Małe malownicze Międzywodzie

1 listopada, 2018 Off By kuba

Małe malownicze Międzywodzie.

Międzywodzie to niewielkie miasteczko usytuowane między Bałtykiem, a wodami Zalewu Kamieńskiego, na wyspie Wolin. Historia osady jest taka jak wielu innych w tych rejonach, które z rybackich wiosek przekształciły się w prężnie rozwijające się kurorty turystyczne z bogatą bazą noclegową o zróżnicowanym standardzie. Miejscowością letniskową Międzywodzie stało się pod koniec XIX w. , kiedy nosiło jeszcze nazwę Heidebrink.

W 1933 roku bazę noclegową Międzywodzia stanowiły trzy hotele i trzy pensjonaty. Istniała wtedy również możliwość noclegu w pokojach wynajmowanych przez wdowy po żołnierzach, którzy zginęli podczas I wojny światowej. W tym czasie nastąpił znaczny rozwój bazy noclegowej Międzywodzia i do 1939 roku wieś mogła przyjąć już 1500 przyjezdnych. Powojenne lata komunizmu spowodowały powstanie w Międzywodziu wielu ośrodków, które wynajmowane były przez zakłady pracy dla swoich pracowników.

Do dziś można więc znaleźć w Międzywodziu kilka klasycznych ośrodków pamiętających tamte czasy – z domkami kempingowymi, stołówką czy też wieczorkami zapoznawczymi. Te relikty przeszłości, mimo iż zostały odpowiednio zmodernizowane, stanowią ciekawy kontrast dla powstałych w ostatnich czasach nowoczesnych pięciogwiazdkowych SPA i ekskluzywnych willi kuszących również turystów zza naszej zachodniej granicy. Bez względu na wszystko ta mała miejscowość z roku na rok jest w stanie przyjąć coraz większą liczbę turystów. Zainteresowanie miejscem rośnie coraz bardziej. Z pewnością jest to spowodowane faktem, że jest tu wszystko co niezbędne jest do udanego wypoczynku: piękne krajobrazy, świetnie zorganizowana infrastruktura turystyczna, a ponad to obszerna baza kwaterunkowa, baza gastronomiczna i rozrywkowa.

W porównaniu z innymi, bardziej znanymi, zachodniopomorskimi kurortami takimi jak: Międzyzdroje, Kołobrzeg, czy Świnoujście w Międzywodziu jest bardzo kameralne. Jadąc wzdłuż wybrzeża drogą 102 i mijając kolejne letniskowe miejscowości łatwo jest Międzywodzia nie zauważyć. Przejazd przez miasteczko trwa bowiem kilka sekund i trzeba być czujnym, żeby nie przeoczyć kilku odchodzących od głównej trasy gwarnych uliczek – pełnych sklepików, różnego rodzaju straganów, smażalni ryb, klimatycznych kawiarni, knajpek i oczywiście miejsc oferujących nocleg. Obszerna baza noclegowa miasteczka z pewnością zadowoli każdego turystę. Możemy wybierać między polami namiotowymi, pokojami, kwaterami prywatnymi, domkami kempingowymi, domami wczasowymi poprzez pensjonaty, wille, hotele i luksusowe ośrodki SPA.

Duża część Międzywodzia położona jest w sosnowym lesie tuż przy wydmach, gdzie z pewnością dobrze czuć będą się poszukujący ciszy, spokoju i kontaktu z przyrodą. Osoby nie mogące obejść się bez głośnej muzyki, gwaru i zabawy, świetnie odnajdą się z kolei w centrum miasteczka i okolicach ulicy Wojska Polskiego.

Międzywodzie z otwartymi rękoma przywita również pasjonatów sportu. Miasteczko dysponuje dwoma nowoczesnymi kortami tenisowymi ze sztuczną nawierzchnią, boiskami do siatkówki, piłki nożnej, koszykówki. Istnieje również możliwość wypożyczenia rowerów i odbycia niezapomnianych wycieczek szlakami wytyczonym wzdłuż wydm. Warto dodać, że Międzywodzie cieszy się opinią miejsca przyjaznego osobom niepełnosprawnym. Znajduje się w nim kilka ośrodków rehabilitacyjnych przystosowanych specjalnie do przyjmowania gości z różnego rodzaju schorzeniami. Dysponują one świetnymi zabiegami leczniczymi. Międzywodzie jest w stanie każdemu coś zaoferować, na udany wypoczynek mogą liczyć tu osoby młode, seniorzy, rodziny z dziećmi czy też koloniści.

Międzywodzie zyskuje na atrakcyjności jeszcze bardziej, jeśli potraktujemy je jako bazę wypadową do leżących w promieniu kilkunastu kilometrów większych miejscowości takich jak: Kamień Pomorski, Międzyzdroje czy Trzęsacz, gdzie czekają na nas kolejne atrakcje i warte odwiedzenia miejsca.