Święto Mimuny

10 sierpnia, 2018 Off By kuba

Kiedy Pesach żegnamy, ”Święto Mimuny” pięknie powitamy!

Słonecznie Drogi Czytelniku witam!

Z serdecznością spowitą w sercu uprzejmie zapraszam na kolejną podróż, tym razem poznasz obchodzone w Izraelu obfitujące słodkością ”Święto Mimuny”

”Święto Mimuny” wiosny urodziny.

Podróżniczy blog zyskał informacje, że ”Święto Mimuny”inaczej zwane Świętem Obfitości jest uroczystością powitalną wiosny tak jak tę niosącą światło nadziei porę roku wita się w Indiach podczas tamtejszego ”Święta Holi”. Wierni obchodom ”Święta Mimuny” pozostają Żydzi pochodzący z Maroka, którzy po uprzednich starannych przygotowaniach, w wieczór po zakończeniu Pesach starają się godnie przeżyć tę uroczystość, która także symbolizuje szczęście, hojność i przebaczenie.

Paleta słodkości dla wszystkich gości.

W wieczór ”Święta Mimuny” drzwi domostwa tak jak serca jego mieszkańców pozostają otwarte dla bliźnich, którzy mogą częstować się bogactwem wypieków zdobiących stół.

Wśród słodkości królują muflety, czyli typ cienkich naleśników skąpanych w sporej ilości masła oraz miodu. Biesiadnicy delektują się także żabanem z białek ubitych z cukrem i z dodatkiem orzechów. Goście nie mogą sobie odmówić skosztowania także szibaliji, a pod tą tajemniczą nazwą kryje się ciasto smażone w sporej ilości tłuszczu podobnie jak podczas przygotowania racuchów.

Po tak słodkiej uczcie by ugasić pragnienie podawana jest miętowa herbata oraz napój ubogacony płatkami róż, cukrem i orzechami. Zapewne taki popis kulinarnych umiejętności domowników spotyka się z pełnym uznaniem wszystkich gości. Podobny zwyczaj obdarowywania słodkościami towarzyszy obchodom indyjskiego ”Święta Holi”.

W tym dniu radości przepowiednia przyszłości.

W czasie ceremonii ”Święta Mimuny”tak jak i w czasie obchodów ”Święta Holi”wszyscy stają się jedną wielką rodziną bez względu na kolor skóry, pochodzenie i wyznawaną religię. Ogół zgromadzonych przy biesiadnym stole wzajemnie obdarza się następujący słowy: ”Bądźcie radośni i ucztujcie”. Wszyscy są pomni także przepowiedni, która mówi, że jeśli w czasie ”Święta Mimuny” kogoś się wyswata, to przyświecać mu będzie szczęście w związku małżeńskim, a jego domostwu niczego nie braknie.

Miły Czytelniku pięknie za dzisiejszą cenną uwagę dziękuję i nader serdecznie zapraszam na następne spotkanie z podróżniczym blogiem!

 
Komentarz do załączonej fotografii.
Zdjęcie to obrazuje bogactwo przygotowanych posiłków w czasie ceremonii ”Święta Mimuny”. Widać, że domownicy włożyli w ich tworzenie nie tylko sporo pracy, ale także całe serce przepełnione uczuciem do bliźnich.
Za udostępnienie fotografii składam serdeczne podziękowanie autorowi, którym jest pan Aron Brand.