Święto Pesach

10 sierpnia, 2018 Off By kuba

Święto Pesach- maca triumfuje, a chamec czasowo się wycofuje.

Witaj mój Drogi Czytelniku! Dzisiejszy podróżniczy blog ponownie złoży wizytę w Izraelu by przyjrzeć się obchodom Święta Pesach, które jak Obchody Dnia Świętej Łucji łączą ludzi, a ich serca wygrywają rytm współgrający z rytmem serc bliźnich.

Jak udział macy Święto Pesach tłumaczy.

Święto Pesach obchodzone jest ku pamięci ocalenia narodu żydowskiego z egipskiego zniewolenia. Kiedy Żydzi podjęli decyzję o ucieczce nie mieli czasu czekać na odpowiednie wyrośnięcie zaczynu z którego tworzył się chleb i dlatego w pośpiechu zdołali wziąć jedynie ciasto uformowane z mąki oraz wody, które zwie się macą.

Święto Pesach trwa siedem dni, a rozpoczyna się o zachodzie słońca 14 dnia przypadającego na miesiąc nisan, czyli kwiecień lub koniec marca. W tym czasie wyłącznie spożywa się macę, czyli pieczywo przaśne i nie grube.

Ceremonia paschalna uczy wrażliwości i solidarności.

Święta sprzyjają odrodzeniu dobrych cech w ludziach, którzy szczególnie w tych dniach (choć powinni i na co dzień) czują duch wspólnoty. Nie inaczej jest podczas obchodów Święta Pesach i Obchodów Dnia Świętej Łucji kiedy ludzie stają się sobie bliscy, a ich serca otula wrażliwość i solidarność uczuć i myśli. Także tradycyjnie przed obchodami Święta Pesach szkoły, zakłady pracy, supermarkety i prywatne domy organizują zbiórki pieniędzy z serdeczną myślą o ludziach biednych.

Przy świetle latarki i świeczki okruch chleba zbyteczny.

Blog podróżniczy przyjrzał się intensywnym przygotowaniom mieszkańców do obchodów Święta Pesach.

Przed tą uroczystością z domu usuwa się chamec, czyli produkty powstałe z żyta, pszenicy, owsa, orkiszu i jęczmienia które zostały objęte procesem fermentacji. Poszukiwania chamecu obejmują kuchnię, lodówkę, szafki, piekarnik oraz mikrofalówkę jak również następuje wymiana garnków, sztućców i naczyń na te służące wyłącznie w świątecznych dniach lub przygotowuje się wcześniej używane naczynia wyparzając je gorącą wodą. By nabrać pewności, że w żadnym z zakamarków domu nie kryje się okruch chamecu mieszkańcy wyposażeni w latarki i świeczki przeczesują każdy kąt.

W tej uroczystości stop dla niekoszerności.

By tradycji stało się zadość także w czasie Święta Pesach obiekty państwowe powinny przestrzegać obowiązujących przepisów i tak zarówno w wojsku, na pokładzie statków i samolotów oraz w instytucjach obowiązuje podawanie wyłącznie potraw koszernych.Także sklepy i supermarkety usuwają na czas świątecznych dni produkty niekoszerne lub oddzielają się je od innych produktów przy pomocy parawanów.

W podróżniczym kąciku na uwagę zasługuje…

Geranium, gdyż jej zniewalający zapach upodabnia się do wody różanej. Nie mniej ważny jest wetiwer, który pod postacią korzenia trawy niesie z sobą żywiczo- pudrowy akcent.

Drogi Czytelniku z serca pięknie dziękuję za cenną uwagę. Dzięki taki uroczystościom jak Święto Pesach i Obchody Dnia Świętej Łucji możemy poznać niecodzienne i oryginalne zwyczaje, które czynią świat ciekawszym i piękniejszym.

 

Przygotowanie macy na swięto Pesach
Komentarz do załączonej fotografii.
Na załączonej fotografii widzimy obywatela Izraela, który umiejętnie przygotowuje macę na Święto Pesach.