Wyspa Kreta

10 sierpnia, 2018 Off By kuba

W czym kryje się tajemnica długowieczności mieszkańców Wyspy Krety?

Miły Czytelniku witam serdecznie! Świat obfituje w tyle budzących podziw i zainteresowanie zakątków, które warto zobaczyć i poznać, że możemy wciąż stawiać sobie nowe cele by podążać ciekawymi szlakami wiodącymi nas do miejsc, które na zawsze pokochamy. Warta poznania jest włoska Wyspa Capri o której opowiadałam w podróżniczym blogu czy dzisiejsza grecka bohaterka, którą jest Wyspa Kreta.

Wyspa Kreta to śródziemnomorska perła.

Jak dowiedział się blog podróżniczy Wyspa Kreta to największa wyspa grecka, której nadano zaszczytne miano królowej greckich wysp!

Jest ona usytuowana na Morzu Śródziemnym i jest posiadaczką licznych wartych zwiedzenia zabytków. Wśród godnych poświęcenia cennej uwagi znajdują się największe miasta takie jak: Heraklion (Iraklion), Chania oraz Rethymno. Innymi także wartymi zobaczenia są: Wyżyna Lassithi, pałacowe ruiny w Knossos, muzeum w Heraklionie jak również Wąwóz Samaria, plaża Elafonisi czy Spinalonga. Dla potrzebujących chwili modlitwy i skupienia pozostają otwarte klasztory i kościoły. Zatem Wyspa Kreta tak jak Wyspa Capri może poszczycić się bogactwem zabytków.

Cykady koncert dają i czas śpiewem umilają.

Dawniej Wyspę Kretę odwiedzali tylko archeolodzy, uczeni i naukowcy by poprzez badania zdobyć o niej jak największą wiedzę, którą później zapewne przekazywali potomnym. W dzisiejszych czasach Wyspą Kretą którą podobnie jak Wyspą Capri zafascynowani są niemal wszyscy i można tu spotkać ludzi szukających błogiego spokoju, kontaktu z przyrodą jak również pasjonatów historii i mitologii, którzy poszerzają swe horyzonty myślowe. W skład krajobrazu wyspy wchodzą skaliste wybrzeża i szerokie jasne plaże, cudne lazurowe niebo, góry i morska woda.

Można tu spotkać wyjątkową florę i faunę, barwną feerię kwiatów, ziół, drzewa oliwkowe oraz posłuchać koncertu wydawanego przez umuzykalnione cykady. Wyspa Kreta obfituje w żyzne gleby, które wraz z sprzyjającym śródziemnomorskim klimatem wchodzi w poczet rolniczego raju na ziemi!

Cenne zalety kreteńskiej diety.

By być zadowolonym z życia nie wystarczy mieszkać w tak pięknym zakątku świata jakim jest Wyspa Kreta, bo dopiero gdy posiada się dobre zdrowie, kochających ludzi obok siebie i czyni to co się naprawdę kocha, człowiek może czuć się w pełni szczęśliwy.

Mieszkańcy Krety posiedli tajemnicą długowieczności dzięki zdrowemu odżywianiu, a na ich dietę składają się: owoce, warzywa, pieczywo pełnoziarniste i zasadniczy tłuszcz pod postacią oliwy z oliwek. W kuchni także prym wiedzie potrzebujący czasu by dojrzeć ser graviera oraz ser owczy.

Oto śródziemnomorscy bohaterowie kącika perfum.

Dębowy mech inaczej zwany mąklą tarniową rośnie na drzewach i stanowi zapachowy dodatek do perfum typu szypr i fougere. Z kolei kolendra nadaje perfumom korzenny aromat, a bogata rodzina narcyzów, która skupia 25 gatunków również urozmaica przemysł perfumeryjny w słodko-korzenno-kwiatowy zapach.

Drogi Czytelniku pięknie dziękuję za dzisiejsze spotkanie z podróżniczym blogiem. Po odwiedzeniu Wyspy Krety pozostaje w człowieku nie zatarte wspomnienie, że żyją tam ludzie pogodni, uśmiechnięci i radośni, a to dzięki zdrowiu, wiecznie uśmiechniętemu słońcu i otulającej uzdrawiającym dotykiem przyrody.

Na fotografii tej rozpościera się malownicze wybrzeże Wyspy Krety cudnie otulone słoneczną poświatą i skąpaną w lazurowych wodach Morza Śródziemnego.