W lecie Gniezno średniowieczem stoi

1 listopada, 2018 Off By kuba

Przełom lipca i sierpnia to czas, kiedy w Gnieźnie, pierwszej stolicy Polski, odbywa się Festiwal Kultury Słowiańskiej „Koronacja Królewska”. Dlatego jeżeli myślimy o wycieczce, szczególnie z rodziną, czy też zatrzymaniu się tutaj i zwiedzaniu w drodze na wakacje w którymś z dalszych zakątków Polski – to na pewno będzie dobry pomysł. Tego typu historyczne imprezy, z rekonstrukcją wczesnośredniowiecznego życia i wojaczki, mają o wiele dłuższą tradycję. Od kilku lat uświetniają je monumentalne widowiska historyczne oraz dodatkowe atrakcje, przyciągające turystów. Zazwyczaj w ostatni weekend lipca praktycznie cała najstarsza historycznie część miasta ożywa echami dawnych czasów. Podobny, średniowieczny klimat możemy poczuć podczas zwiedzania Bolesławca.

Na rynku oraz przykatedralnym Placu św. Wojciecha ustawiane są stragany i dawne kramy z tradycyjnymi rzemiosłami, odbywają się pokazy i inscenizacje. Nie można zapomnieć też o odwiedzeniu w tym czasie nieodległego jeziora Jelonek, gdzie można wsiąść na pokład zrekonstruowanej łodzi wikingów. Koronacja Królewska w Gnieźnie oferuje dwa dni wypełnione po brzegi rozrywką. W ciągu dnia odbywają się niemal przez cały czas inscenizacje pokazujące dawne życie i obrzędy, a wieczorem rekonstrukcja teatralna, z elementami światła, dźwięku i pokazów tańca z ogniem, odtwarzająca te najważniejsze wydarzenia historyczne. Co roku do jej przygotowania zapraszane są inne teatry niezależne i wędrowne, co sprawia, że historycznej wierności towarzyszy często niesztampowe podejście.

Podczas dwóch dni imprezy odbywają się równie inscenizowane i rozgrywane jako turnieje walki wojów, zawody w łucznictwie historycznym, pokazy dawnego rzemiosła. Także w sferze kulinarnej Gniezno w tym czasie wraca do średniowiecza – na stoiskach można spróbować dawnych wypieków i wędlin czy zakupić tradycyjne napitki. Na dzieci i dorosłych czekają gry i turnieje oraz możliwość sprawdzenia się w średniowiecznych warsztatach, pokazy sokolników i inne ciekawe ekspozycje. Jeśli chodzi o noclegi, na turystów czekają obiekty noclegowe wokół rynku i Starego Miasta, znajdziemy tu też w lecie mnóstwo kawiarni i restauracji ze stolikami na ogródkach. Niewielka stosunkowo powierzchnia miasta sprawia, że łatwo wszędzie dotrzeć pieszo. Także baza noclegowa zaspokoi potrzeby każdego, oferując zarówno eleganckie hotele, jak i niedrogie prywatne kwatery.