Pierwszy spacer po Łodzi

1 listopada, 2018 Off By kuba

Pierwszy spacer po Łodzi.

Łódź – miasto fabryk, filmu, przygód, pysznego jedzenia i dobrego piwa. Przygotuj się na weekend pełen wrażeń! Dwa dni to mało czasu, aby w pełni poznać to wielobarwne miejsce, jednak wystarczająco dużo, by zanurzyć się na chwilę w jego magii i zakochać w klimacie.

Pierwszy spacer po Łodzi warto zacząć od znanej i lubianej ulicy Piotrkowskiej. Niektórzy sądzą, że to jedyna rzecz, którą łodzianie mogą się szczycić. Nic bardziej mylnego! Dopiero się rozkręcamy. Piotrkowskiej mogą nam zazdrościć miasta takie jak Londyn, czy Paryż. Jest to ponad czterokilometrowa ulica (najdłuższy trakt handlowy w Europie), przy której mieszczą się rozliczne sklepy, kawiarenki, restauracje, puby, kluby, bogata baza noclegowa, a przede wszystkim piękne, zdobione kamienice. Wiele z nich obecnie jest poddawanych renowacji, dzięki czemu odzyskują swój pierwotny blask.Gdyby spacer okazał się zbyt męczący, zawsze możemy skorzystać z riksz – mili panowie na rowerach, za drobną opłatą, chętnie podwiozą nas w wybrane miejsce. Po przejażdżce warto zajrzeć także w bramy. Choć czasem nie wyglądają zachęcająco, są wejściem do pięknych podwórek. Niemal każde ma swój klimat. Tam czas płynie swoim rytmem. Kocie łby, urocze stare komórki i kwiaty w oknach – to za tym widokiem najczęściej tęsknią Łodzianie, którzy wyjechali z miasta.

Pamiętaj, że na Piotrkowskiej można spotkać osobistości. Wyglądaj Tuwima, Rubinsteina i Reymonta. Jeśli będziesz się dobrze rozglądać, będziesz mieć też szansę przybić piątkę Uszatkowi. Czymże jednak byłby spacer po Łodzi bez wizyty w Manufakturze? Tak, każdy słyszał o Manufakturze. Nie każdy jednak wie, że pierwotnie miała się nazywać Nowym Światem, a jej obecną nazwę zawdzięczamy… kreatywnym łódzkim studentom. Jest to imperium Izraela Poznańskiego przerobione na obiekt handlowo-rekreacyjny, w którym znajdziesz właściwie wszystko – liczne restauracje (te eleganckie i mniej wykwintne), kino, ściankę wspinaczkową, zimą – lodowisko, latem – plażę z boiskiem do siatkówki, sklepy, lodziarnie, pizzerie, czterogwiazdkowy hotel Andel’s, klub fitness… Dla każdego coś miłego! Po smacznym obiedzie w Manufakturze, warto wybrać się na spacer do jednego z łódzkich parków. Często niesłusznie mówi się, że Łódź jest szara i ponura. Otóż, wręcz przeciwnie! Jest to jedno z najbardziej zielonych miast w Polsce, wystarczy tylko dobrze poszukać! Płucami Łodzi są przede wszystkim Łagiewniki, ale nieopodal centrum można znaleźć wiele pięknych parków, choćby Park im. Adama Mickiewicza, przez mieszkańców zwany częściej Julianowskim.

Po długim, ale przyjemnym dniu warto skierować się do jednego z łódzkich pubów, które serwują dobre, regionalne (i nie tylko) piwo albo odetchnąć w wybranym miejscu noclegowym. Miasto dysponuje szerokim wachlarzem możliwości noclegowych – od hoteli z bardzo wysokim standardem, poprzez nowoczesne hostele w centrum, po tanie noclegi np. w ośrodkach młodzieżowych.