Obchody Dnia Świętej Łucji

10 sierpnia, 2018 Off By kuba

Świeczki płonące na głowie spoczywające – czyli Obchody Dnia Świętej Łucji. Czym ono się wyróżnia i co zapoczątkowuje o tym wszystkim już w dzisiejszym blogu podróżniczym

Drogi Czytelniku ponownie i z równą serdecznością w sercu Ciebie witam!  Na moment opuszczamy kraje Azji i wędrujemy na północ do Szwecji, gdzie tamtejsi mieszkańcy co roku pozostają wierni tradycji obchodów Dnia Świętej Łucji. Czym ono się wyróżnia i co zapoczątkowuje o tym wszystkim już w dzisiejszym blogu podróżniczym na który uprzejmie zapraszam!

Święto nastaje kiedy Święta Łucja światło daje.

Blog podróżniczy uzyskał informacje, że w Szwecji obchody Dnia Świętej Łucji, czyli święto światła przypadają na 13 grudnia. Podobnie jak w czasie japońskiego Święta Obon najbliżsi czczą swych zmarłych, tak w czasie obchodów Dnia Świętej Łucji mieszkańcy upamiętniają jego patronkę Świętą Łucję pochodzącą z Syrakuz na Sycylii, która za bycie wierną wierze chrześcijańskiej zginęła śmiercią męczeńską. Święto to przybyło do Szwecji z Niemiec.

Najpiękniejsza urodą jest procesji ozdobą.

Najczęściej kilka tygodni wcześniej przed rozpoczęciem obchodów Dnia Świętej Łucji, szwedzka prasa organizuje wybory na najbardziej urodziwą dziewczynę, a ta która zdaniem czytelników zasługuje na miano najpiękniejszej będzie najważniejszą osobą na procesji. Kilka lat temu zawsze była to blond włosa niewiasta, ale teraz kiedy Szwecję coraz więcej zamieszkuje Europejczyków czy Afrykańczyków odstępuje się od tej reguły.

Roztańczone białymi sukniami otulone.

Każdy kraj ma swoje indywidualne podejście do tradycji i kultywowania świąt, lecz zawsze można dopatrzyć się pewnych podobieństw. Na przykład w czasie obchodów japońskiego Święta Obon mieszkańcy biorą udział w bon-odori które czczą radośnie i tanecznie. Podobne odczucia spowijają serca orszaku młodych roztańczonych dziewcząt ubranych w białe stroje na którego czele idzie dziewczynka której głowę zdobi wianek udekorowany zapalonymi świeczkami lub lub częściej z uwagi na bezpieczeństwo sztucznymi lampkami podczas obchodów Dnia Świętej Łucji. Towarzyszą im chłopcy, a wszyscy zgodnym chórem radośnie śpiewają: ”Święta Łucja przychodzi i rozświetla ciemność zimowej nocy” zarazem wszystkich przechodniów serdecznie pozdrawiając.

Zapach bułeczek się unosi i do konsumpcji prosi.

Zatem podpatrzmy z blogiem podróżniczym jak w szkole i zaciszu domowym czci się obchody Dnia Świętej Łucji. By ukoronować ten wzniosły dzień organizuje się wieczorną procesję. Zanim to jednak nastąpi dzieci przebywające w szkole obdarowują się lussekatter, a są nimi specjalne pieczone smakowite bułeczki w których środku spoczywa szafran.
Podobne zabiegi czynią dzieci w domu, które wraz z mamą zajmują się przygotowaniem śniadania złożonego z lussekatter i kawy. Kiedy posiłek już jest gotowy, a jego zapach unosi się w całym domostwie, wówczas najstarsza córka zajmuje się pobudką ojca i śpiewa mu: ”Święta Łucja przychodzi i rozświetla ciemność zimowej nocy”. Śniadanie łączy wszystkich domowników, którzy z apetytem je pałaszują.

Święta Łucja czas otwiera do Bożego Narodzenia.

Wraz z obchodami Dnia Świętej Łucji Szwecję ogarniają przygotowania by jak najlepiej uczcić nadchodzące dużymi krokami święta Bożego Narodzenia. Otoczenie wyróżniają mieniące się świetlistym blaskiem dekoracje drzewek i choinek, a pobliskie targowiska oferują do zakupu bogaty asortyment świątecznych ozdób. Kolacja wigilijna także jest w Szwecji przygotowywana z tym, że tutaj nie są to potrawy postne, a spożywa się wędliny. Kulminacyjnym i długo wyczekiwanym momentem głównie przez najmłodszych jest pojawienie się z workiem prezentów Jultomtena, czyli szwedzkiego świętego Mikołaja.

Szwecja krainą lasów i torfowisk.

Szwecja to kraj obfitujący w tereny lesiste. Rosną tam lasy liściaste, lasy iglaste, świerki, lasy brzozowe, jak również bagna i torfowiska. Torf (zwany też borowiną, peloidem) dzięki bakteriom humifikującym jest w dużym stopniu przetwarzany. Dzięki swym cennym właściwościom przeciwzapalnym i ściągającym znalazł on poczesne miejsce w terapii schorzeń reumatycznych, o podłożu ginekologicznym jak również dotyczących organów wewnętrznych. W warunkach laboratoryjnych przetworzony torf stanowi surowiec do tworzenia różnego rodzaju leków i kosmetyków. Te cenne dary od Matki Natury sprawiają, że człowiek czuje się zdrowszy, spokojniejszy i pogodzony z życiem.

Miły Czytelniku, serdecznie dziękuję za dzisiejsze spotkanie i cenną uwagę. Tak więc sprawdza się powiedzenie, że ”Co kraj to obyczaj”, choć tak jak wspominałam pomimo różnic zawsze można znaleźć pewne łączące wszystkich podobieństwo tak jak w przypadku Obchodów Dnia Świętej Łucji i Święta Obon.

Obchody Dnia Świętej Łucji

Obchody Dnia Świętej Łucji