Zakopane – górski klimat Tatr

1 listopada, 2018 Off By kuba

Zakopane – górski klimat Tatr.

Z czym kojarzy nam się Zakopane? Oczywiście z górami! I słusznie. Zakopane to świetna baza wypadowa na wszelkie tatrzańskie szlaki. Stąd możemy wędrować wzdłuż tatrzańskich szczytów, podziwiając niesamowity urok okolicy. Silniejsi i bardziej wprawni mogą pokusić się o wejście na Czarny Staw, Morskie Oko. Ci najbardziej przygotowani mogą zdecydować się na wspinaczkę na Giewont, czy nawet Rysy. A na turystów mniej wprawnych, ale żądnych przygód i atrakcji, czeka kolejka linowo-terenowa, która zawiezie nas wprost na sam szczyt Gubałówki. Jak widać, sprawność fizyczna nie jest żadną wymówką! Góry może podziwiać każdy, bez względu na wiek czy poziom zaawansowania. Zakopane to jednak nie tylko szlaki. Istnieje tutaj wiele miejsc, które warto odwiedzić, przebywając w mieście. Przede wszystkim, trudno wyobrazić sobie wycieczkę do Zakopanego bez spaceru po sławnych Krupówkach. Tutaj możemy zakupić pamiątki, które będą nam przypominały o wspaniałym pobycie w górskim mieście.

Warto odwiedzić Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chołubińskiego. Jest to muzeum bardzo stare, jedno z najstarszych w Polsce. Dowiedzieć się z niego możemy mnóstwo ciekawostek na temat gór, parku narodowego, jak również samego Zakopanego. Jest to również źródło wiedzy na temat góralskiego folkloru, znanego przecież i kultywowanego na całym świecie. W muzeum funkcjonuje również wystawa dzieł lokalnych artystów, inspirowanych pięknem otaczających ich szczytów, górujących nad całą okolicą. Nie sposób przejść obok tych dzieł obojętnie. W Zakopanem istnieją także inne muzea i galerie sztuki, każda z nich jest wyjątkowa i warta odwiedzenia.

Zakopane to miasto o bogatej sportowej tradycji. Odbywają się tutaj zawody w skokach narciarskich, przyciągające tłumy ludzi z całego świata. Nie sposób zobaczyć wszystkiego w jeden, a nawet w kilka dni, toteż warto zarezerwować sobie przytulne noclegi. Zakopane ma ich w swojej ofercie całe mnóstwo, baza noclegowa obejmuje setki miejsc do zakwaterowania, więc z całą pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Największym zainteresowaniem cieszą się tradycyjne, charakterystycznie budowane, drewniane chatki w góralskim stylu. No i oczywiście oscypki! Któż nie zna tego górskiego smaku koziego sera, wędzonego, o lekko słonym smaku górskiego wiatru? To prawdziwy przysmak, nawet dla wytrawnych smakoszy sera.