Plemię Masajów

10 sierpnia, 2018 Off By kuba

Dzisiejsza ścieżka podróżniczego blogu zaprowadzi nas aż do Afryki, gdzie mieszka plemię Masajów. Ono podobnie jak Dzikie plemię Himba ma swoje zwyczaje, rytuały lecz także pomiędzy nimi zauważalne są pewne podobieństwa o których za moment opowiem.

Masajowie- nieodłączni afrykańscy potomkowie.

Plemię Masajów zamieszkuje obszary Kenii oraz północnej Tanzanii. Mówią w języku maa, którego źródłem są języki nilosaharyjskie. Podróżniczy blog uzyskał informacje, że lud ten przyswaja także typowe języki urzędowe Kenii i Tanzanii, którymi są: suahili i angielski. Plemię Masajów prowadzi półkoczowniczy tryb życia i pomimo prób nakłaniania ze strony rządu Kenii i Tanzanii by go porzucili, oni uparcie trwają przy swych zwyczajach i tradycjach.

Kobiety nie próżnują i ognisko domowe pielęgnują.

Kobiety należące do plemienia Masajów podobnie jak niewiasty z dzikiego plemienia Himba są opoką domowego ogniska. Na ich sile i niezłomności charakteru, który szczególnie w tak trudnych warunkach w jakich żyją jest codziennie wystawiany na próbę, opiera się funkcjonowanie całego gospodarstwa. Niewiasta zajmuje się budową chaty, opieką nad potomstwem, dostarczaniem wody i drewna, przygotowywaniem strawy oraz tworzeniem wierzchnich okryć.

Mężczyźni fach pasterski i wojowniczy we krwi posiadają.

W plemieniu Masajów ważną rolę świadczącą o stopniu zamożności jego członków odgrywa liczba posiadanych krów. Im jest ona większa, tym lepiej dlatego tak troskliwą opieką są te zwierzęta przez swych męskich opiekunów otaczane. Krowa jest cennym darem o który należy jak najlepiej dbać, gdyż żywi całą rodzinę chociażby dając tak potrzebne mleko.

Równie ważną rolą dla mężczyzny oprócz bycia pasterzem jest stanie na wysokości zadania, które uczyni go moranem– wojownikiem, a aby się nim zostać musi sprawnie władać tarczą i włócznią jak również pomyślnie ukończyć życiowy test na odwagę, siłę i bohaterstwo.

Każdy ma metody podkreślenia swej urody.

Zarówno płeć damska jak i męska stara się podkreślić swą urodę. W plemieniu Masajów dla kobiet włosy nie mają tak dużego znaczenia i po prostu je ścinają tuż przy skórze, natomiast mężczyźni wręcz odwrotnie swe włosy z natury kręte znacznie wydłużają, a w sukurs w wykonywaniu tej czynności przychodzą im bawełniane nitki. Kobiety posiadające pierwiastek artystyczny zajmują się tworzeniem pięknych ozdób z korali, którym zdobią płatki uszne i szyje. Zdolności plastyczne posiadają także niewiasty z dzikiego plemienia Himba.

W afrykańskim kąciku perfum poznajcie…

Ambrę zwaną ”czarnym złotem morskim”, której źródłem pochodzenia jest kaszalot, a jej balsamiczny aromat podobny jest do zapachu piżma. Na obszarze Czarnego Lądu rośnie także kadzidło, a pod nazwą tą kryje się aromatyczna żywica, którą pozyskuje się z wybranych gatunków kadzidłowca, a jego korzenno-polowy zapach ubogaca perfumy.

Drogi i Szanowny Czytelniku pięknie za dzisiejsze ”spotkanie” na podróżniczym blogu dziękuję.

Świat jest tak mądrze i pomysłowo skonstruowany, że możemy dzięki niemu poznawać wiele ciekawych plemion, ich życie oraz tradycje, które skrzętnie przekazują sobie z pokolenia na pokolenia, a są nimi niewątpliwie plemię Masajów i dzikie plemię Himba.

Masajowie podczas wypasu zwierząt

Komentarz do załączonej fotografii.

Zdjęcie to przedstawia członków plemienia Masajów podczas wypasu zwierząt, które to zajęcie towarzyszy im każdego dnia i któremu poświęcają swój czas.