Święto Sukkot

10 sierpnia, 2018 Off By kuba

W dzisiejszym podróżniczym blogu pozostaniemy w kręgu tradycyjnych świąt żydowskich i poznamy zwyczaje obchodów ”Święta Sukkot.

Witaj słonecznie Drogi Czytelniku! W dzisiejszym podróżniczym blogu pozostaniemy w kręgu tradycyjnych świąt żydowskich i poznamy zwyczaje obchodów ”Święta Sukkot”. W jego przygotowaniach nasuwa się pewne podobieństwo do przeżywania hinduskiego ”Święta Diwali”.

”Święto Sukkot” ku pamięci tułaczy- naszych braci.

Żydowskie ”Święto Sukkot” zwane także Świętem Kuczek jak również określane jest jako Święto Namiotów lub Święto Szałasów rozpoczyna się pięć dni po zakończeniu obchodów Święta Jom Kippur ( Dzień Pojednania). Uroczystość ta przypada w miesiącu tiszrej, czyli według kalendarza gregoriańskiego wypada we wrześniu lub październiku.
”Święto Sukkot” początkowo było świętem plonów, a następnie zostało odnotowane w historii Izraela ku pamięci czterdziestoletniego pielgrzymowania ludności żydowskiej z Egiptu do celu jakim jest Ziemia Obiecana, podczas której wędrowcy mieszkali w kuczkach zwanych szałasami.

Szałas stworzony, nieboskłonem otulony.

Blog podróżniczy uzyskał informacje w jaki sposób tworzy się tradycyjne szałasy, choć w trosce o przyrodę nie buduje się już ich w całości z drewna, które w Izraelu jest nader drogie z uwagi na mniejsze zadrzewienie kraju.
Do wykonania szałasu na ”Święto Sukkot” służą drewniane tyczki lub gotowe konstrukcje wykonane z aluminium.

Następnie do tej konstrukcji przypina się materiał najczęściej koloru białego lub zdobiony barwnymi rysunkami obrazującymi historię przemierzania narodu żydowskiego przez pustynię. Każdy niezbędny detal można zakupić zarówno w sklepach lub na zorganizowanych przedświątecznych bazarach. Przy budowie kuczki ma się baczenie by jej dach, który pokrywają liście lub mata wykonana ze słomy, był tak skonstruowany by było widać przez niego nieboskłon.

Światło, modlitwa, radość by tradycji stało się zadość.

Kiedy kuczka jest już gotowa i zdobi balkon, podwórko, park, skwer, a nawet szkołę, szpital, muzeum i teatr, wówczas czas zaprosić pierwszych gości, którzy w szałasie modlą się, śpią i radują, gdyż wewnątrz kuczki zainstalowane są lampiony, wachlarz barwnych świateł oraz świeczki. Urządzenie wnętrza nasuwa porównanie do hinduskiego ”Święta Diwali” ze względu na światło i ozdoby w postaci łańcuchów, papierowych gwiazd czy połyskujących złotem girland.
Tak jak my ochoczo stroimy choinkę na Święta Bożego Narodzenia, tak dzieci izraelskie tworzą ozdoby, którymi następnie przyozdabiają szałasy na ”Święto Sukkot”.

Nie może zabraknąć roślin- symboli wzniosłych.

Podróżniczy blog podkreśla jak ważną symboliczną rolę i znaczenie mają cztery rośliny z których dawniej budowano szałasy i które dokładnie poszukują religijni Izraelczycy by sporządzić z nich bukiet na ”Święto Sukkot”. Wśród nich jest lulaw, który jest gałęzią palmy daktylowej i który symbolizuje triumf narodu izraelskiego.

Nie może zabraknąć hadesu składającego się z trzech gałązek mirtu otulonego liśćmi o kształcie podobnym do oka i symbolizującymi długi żywot i pasmo sukcesów. Ważne znaczenie posiada także arawa, czyli gałązki wierzby przypominające usta człowieka i symbolizuje życie oraz życiodajną wodę. Wreszcie owoc cytronu zwany etrogiem o kształcie serca i w swej symbolice wyrażający doskonałość i sprawiedliwość jak również idealne relacje pomiędzy Bogiem, a człowiekiem.

Drogi Czytelniku pięknie dziękuję za dzisiejsze spotkanie z blogiem podróżniczym! Warto poznawać tradycje innych krajów, a choć są odmienne co świadczy o ich wyjątkowości, zawsze można znaleźć pewne podobieństwa, tak jak w przypadku ”Święta Sukkot” i ”Święta Diwali”.