Australia – raj dla nurków

20 maja, 2019 Off By kuba

Australia – raj dla nurków

Dla wielbicieli nurkowania nie ma nic wspanialszego niż zanurzenie się wśród przepięknych raf koralowych. Australia jest pod tym względem prawdziwym rajem i każdy kto marzy o zobaczeniu najprawdziwszej, ogromnej rafy koralowej powinien przyjechać właśnie tutaj.

Wielka Rafa Koralowa zapiera dech w piersiach i sprawia, że Australia staje się prawdziwą mekką nurków.

Najważniejszym miejsce ściągającym miłośników nurkowania jest Camis. Znajduje się tu bardzo wiele baz nurkowych, z których wybrać się można na podbój Wielkiej Rafy Koralowej.

Na wprawionych już nurków czekają tu atrakcje takie jak chociażby nurkowe safari. Do wyboru są różnorodne warianty tej nietypowej rozrywki: od 3-4 dniowych wypadów, mających w programie odwiedziny Ribbon Reef i Cod Hole po dłuższe, nawet tygodniowe, podczas których zobaczyć można Osprey Reef.

Wielka Rafa Koralowa zachwyca swoimi rozmiarami i pięknem. Składa się ona z trzech tysięcy małych raf i aż 900 wspaniałych wysp koralowych, których pas rozciąga się na 60 km. Cała rafa ciągnie się wzdłuż wschodniego brzegu kontynentu, ma długość ponad 2000 km i dostrzec ją można z kosmosu. Australijska rafa koralowa jest też największą rafą typu barierowego i z tego powodu nazywana jest czasem Wielką Rafą Barierową.

Niektóre obszary rafy liczą ponad 45 mln lat, mimo że w pełni zaczęła się ona kształtować ok. 18 mln lat temu. Co ciekawe, rozwój rafy trwa w dalszym ciągu, ponieważ na bieżąco powstają kolejne warstwy koralowców. Swój obecny kształt rafa osiągnęła około 2 mln lat temu.

Wielbiciele nurkowania wiedzą, że rafa to przede wszystkim zagłębie ogromnej ilości zwierząt i roślin. Na jej obszarze znajduje się około tysiąc pięćset odmian ryb, pięć tysięcy odmian mięczaków, czterysta odmian koralowców, dziesięć tysięcy rodzajów gąbek, a także pięćset odmian wodorostów. Jest więc co podziwiać!

We wszystkich przewodnikach mowa jest o występujących tu naturalnie różnorodnych gatunkach rekinów, również tych niebezpiecznych (takich jak rekin woobogongi). Z innych niebezpiecznych gatunków spotkać tu można skorpenę – drapieżną rybę morską, której ukłucia są bardzo bolesne, więc lepiej się jej wystrzegać, a także klepacza olbrzymiego – wyjątkowo jadowitego węża. Oczywiście o wiele więcej jest tu gatunków, które nie stanowią zagrożenia dla człowieka, a które koniecznie trzeba zobaczyć. Należą do nich m. in. ogromne grańce, filmowe błazenki, barakudy, lucjanki i wiele wiele innych.

Najpiękniejsza rafa koralowa świata – Osprey Reef

Miłośnicy nurkowania na pewno docenią możliwości, jakie daje Wielka Rafa Koralowa. Wybierając się na nurkowanie, koniecznie trzeba uwzględnić w planie odwiedziny Osprey Reef. Rafa ta jest uważana za najpiękniejszą rafę koralową świata. Aby ją zobaczyć trzeba się jednak trochę oddalić od baz nurkowych w Camis, bowiem Osprey Reef znajduje się 350 km dalej. Warto jednak poświęcić trochę czasu.

We wspomnianej okolicy Osprey Reef jest jedyną rafą, tak więc cały ekosystem skupia się właśnie wokół niej. Górne warstwy koralowców wystają powyżej powierzchni wody, zaś ich ściany sięgają 1000 metrów w głąb morza.

Osprey Reef jest rajem dla nurków, ponieważ widoczność sięga tu aż 40 metrów i dzięki temu można bez przeszkód podziwiać podwodną okolicę.
Nie lada atrakcją na tej rafie jest możliwość karmienia szarych rekinów rafowych na tzw. shark feeding (specjalnie zorganizowanym karmieniu, gdzie pokarm zostaje zrzucony ze statku ). W przypadku takiej rozrywki oczywiście należy zachować rozsądek i ostrożność oraz bezwzględnie słuchać się instruktorów, jednak wrażenie są ogromne.

Serce Wielkiej Rafy Koralowej – Wyspa Heron

Inną rafą wartą odwiedzenia, na której spotkać można humbaki (walenie o bardzo charakterystycznych płetwach) jest znajdująca się w centrum Wielkiej Rafy – Wyspa Heron, która również wokół siebie skupiła cały ekosystem. Imponujące humbaki, które słyną z akrobacji wykonywanych ponad powierzchnią wody, zachwycają także przepięknymi pieśniami – wydają z siebie bardzo niskie dźwięki o ogromnej mocy, a wsłuchując się, można je usłyszeć nawet z odległości setek kilometrów.

Niezwykłe miejsce na dnie – wrak parowca Yongala

Nurkując na obszarze Wielkiej Rafy natknąć się możemy na wrak parowca Yougala, który zatonął w 1911 roku podczas cyklonu, który nawiedził Wielką Rafę Koralową. W katastrofie parowca śmierć poniosło 121 osób i odwiedzając wrak powinniśmy o tym pamiętać, wrak jest bowiem miejscem pamięci narodowej.

Od czasu kiedy został on odkryty w 1958 roku, spoczywa całkowicie nietknięty na dnie, będąc jednocześnie otwartym do zwiedzania przez wszystkich nurków, ponieważ znajduje się stosunkowo płytko – od 14 do 28 metrów pod powierzchnią wody. Od czasu katastrofy minęło już wiele lat i wrak porośnięty został rafą koralową, skupiając wokół siebie ekosystem.

Przepiękne jaskinie – Fish Rock Cave

Ciekawą atrakcją dla nurków, zwłaszcza jaskiniowych, jest także Fish Rock Cave. Aby zwiedzić jaskinię trzeba jednak zejść pod wodę dość głęboko – około 23 metry. W jaskini podziwiać można wspaniałe, ogromnej wielkości żółwie, a także, występujące także w Osprey Reef, szare rekiny rafowe.