Hanami – święto kwiatów wiśni w Japonii

10 sierpnia, 2018 Off By kuba

Jak sądzicie, w czym tkwi tajemnica piękna kwiatów wiśni?
Kto jako pierwszy zwrócił na nie uwagę?
I w jaki sposób obchodzą święto kwiatów wiśni „hanami” , mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni.

Witam serdecznie wszystkich Miłych Czytelników podróżniczego blogu!
Niedawno zachwalałam piękno i zdrowotne zalety damasceńskich róż, a dzisiaj czas będzie nam upływał w otoczeniu wirujących płatków kwiatów wiśni. Będzie to bowiem nasza kolejna podróż  do Japonii na święto kwiatów wiśni, czyli hanami. Zatem wyobraźcie sobie, że już tam Jesteście i wypoczywacie pod różowo- białym baldachimem drzew sakura.
Prawda, że przyjemnie?

 

Sakura, czyli kwiat wiśni- wiosenny pejzaż ziści.

Wiosna w Japonii kojarzy się z pięknym rozkwitem kwiatów wiśni. Czas ten nastaje już z początkiem marca, gdzie drzewa sakura subtelnie budzą się do życia. Temat ich rozkwitu jest szeroko omawiany zarówno w telewizji jak również w mniej lub bardziej poważnych gazetach. Wszyscy z utęsknieniem czekają na pierwszy znak od wiosny by móc już planować organizowanie święta hanami, czyli uroczystość podziwu dla kwiatów wiśni.

By podgrzać atmosferę tego święta, przygotowuje się mnóstwo symbolicznych potraw i słodyczy, jak cukierki przypominające kształtem kwiat wiśni, ciasteczka mochi, herbaty na bazie suszonych kwiatów. Także wiosenny pejzaż w postaci sakurowego motywu, odmalowuje się na pięknych kobiecych kimonach.

Kiedy narodził się zwyczaj obchodów święta hanami.

Podróżniczy blog uzyskał informacje, że święto hanami jest jednym z najstarszych tradycji kultywowanych w Japonii. Początki jego narodzenia przypadają na okres epoki Heian (794-1185), a stworzyli je uwrażliwieni na piękno esteci zamieszkujący cesarski dwór. Ówcześni arystokraci z braku innych zajęć oprócz uprawiania sztuki, oddawali się przyjemności delektowania wymyślnymi potrawami, pod opiekuńczymi ramionami drzew sakura.

Wrażliwe serce estety odkryło wiśni zalety.

Ci znawcy piękna jako pierwsi odkryli tajemnicę, którą skrywały płatki kwiatów wiśni. Polegała ona na zbyt krótkim czasie ich żywotności, tak szybko i nieuchronnie przemijającej. Żal było patrzeć gdy kwiaty wiśni będące w pełni blasku i rozkwitu, zanim tak naprawdę  zwiędły, mając zaledwie tydzień życia już cichutko opadały.  Stały się one symbolem życia samuraja, którego ideą było życie krótkie zakończone w pełni rozkwitu młodości, w potyczce o słuszną sprawę. Z końcem XVIII wieku hanami było już powszechnie świętowane, a jego ulotne delikatne piękno na trwałe wrosło w japońską kulturę.

Kiedy hanami nastanie, już czas na biesiadowanie.

Wybierając się w podróż do Japonii, możemy naocznie zobaczyć skrupulatne przygotowania mieszkańców do obchodów tego jakże kwiecistego święta. Kiedy kwiaty wiśni otworzą swe pąki dla otaczającego świata, wówczas ludzie powiązani rodzinnie, przyjacielsko lub zawodowo, gromadnie ruszają do parków. Czekają tu na nich atrakcje, bowiem drzewa sakury kwitną tylko chwilę, i tym bardziej jest to doceniane. Już kilka dni wcześniej rozpoczynają się staranne  przygotowania prowizorycznych stoisk, montuje się toalety i śmietniki, by w spokoju móc delektować się pod białym baldachimem kwiatów. Wówczas rozkłada się tuż pod nim niebieskie plastikowe płachty, po czym biesiadnicy wchodzą na nie, po uprzednim zzuciu obuwia.

W miłej atmosferze uczestnicy spędzają czas, jedzą, fotografują widoki ,jak również śpiewają i żartują. Można by rzec że cieszą się chwilą, gdyż niedługo nastąpi rozstanie z kwiatami wiśni. Nastanie ono z chwilą pojawienia się sakura fabuki czyli ”burzy wiśniowego śniegu”. Wtedy całe otoczenie i ludzie są spowici w białym welonie, utkanym z płatków wiśni. Ale już za rok odbędzie się kolejne spotkanie pod sakurowym drzewem.

Nie może zabraknąć kwiatu wiśni w perfumach.

Japońskie święto hanami inspiruje swym wdziękiem i naturalnością także producentów perfum. Ich zapach bowiem zaskakuje i zachwyca delikatnością, łagodnością i subtelnym pięknem.

Pięknie dziękuję Drodzy Czytelnicy za poświęcony czas i zainteresowanie. Pokładam nadzieję że miło spędziliście czas pod urokiem kwiatów wiśni. Pozdrawiam Was serdecznie i zapraszam na kolejne spotkanie z podróżniczym blogiem.

Zdjęcie  zrobiono w Kioto, podczas obchodów święta hanami. Zgodnie z tradycją, uwaga i podziw Japończyków w tym czasie jest skierowana na kwitnące kwiaty wiśni.