Wakacyjny wypoczynek nad Jeziorem Białym – Okuninka

1 listopada, 2018 Off By kuba

Wakacyjny wypoczynek nad Jeziorem Białym – Okuninka.

Okuninka jest niewielką wioską wypoczynkową, która położona jest nad Jeziorem Białym, na wschodzie naszego kraju. Szczególny napływ turystów można tu zaobserwować podczas ciepłych, letnich weekendów wakacyjnych, choć sezon wypoczynkowy trwa od początku maja do końca września. To właśnie w tych terminach otwarta jest tu większość obiektów noclegowych, choć można znaleźć i takie, które działają przez cały rok.

Baza noclegowa w Okunince jest bardzo zróżnicowana. Na jednym brzegu Jeziora Białego dominują campingi i ośrodki wypoczynkowe, które na pierwszy rzut oka pamiętają jeszcze czasy poprzedniej epoki. Większość z nich jest jednak zachowana w bardzo przyzwoitym stanie – pokoje są czyste, a łazienki schludne. Najważniejszym atutem tych miejsc jest stosunkowo niska cena, za sto złotych nad jeziorem wypocząć może cała rodzina. Jeszcze tańszą opcją wypoczynku jest nocleg we własnym namiocie, wówczas koszty pobytu ograniczają się do niezbędnego minimum. Większość pól namiotowych, które działają w okolicy oferuje swym gościom dostęp do sanitariatów z ciepłą, bieżącą wodą oraz do kuchni polowej, w której można przygotować posiłek. Zupełnie inaczej przedstawiają się warunki noclegowe na przeciwległym brzegu jeziora. Dominują tam pensjonaty oraz luksusowe hotele, które mają bogatą ofertę usług dodatkowych.

Wypoczynek nad Jeziorem Białym nie ogranicza się tylko i wyłącznie do plażowania i kąpieli. Można także wypożyczyć sprzęt pływający taki jak rowerek wodny czy kajak i podziwiać okolicę z perspektywy tafli jeziora. W okolicy często są również organizowane zawody sportowe, a miłośnicy wędkowania mają do wyboru kilka mniejszych akwenów wodnych zlokalizowanych niedaleko Okuninki.

Ciekawą alternatywą spędzania wolnego czasu są również spacery po okolicznych lasach. Od południowej strony jezioro otacza Sobiborski Park Krajobrazowy. Jest on królestwem takich zwierząt jak na przykład kaczki krzyżówki, łabędzie, perkozy czy błotniki stawowe. Okoliczne lasy to także prawdziwy raj dla miłośników runa leśnego. W okolicy obserwuje się wysyp grzybów zwłaszcza wczesną jesienią po solidnych opadach deszczu.

Ze względu na dużą ilość miejsc noclegowych w Okunince przed przyjazdem nie jest wymagana wcześniejsza rezerwacja noclegu, warto jednak zapoznać się z dostępnymi ofertami noclegowymi – można je znaleźć w internecie pod hasłem „noclegi Okuninka”.