Pałac Potala

10 sierpnia, 2018 Off By kuba

W  przeszłości Pałac Potala był najwyższą budowlą jaką znał świat -wraz z trzynastoma piętrami i tysiącem komnat oraz wysokością 300 metrów budowla ma kształt trapezu. Przed czym chroni trapezowa konstrukcja tybetańskich budowli?

Drogi Czytelniku serdecznie witam! Dzisiaj z blogiem podróżniczym udamy się do Tybetu, a celem naszej wędrówki będzie poznanie słynnej budowli, którą jest Pałac Potala. Na świecie jest dużo takich miejsc, które wyróżniają dany zakątek na ziemi, choćby znany w indyjskiej Agrze Pałac Taj Mahal. Zatem ruszajmy!

Szczyt Czerwonego Wzgórza Pałac Potala wynurza.

Blog podróżniczy uzyskał informacje, że w przeszłości Pałac Potala był najwyższą budowlą jaką znał świat, a miejscem w którym go zbudowano był szczyt Marpo Ri, czyli Czerwone Wzgórze. Zbudował go w wieku XVII, V Dalajlama i od tej pory służył on rządowi tybetańskiemu. Wraz z trzynastoma piętrami i tysiącem komnat oraz wysokością 300 metrów budowla ma kształt trapezu w górnej części zwężającego się, który ma za zadanie chronić przed trzęsieniem ziemi, i zdecydowanie wyróżnia się na tle tybetańskiego krajobrazu.

Białe i czerwone do innych celów przeznaczone.

W Pałacu Potala wyróżnia się część czerwoną i część białą. Czerwony sektor służył wyłącznie praktykom religijnym do studiowania buddyjskich pism, kontemplacji i odprawiania modłów w budynkach świątynnych. Natomiast w białym sektorze znajdowały się osobiste pokoje Dalajlamy, pomieszczenia na biura, drukarnię, urzędy, seminarium duchowne i pomieszczenia biblioteczne. Widzimy więc, jak wszystko było skrupulatnie przemyślane, ustalone i subtelnie dopracowane, zresztą podobnie jak podczas budowy Pałacu Taj Mahal.

Dalajlama z daleka na powrót do kraju czeka..

Pisząc o Tybecie nie można nie wspomnieć o jego wspaniałym i oddanym narodowi przywódcy – Dalajlamie XIV, który 30 marca 1959 roku z powodu nieudanego powstania przeciw okupującym kraj wojskom chińskim, ratując swe życie musiał z bólem serca opuścić swój kraj. Miał wówczas 24 lata i postanowił, że jeśli uda mu się przeżyć, będzie na wygnaniu mocno wspierać swą ojczyznę, opowiadać o jego losie i pracować z serdeczną myślą o niej. Dalajlama najpierw pieszo, a następnie z powodu osłabienia chorobą na grzbiecie spolegliwego osiołka wędrował przez okres trzynastu dni poprzez góry aż dotarł do Indii z nadzieją, że tamtejszy rząd udzieli mu schronienia. Nie zawiódł się i od tej pory jego drugim domem stało się miasto Dharamsala położone w północno-zachodnim zakątku Indii. Życzę z całego serca by sytuacja polityczna kraju umożliwiła mu bezpieczny powrót do swego tybetańskiego narodu!

W Pałacu Potala maślany zapach zniewala..

W czerwonym budynku Pałacu Potala znajduje się ogromny klasztor zdobiony posągami Buddy i bogów jak również stoją w nim misy mieszczące roztopione masło od jaka i zapalone lampki. Każdy pielgrzym odwiedzający świątynię pamięta o zabraniu z sobą masła, które na znak szacunku bogom umieszcza w misach rozświetlonych ciepłymi płomykami światła. Maślany zapach otula cały klasztorny kompleks i mocno wtapia się w życie tybetańskiej ludności.

W dzisiejszym podróżniczym kąciku perfum poznamy…

Rosnącego w krajach Azji narcyza, który często zdobi swym słodko-korzennym zapachem perfumy. Także olejek z owoców pieprzu nadaje perfumom ostrość i wyostrza ich głębię oraz świeżość aromatu.

Miły Czytelniku pięknie za dzisiejsze spotkanie dziękuję! Cieszę się, że mogłam zabrać Cię w te ciekawe historyczne miejsca, a niewątpliwie są nimi Pałac Potala jak i równie wart poznania Pałac Taj Mahal.