnego, a przylegający do nich park i nabrzeże są doskonałymi miejscami na piknik.

Rozrywka

W ogromnym kompleksie o nazwie Zabavni odbywają się dyskoteki, kabarety, jest też kilka restauracji.

Prawie codziennie wieczorem odbywają się seanse filmowe w teatrze Gandusio przy Trgu Valdibora. Najbardziej obleganą dyskoteką jest Kotlić przy Stjepan Radić na skraju miasta, przy drodze do Villas Rubin.

Dojazd

Najbliższy dworzec kolejowy znajduje się w Kanfanar, 19 km od miasta, na linii Pula-Divaća. Z Rovinja mniej więcej co godzinę kursują autobusy do Puli (34 km), 8 dziennie do Poreća (28 km), 6 dziennie do Rijeki (84 km) i 8 Zagrzebia (278 km), 2 dziennie do Kopru (81 km) i Lubiany (190 km), jeden do Splitu (509 km) i Dubrownika (744 km).

Od IV do IX szybkie promy Marconi pływają pomiędzy Rovinjem a Triestem 6 razy w tygodniu (3 godz., 19 $). Bilety można kupić w Eurostar Travel na przystani, a także w kapitanacie portu po drugiej stronie tego samego budynku.

Komunikacja

Miejscowe autobusy kursują co 2 godz. z dworca autobusowego na północ do Monseny i na południe do Villas Rubin.