Pałac Taj Mahal

10 sierpnia, 2018 Off By kuba

Pałac Taj Mahal – budowa trwała aż 20 lat trudem i dużym wysiłkiem oraz zdrowiem 20 tysięcy rzemieślników, 1000 słoni i zaprzęgami w skład których wchodziło 20 wołów…

Drogi Czytelniku, serdecznie witam!
Zapraszam Ciebie na następną podróż, tym razem do Agry, gdzie czeka na nas Pałac Taj Mahal, który zachwyca swą oryginalnością i historycznym dorobkiem podobnie jak Pałac Potala.

Dochowawszy przyrzeczenia spełnił luby trzy życzenia.

Z podróżniczym blogiem zawędrowaliśmy aż do indyjskiej Agry, która słynie z pomnika miłości jak nazywany jest tamtejszy Pałac Taj Mahal. Tych dwoje, czyli Mumtaz Mahal-córkę perskiego szlachcica i Szahdżahana, który był piątym władcą z dynastii Mogołów łączyła tak wielka i romantyczna miłość, że po jej śmierci, która nastąpiła w czasie narodzin czternastego dziecka władca stał się smutny i cierpiący. Znalazł jednak cel w życiu, gdyż złożył przyrzeczenie spełnienia trzech życzeń małżonki, którymi były:

  • by z troską zajmował się dziećmi,
  • wybudował na miarę jej urody grobowiec
  • nigdy nie pojął za żonę innej kobiety.

Szahdżahan je wszystkie spełnił i tak powstał powstał Pałac Taj Mahal.

Taj Mahal pokonawszy trudności wzniesiony z miłości.

Pałac Taj Mahal zaczęto wznosić dnia 22 czerwca 1622 roku, a budowa trwała aż 20 lat do roku 1648. Została ona okupiona ciężką pracą, trudem i dużym wysiłkiem oraz zdrowiem 20 tysięcy rzemieślników, 1000 słoni i zaprzęgami w skład których wchodziło 20 wołów, które na miejsce budowy dostarczały biały marmur i czerwony piaskowiec.
Przy wyborze tych skał muzułmańscy władcy kierowali się tradycją hinduistyczną zgodnie z którą biały kruszec przeznaczano na budowle których mieszkańcami mieli być członkowie kasty stającej najwyżej, czyli -braminów, natomiast z czerwonego kruszcu powstawały domy dla kasty wojowników, która plasuje się w swej ważności na drugim miejscu. Drogi Czytelniku i tu jeśli chodzi o wybór kolorów nasuwa się podobieństwo do tybetańskiego Pałacu Potala.

Każdy szczegół artystycznie dobrany i starannie wypielęgnowany.

Blog podróżniczy wiedziony podziwem dla artystycznych dłoni architektów wyraża zachwyt nad Pałacem Taj Mahal który stoi w otoczeniu starannie wypielęgnowanych ogrodów, w asyście fontann i bijących rytmem wodnych serc strumieni. Każda część Pałacu Taj Mahal została kunsztownie ubogacona dziełami sztuki jak marmurowe kwiaty, grawerowane cytaty pochodzące z Koranu czy zdobienia szlachetnymi kamieniami. Budowla ta jest doskonała, perfekcyjnie wykonana wraz z towarzyszącymi jej czterema smukłymi minaretami.

Wgląd do podróżniczego kącika perfum.

Tym razem podróżniczy kącik perfum swą uwagę kieruje na jaśmin, który jest krzewem lub pnączem obdarzonym dużymi kwiatami o barwie białej, żółtej lub różowej. Wyciąg z jaśminu jest nader drogi, a w procesie destylacji udział biorą jego kwiaty. Z kolei kardamon jest rośliną przypominającą wyglądem imbir. W klasyfikacji najdroższych rośli na świecie plasuje się tuż za szafranem, a perfumy ubogaca nutą korzenno-owocową.

Miły Czytelniku z serca pięknie dziękuję za dzisiejsze spotkanie i cenną uwagę! Dzięki temu, że świat jest tak różnorodny i nietuzinkowy możemy podziwiać tak niezwykłe i oryginalne budowle jak Pałac Taj Mahal i Pałac Potala które budzą wrażliwość i napawają nasze serca pięknem.