Święto Diwali

10 sierpnia, 2018 Off By kuba

Co symbolizują lampki w czasie obchodów Święta Diwali, czyli święta światła.
Czy tylko Hindusi obchodzą Święto Diwali?

Jakże serdecznie Miły Czytelniku witam i dziękuję, że zechciałeś odwiedzić blog o podróżach. Na dzisiejszym spotkaniu ponownie zawitamy do Indii, gdzie poznasz jedno z największych świąt hucznie tam obchodzonych, czyli Święto Diwali. Jak wiesz pisałam także o innym święcie światła, które jako Obchody Dnia Świętej Łucji celebruje się w Szwecji.

 

Jaka to bogini święto światła czyni.

Dzięki podróżniczemu blogowi możemy być w różnych zakątkach świata jak teraz w Indiach. Święto Diwali lub Dipawali jest to święto światła i oznacza ”rząd lamp’‚. Jest obchodzone w Indiach na przełomie października i listopada, a trwa od 4-5 dni w zależności od regionu. W tym czasie by godnie powitać Lakszmi-boginię szczęścia i dobrobytu każdy z mieszkańców zapala przed domem lampki oliwne z wypalonej gliny, które są symbolem pokonania ciemności przez światło i zwycięstwa dobra nad złem.

Święto Diwali pozytywne uczucia wyzwoli.

Blog podróżniczy zasięgnął informacji, że Święto Diwali jest jednym z najważniejszych i obchodzonych z największym rozmachem świąt, któremu przyświecają imprezy kulturalne, stanowi ono okazję do miłych spotkań w kręgu rodziny i przyjaciół, którzy wzajemnie obdarowują się dobrym słowem, słodyczami i prezentami. I nasuwa się tu podobieństwo do Obchodów Dnia Świętej Łucji, gdzie wszyscy w radością dzielą się lussekatter, czyli pysznymi pszennymi bułeczkami z szafranem. Ogół społeczeństwa także dba by dom był wysprzątany, gdyż według tradycji bogini Lakszmi korzystając z okazji wybiera najczystsze domy.

Nie tylko Hindusi się radują i razem świętują.

Święto Diwali łączy ludzi różnych wyznań, którzy w tym czasie tworzą jedną wielką rodzinę. Uroczystość ta kultywowana jest nie tylko przez Hindusów, lecz także przez sikhów, katolików, muzułmanów jak również wyznawców dżinizmu. Wszyscy ci uczestnicy składają sobie życzenia, swą radość głoszą poprzez śpiew i taniec, jakże zbliżone uczucia także towarzyszą ludziom w czasie Obchodów Dnia Świętej Łucji. Nie zapomina się także o pięknym udekorowaniu domów, odświeżeniu ścian i ulic, które do złudzenia przypominają obchodzone w Polsce święta Bożego Narodzenia, wszystko lśni w blasku świateł. Także krowy uważane przez Hindusów za święte, są w czasie Święta Diwali pięknie zdobione przez swych troskliwych opiekunów.

Niebo i woda światłem zdobione i rozświetlone.

Podczas ceremonii Święta Diwali, światło szczególnie w tym dniach czczone spowija niebo i wodę. Na wodach świętych rzek jak Ganges i jej dopływów: Jamuna, Son, Damodar i Ghaghra spowite w blasku unoszą się lampki, a na niebie iskrzą się fajerwerki. Niecodzienny nastrój tworzą także sztuczne ognie i piękne dekoracje z kwiatów.

Co na dzisiaj przygotował kącik perfum.

Indie są bogate w specyficzne rośliny i przyprawy, które z powodzeniem wzbogacają zapach perfum. Jako pierwszy poznamy dzisiaj krzew lub pnącze jaśminu o pięknych i posiadających duże gabaryty kwiatach barwy białej, żółtej i różowej. Wart przytoczenia jest także kardamon- roślina przypominająca imbir, a perfumy z jej udziałem tworzą nutę owocowo-korzenną. Nie może zabraknąć drzewa sandałowego, które rośnie w południowo-wschodnich Indiach a dzięki niemu perfumy zyskują słodko-żywiczno-balsamiczny akcent.

 

Miły Czytelniku ślicznie dziękuję za cenną uwagę i dzisiejsze spotkanie! Żywię nadzieją, że w następnym podróżniczym blogu także będziesz mógł znaleźć artykuł, który wzbudzi Twe zainteresowanie. Zatem uprzejmie zapraszam na następną Twą wizytę na blogu z podróżami!

 

Świeta diwali lampka

Święta diwali pokaz fajerwerków

Święta diwali lampka

święta diwali pokaz fajerwerków

Święta diwali pokaz fajerwerków

Komentarz do załączonych fotografii.
Fotografia pierwsza pokazuje symboliczną lampkę zapalaną w czasie ceremonii Święta Diwali. Światło symbolizuje moc, energię, optymizm i ofiarowuje poczucie zwycięstwa dobra nad złem, tym samym dając nadzieję w lepszą przyszłość. Druga fotografia obrazuje pokaz fajerwerków, które rozświetlają niebo swym blaskiem i stanowi jedną z atrakcji przygotowanych na obchody dni Święta Diwali.