Jezioro Wdzydze na Kaszubach

1 listopada, 2018 Off By kuba

Jezioro Wdzydze na Kaszubach.

Borsk to mała, niepozorna wioska i z racji tego, pewnie nie byłaby nikomu nieznana, gdyby nie jej fantastyczne położenie. Borsk położony jest bowiem w centrum Kaszub, nad Jeziorem Wdzydzkim i tuż obok Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego i to właśnie lokalizacja sprawia, że z oferty noclegowej w Borsku bardzo chętnie korzystają turyści spragnieni wypoczynku w zgodzie z naturą, z dala od zgiełku i hałasu dużych kurortów.

Ale Borsk ma do zaoferowania znacznie więcej niż tylko sielskie krajobrazy, ciszę i spokój. Wioska wszystkim Gościom, którzy ją odwiedzają oferuje bliskość Jeziora Wdzydzkiego, które jest jednym z piękniejszych kompleksów jezior na Mazurach.

Jezioro Wdzydzkie to wspólna nazwa dla pięciu połączonych ze sobą jezior. Jezioro tworzą więc jeziora: Wdzydze, Radolne, Gołuń, Jelenie i Słupinko. Te rynnowe akweny połączone są ze sobą w charakterystyczny sposób – tworzą mianowicie figurę zbliżoną do krzyża. Na jeziorach występują liczne wysyp. Największa z nich to Ostrów Wielki – ma powierzchni nieco ponad 90 ha, jej długość to 3 km, jest to wyspa zamieszkała. Pozostałe, mniejsze wyspy są wyspami niezamieszkałymi. Łączna powierzchnia wszystkich wysp wynosi ponad 150 ha. Wszystkie wysyp są siedliskami lub lęgowiskami rzadkich ptaków wodnych i błotnych, m.in.: gągoła, czajki, bekasa czy tracza. Na wyspach nie wolno cumować, rozbijać obozowisk, ani rozpalać ognisk. Jezioro pochwalić się może czystymi wodami oraz doskonałymi warunkami do uprawiana wszelakich sportów wodnych.

Powierzchnia jeziora to nieco ponad 1400 ha (według innych źródeł 1570 ha). Jego głębokość maksymalna to 68 m, a głębokość średnia 15.2 m. Jezioro Wdzydzkie w całości leży na obszarze Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, ponadto stanowi Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków.