Muzea, kaplice i inne ciekawostki Kudowy-Zdroju

1 listopada, 2018 Off By kuba

Muzea, kaplice i inne ciekawostki Kudowy-Zdroju.

Kudowa-Zdrój to miejscowość bardzo chętnie odwiedzana przez turystów. Urlopowiczów przyciągają między innymi Góry Stołowe, ale także różne inne walory tych okolic. W Kudowie znajduje się bowiem wiele niezwykle ciekawych miejsc. Które z nich przede wszystkim warto zobaczyć?

Jednym z najbardziej wstrząsających, ale z pewnością godnych odwiedzenia miejsc jest słynna Kaplica Czaszek. To grobowiec ofiar chorób zakaźnych, które zbierały wielkie żniwo na tym terenie w XVIII wieku oraz osób poległych w czasie trwania śląskich wojen około połowy XVIII wieku. Ściany i sufit kaplicy wyłożone są około trzema tysiącami kości i czaszek ludzkich. Z kolei pod podłogą znajduje się aż kilkadziesiąt szczątków. Warto wiedzieć, że to jedyny taki obiekt w całym kraju i tylko jeden z trzech w Europie. Wybudował go w 1776 roku ksiądz Wacław Tomaszek. Mówi się, że budowa, zbieranie oraz dezynfekcja szczątków, impregnacja i układanie ich zajęły mu aż osiem lat. Będąc w tym miejscu, chyba każdy choć na chwilę rozmyśla o przemijalności i marności ludzkiego życia oraz o tym, że w obliczu śmierci wszyscy jesteśmy równi. Znajdują się tu bowiem szczątki osób, które niegdyś miały różną pozycję społeczną, majątek itp. Ciekawostką jest także to, że co roku w nocy z 14 na 15 sierpnia odprawiana jest w tej kaplicy msza za wszystkich, którzy w niej spoczywają oraz za ofiary różnych chorób i wypadków.

Kolejnym ciekawym miejscem jest Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w formie skansenu. Warto wiedzieć, że to jedyny skansen na całym Dolnym Śląsku i podziwiać można tu stare drewniane domy, które pochodzą z całego Pogórza Sudeckiego. Każdy z nich jest oczywiście wyposażony w rozmaite dawne sprzęty i inne przedmioty codziennego użytku, pochodzące nawet z XVIII wieku. Ciekawa jest m.in. zabytkowa kuźnia, w której znajdują się dzieła mistrza kowalskiego. Można tu także samemu zasmakować pracy kowala. W specjalnej chacie z piecem chlebowym można z kolei skosztować wspaniałych regionalnych wypieków.

Kudowa-Zdrój to wyjątkowa miejscowość i warto zatrzymać się tu przynajmniej na kilka dni, co umożliwia wspaniała baza noclegowa. Warto wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło: noclegi Kudowa-Zdrój, a na pewno każdy znajdzie odpowiednią dla siebie kwaterę. Z pewnością w Kudowie nikt nie będzie się nudził, gdyż zabytków i innych atrakcji tu nie brakuje.