Chiny współczesne, tajemnice Chińskiego muru

10 sierpnia, 2018 Off By kuba

Czy wiesz, że w każdym mieście w Chinach obowiązuje inny język?
Jaką krwawą historię kryje w sobie słynny Mur Chiński?
I dlaczego Chińczycy tak chętnie tworzą murowane budowle?
To wszystko w dzisiejszej podróży po współczesnych Chinach!

Serdecznie witam i zapraszam Wszystkich zainteresowanych do podróży z mym blogiem po Chinach! Ostatnio opowiedziałam Wam o zwyczajach w Chinach w XIX i XX wieku, a dzisiaj wybierzemy się w podróż do współczesnych Chin.

O maglu językowym w Państwie Środka.

Chiny współczesne liczą aż 1,3-1,5 mld ludności. Podróżując po kraju możemy stwierdzić że tubylcy porozumiewają się w każdym mieście innym językiem. I tak w Pekinie mówi się po mandaryńsku, w Szanghaju stosuje się odmianę języka ”wu” a w Hongkongu językiem urzędowym jest kantoński. Tak naprawdę istnieje różnorodność samych dialektów które znają tylko osoby tam mieszkające.

Jakie tajemnice kryje Mur Chiński?

Następnym miejscem słynącym w świecie, w które zabiera podróżniczy blog jest podróż do miasta Balading. 
Dlaczego?
Ponieważ mieści się tutaj najlepiej zachowana część Muru Chińskiego. Jedni niezłomnie twierdzą że ma on długość 7 tysięcy km a inni uparcie sądzą że 2,5 tysiąca km.

Każda z poszczególnych konstrukcji muru powstała w czasie kadencji kolejnych cesarzy. I tak w czasie panowania dynastii Qing fragment muru został stworzony z kamienia, błota i ciał robotników którzy oddali tu życie! Ciekawą nazwę 10.000 Li ( jeden Li odpowiada 500 metrom) nosi inna część muru. Natomiast w XVI wieku za rządów dynastii Ming wybudowany został kolejny fragment zabytku, przy powstaniu którego zmarło aż 2 mln osób!

Dlaczego Chińczycy tak chętnie otaczają się murowanymi budowlami?

Z podróżniczym blogiem możemy łatwiej zrozumieć ich mentalność, bowiem naród ten od zawsze wolał otaczać się różnej wysokości murami. Już od zarania oddzielały ich one od obcych państw wśród których byli Mongołowie, gdyż nie chcieli z nimi nawiązywać żadnych kontaktów.
Początkowo zbudowany mur ludność uważała za tani budulec i zabierała poszczególne jego elementy (cegły) by budować własne domy i studnie. Z czasem jednak uznano że miejsce to może uchodzić za ważną atrakcję turystyczną która przynosiłaby niezłe zyski.

Hotele – rozwój turystyki

Wobec tego Chińczycy uznali że ”trzeba kuć żelazo póki gorące” i przygotowali różne atrakcje dla autochtonów i podróżujących po kraju. Zatem można było dosiąść i przewieźć się na osiołku czy wielbłądzie, zakupić gwizdek zgoła przypominający ptasi szczebiot, czy odzyskać dobry humor przy jeździe kolejką. Budowane są liczne hotele dla turystów, turystyka staje się ważna nie tylko dla Chińczyków zarabiających na życie ale i jako dochodowa gałąź przemysłu.
Ilość turystów w Chinach stale rośnie, dobrym sposobem na rezerwacje miejsca w hotelu jest skorzystanie z internetu np. poprzez firmę HRS.

Pekin miastem dla ludzi o mocnych nerwach :-)

Podróżując do tego miasta trzeba pamiętać że obowiązuje w nim ruch czteropasmowy a sporym wyzwaniem dla pieszych jest obecność dużej liczby aut, rowerów i motocykli. Kierowcy są dalecy od przestrzegania zasad ruchu drogowego a z niemal każdej strony słychać klaksony z częstotliwością co 10 sekund!

Być może za 20 lat Pekin zostanie pochłonięty przez pustynie

Współczesne Chiny – panuje tu także spore zanieczyszczenie powietrza a coroczne burze z oddalonej od Pekinu pustyni Gobi, spowijają miasto w dużej ilości piasku. Ponad 1/4 kraju stanowi obszar pustynny a niektórzy uczeni przepowiadają że za 20 lat miasto to zostanie żywcem pochłonięte przez pustynię!

Na przykład w mieście Kanton średnia wieku policjantów odbywających służbę w terenie wynosi zaledwie 43 lata! Większość z nich cierpi na chroniczne problemy z układem oddechowym.

W Pekinie znajduje się także Mauzoleum Mao Zedonga na Placu Tiananmen tuż u Bramy Niebiańskiego Pokoju. Jest obiekt ciszący się dużym zainteresowaniem tak ze strony tubylców jak i rzeszy turystów, pomimo licznych przewinień spoczywających na sumieniu tego przywódcy.

Chiny współczesne zużywają rocznie tyle energii co USA, Anglia i Francja razem wzięte!

Z podróżniczym blogiem można się dowiedzieć że w całych Chinach buduje się mnóstwo hoteli, fabryk, małych elektrowni i duże place budowy a także widać pokaźne składy węgla (co roku w tamtejszych kopalniach ginie aż 60 tysięcy górników), żużlu które służą do produkcji energii elektrycznej.
Dla ciekawości Chiny współczesne zużywają rocznie tyle energii co USA, Anglia i Francja razem wzięte!

Za dzisiejsze spotkanie pięknie dziękuję, i już teraz serdecznie zapraszam z podróżniczym blogiem do przeczytania kontynuacji dzisiejszego tematu oraz poznania dlaczego Dalajlama musiał opuścić Chiny.

Komentarz do fotografii:
To malownicze zdjęcie przedstawia Zakazane Miasto Pekin. Zostało ono uznane za obiekt unikalny i tym samym figuruje na liście Światowego Dziedzictw UNESCO. Budowę tego iście pałacowego kompleksu ukończono w roku 1420. Od 500 lat był ostoją i domem dla sprawujących władzę cesarzy. Posiada on 9999 pokoi, gdyż właśnie liczba 9 jest uznawana przez przesądny naród chiński jako szczęśliwa.