Historia świdnicka: Muzeum Dawnego Kupiectwa

1 listopada, 2018 Off By kuba

Historia świdnicka: Muzeum Dawnego Kupiectwa.

Jeśli zdecydujemy się na spędzenie urlopu w uważanym za jedno z najpiękniejszych miast Dolnego Śląska – Świdnicy, koniecznie musimy odwiedzić znajdujące się w nim Muzeum Dawnego Kupiectwa. Dla miłośników historii, którzy studiują dawne księgi i wprost uwielbiają zabytkowe budowle i przedmioty, będzie to wyprawa bardzo długo wspominana. Zarezerwujmy więc miejscowe noclegi i wybierzmy się tu na urlop.

Świdnica, mimo że obecnie uważana jest za miasto typowo przemysłowe, dawniej funkcjonowała jako centrum kupieckie, do którego zwożono przedmioty z całego świata, których bez wątpienia nie można było nabyć w innych miejscach Polski. Właśnie z tego powodu zdecydowano się założyć w Świdnicy Muzeum Dawnego Kupiectwa, które swoją siedzibę ma w zabytkowym Ratuszu miasta. Jego początki sięgają roku 1966, kiedy to zaczęto organizować pierwsze wystawy.

Muzeum podzielone zostało na cztery działy, zajmujące się odrębną tematyką i pozyskujące innego rodzaju eksponaty. Pierwszy z nich – Dział Historii Świdnicy skupia się na gromadzeniu przedmiotów, mówiących o historii Świdnicy. Znajduje się on w ładnie odrestaurowanej Sali Rajców, w której jest makieta miasta z wieku XVII. Oprócz tego w dziale tym są liczne dokumenty związane z miastem, fotografie, emblematy i inne tego rodzaju eksponaty.

Kolejny dział muzeum, zwany Działem Dawnego Kupiectwa, gromadzi eksponaty związane z rozwojem dawnego handlu, dlatego znaleźć w nim można wszelkiego rodzaju opakowania, głównie szklane, wykonane z różnego rodzaju szkła, a także butelki ceramiczne czy kamionkowe. Oprócz tego dział ten gromadzi liczne przedmioty pochodzenia kolonialnego, takie jak ciekawie zdobione blaszane puszki na herbatę czy tytoń. Znajduje się tu też zestaw dawnych kas sklepowych, szyldów używanych do rozreklamowania sklepów i wszelkiego rodzaju atrybuty powiązane z kupiectwem.

W Muzeum zobaczyć można także Dział Metrologiczny z prawdziwą wystawą wag sklepowych z odważnikami różnego rodzaju i różnej wielkości, a także inne przedmioty pomiarowe, takie jak: łokcie, średnicomierze czy miary nasypne i nalewne. Prawdziwym rarytasem są obecne tu łokcie pomiarowe, które są rzadkim eksponatem w tego rodzaju obiektach.

Ostatnim z działów znajdujących się w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy jest Dział Naukowo- Oświatowy, który zajmuje się prowadzeniem lekcji muzyki i organizacją wystaw czasowych o różnorodnej tematyce.

Jeśli interesujemy się historią kupiectwa, to Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy jest miejscem, które koniecznie powinniśmy odwiedzić.