Kobiety z plemienia Padaung

10 sierpnia, 2018 Off By kuba

Czy wiesz, że najdłuższa szyja u kobiet z plemienia Padaung miała aż 30 cm!
O apelu ONZ skierowanego do sumień władz Birmy i Tajlandii!

Serdecznie Drogi Czytelniku witam!  Znów na łamach blogu podróżniczego odwiedzimy Azję,  gdyż nie sposób nie poznać zamieszkujących rejony Birmy kobiet z plemienia Padaung.

Swą popularność niewątpliwie zawdzięczają pewnej tradycji, dzięki której ich szyje są wyjątkowej długości. Ich pewne aspekty życia są podobne do egzystencji Pigmejów z Konga. Zatem poznajmy bliżej te niezwykłe niewiasty!

 

Kiedy złota obręcz założona z czasem szyja wydłużona.

Zatem z blogiem podróżniczym wyruszamy na spotkanie z kobietami z plemienia Padaung, zamieszkującymi Birmę, która sąsiaduje z Tajlandią. Niewiasty te wyróżniają się noszonymi na szyjach sporządzonymi z mosiądzu błyszczącymi obręczami o średnicy 1,5 cm, które z upływem lat powodują wydłużenie ich szyi. Zazwyczaj długość szyi kobiety wynosi 13 cm a mężczyzny 19 cm, lecz po zabiegach jej wydłużania może ona wynosić aż 30 cm! Jest to zwyczaj, który przekazuje się z pokolenia na pokolenie.

Dawniej ostateczna decyzja o tym kiedy obręcz powinna być założona podejmował miejscowy szaman mając do dyspozycji horoskop i dopiero w chwili kiedy dziewczynka ukończyła piąty rok życia. Wówczas szyję dziecko pokrywano maścią i przez okres kilku godzin ją masowano, a następnie umieszczano na karku miękką poduszeczkę na którą nakładano obręcze.

Dziecko nigdy nie jest naciskane przez rodziców by nosiło obręcze, a kiedy pierwsza z nich zostanie założona musi upłynąć pięć lat i wówczas dziecko osobiście podejmuje decyzję czy chce je nadal nosić. Wymiana obręczy następuje raz na dziesięć lat i jest poprzedzona najpierw modlitwą w świątyni i złożeniem darów z kwiatów i owoców.

Obręcze uciskają swe piętno pozostawiają.

Noszenie obręczy nie stanowi prostej sztuki, jest to kwestia przyzwyczajenia i wraz z upływem czasu nie jest to tak uciążliwe, a świadomość że można je w każdej chwili zdjąć też nie jest bez znaczenia. Tradycja ta jednak wpływa ujemnie na stan zdrowia, gdyż obniżeniu ulegają mięśnie i obojczyki a skóra w tych miejscach wciąż walczy z odparzeniem i zasinieniem. W codziennym życiu noszenie obręczy przez kobiety z plemienia Padaung stanowi prawdziwe wyzwanie, gdyż utrudniają pochylenie głowy, a poruszanie się nie jest tak szybkie i spontaniczne co zapewne nie stanowi pocieszenia dla temperamentnych niewiast. Kwesta liczby kręgów szyjnych pozostaje bez zmian i pomimo wydłużenie szyi ich ilość wciąż wynosi siedem.

Legendy głoszą dlaczego kobiety obręcze noszą.

Blog podróżniczy uzyskał informacje na temat kilku hipotez, które tłumaczą przyjęty przez kobiety z plemienia Padaung zwyczaj noszenia obręczy. Jedna z nich głosi, że obręcze chronią mieszkanki przed agresją tygrysów, które za cel ataku wybierają szyję, inna mówi że dawniej kobiety cenne rzeczy jak biżuteria przetwarzały na obręcze by mogły je nosić blisko siebie. Ostatnia posiadająca romantyczną nutkę hipoteza opowiadała o królu Birmy zakochanym w niewieście tegoż plemienia, a który przed wyjazdem zlecił jej noszenie obręczy by nie budziła pożądania u mężczyzn.

Domy na palach z bambusa by utrudnić wejście intruza.

Klimat Birmy jest upalny i wilgotny i żeby zapobiec odparzeniom mieszkańcy stosują bladożółty krem nawilżający zwany thanaka. Blog podróżniczy dowiedział się, że na przełomie czerwca i października trwa pora monsumowa, dlatego też w uzasadnionej obawie przed podtopieniem jak również przed atakiem zwierząt mieszkańcy budują domy z bambusa, którestają na bambusowych palach długości dwóch metrów. Dachy domów okrywają bambusowe liście, w cenie jest także drewno tekowe lub rzadziej blacha falista. Małżeństwa kobiet z plemienia Padaung są monogamiczne, rzadziej aranżowane i takie same reguły obowiązują u Pigmejów z Konga. Są ostre restrykcje, a w przypadku kiedy mężczyzna dopuści się zdrady musi opuścić dom i wówczas pieczę nad dziećmi przyznaje się matce. Mieszkańcy kultywują różne wyznania są wśród nich: chrześcijanie, buddyści i ci co dochowują wierności wierzeniom animistycznym, czyli duchom zamieszkującym drzewa, góry i rzeki.

Długoszyje niewiasty ciekawość wzbudzają i turyści przybywają.

Kobiety z plemienia Padaung łączy podobnie jak na całym świecie w tym również u Pigmejów z Konga cenna rola matki i gospodyni domu. Zajmują się domem, opiekują się potomstwem jak również tkają wielobarwne makatki i torebki.W te strony przyjeżdżają także turyści którzy chętnie kupują te pamiątki jak również proszą kobiety z plemienia Padaung o wspólną fotografię. Początkowo władze Birmy dążyły do zniesienia tej tradycji bycia ”atrakcją” turystyczną, jednak górę wzięła dochodowość tego przedsięwzięcia. Posunęły się także do wybudowania pokazowej wioski mniejszości narodowych, gdzie kobiety zostały przesiedlone, pilnowane i pokazywane turystom. Niektórzy by znów normalnie żyć podjęli decyzję o ucieczce do Tajlandii, lecz wolność ta była złudna i pozorna, ponieważ nie czeka tu na nich praca, nie wolno im swobodnie się przemieszczać i wyjeżdżać do takich krajów jak Finlandia czy Nowa Zelandia, które to im zaoferowały pracę i mieszkanie. Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) w roku 2008 zaapelowała do władz Tajlandii o uwolnienie kobiet z plemienia Padaung i nie zmuszanie ich by stanowiły atrakcję turystyczną. Ta budząca kontrowersje tradycja powoduje szereg problemów zdrowotnych i uderza w godność człowieka, lecz niewiasty poddają się jej dobrowolnie licząc na poprawę warunków swego życia i możliwość edukacji dzieci.

W dzisiejszym kąciku perfum poznamy…agar

W Azji Południowo-Wschodniej rośnie agar- jest to wartościowe drewno drzewa aloesu z gatunku wawrzynkowatych. Jego wnętrze zasila aromatyczna żywica jak również spora ilość olejków eterycznych które służą do tworzenia kosmetyków posiadających właściwości relaksacyjne. Na obszarach tych występuje także cytron lub cedrat, a pod tą ciekawą nazwą która kojarzy się z cytryną kryje się również owoc cytrusowy. Do wytworzenia perfum pozyskuje się jego odmianę którą nadano miano ”ręka Buddy” z uwagi na długie wyrostki owocu które przypominają ludzką dłoń.

Drogi Czytelniku pięknie dziękuję za dzisiejsze spotkanie, i już uprzejmie zapraszam na kolejne odwiedziny na łamach podróżniczego blogu!

Kobiety z plemienia Padaung

Kobiety z plemienia Padaung

Kobiety z plemienia Padaung

Kobiety z plemienia Padaung

Kobiety z plemienia Padaung

Komentarz do załączonych fotografii.
Na zdjęciach tych ukazane są kobiety z plemienia Padaung, które zgodnie z przyjętą tradycją i pozostające jej wierne posiadają na szyjach połyskujące obręcze. Widzimy zatem, że w każdym zakątku świata istnieją różne tradycje dzięki którym świat staje się różnorodny tak w barwy jak i wyjątkowość przekazywanych zwyczajów.