Święto Holi

10 sierpnia, 2018 Off By kuba

Czy wiesz z czego pozyskuje się barwniki na Święto Holi?
Jaka główna myśl przyświeca Święcie Holi?


Drogi Czytelniku serdecznie witam! Indie są mi niezwykle bliskie i jak zapewne zauważyłeś duża część artykułów nawiązuje do tego wciąż odkrywanego przeze mnie i fascynującego kraju! W dzisiejszym podróżniczym blogu opowiem o Świecie Holi, które w tym czasie zjednuje wszystkich ludzi podobnie jak to ma miejsce podczas obchodów Święta Diwali.

Święto Holi- feerią barw wiosny start.

Święto Holi zwane także Festiwalem Kolorów to święto radości, a jego obchody symbolizują koniec zimy i radosne przywitanie wiosny! W Indiach uroczystość ta celebrowana jest przez kilka dni, choć zależne jest to od położenia regionu.

Blog podróżniczy uzyskał informacje, że na przykład w południowym obszarze kraju mniej hucznie obchodzi się Święto Holi, gdyż wiosna zbytnio nie rozpieszcza tutejszych mieszkańców. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja na północy Indii, gdzie są wyraźnie zarysowane pory roku i tym samym wraz z wiosennym przebudzeniem wszystko na nowo odżywa, pozytywnie do życia nastraja i daje świeżą nadzieję. Wraz z nastaniem Święta HoliHindusi wzajemnie obsypują się barwnymi proszkami i polewają wodą, a wszystko to przy akompaniamencie będącej w pełnej rozkwicie wiosny!

Święto Holi się zaczyna, a naród jak jedna wielka rodzina.

Święta mają to do siebie, że jednoczą ludzi i wyzwalają niemal rodzinne uczucia i przyjacielskie relacje. Przewodnim hasłem Święta Holi jest wybaczenie i rozpoczęcie na nowo pewnych przedsięwzięć i wcześniejszych postanowień. W tym czasie wszyscy ludzie są równi bez względu na przynależność kastową ( choć została zlikwidowana w 1955 roku to wciąż pokutuje w umysłach społeczeństwa), wyznawaną religię, kulturę, kolor skóry, język i tworzą jedną wielką rodzinę wśród której są muzułmanie, sikhowie i wyznawcy chrześcijaństwa. Paleta tęczowych barw w której ludzie są skąpani oddaje całą piękną ich różnorodność i wyjątkowość. Podczas Święta Holi podobnie jak w czasie obchodów Święta Diwali wszystkie narodowości bawią się razem, śmieją, radują, obdarzają słodyczami i życzliwością płynącą z rozradowanych tą niezwykłą atmosferą serc.

Natura nie poskąpiła i hojnie lud darzyła.

Podróżniczy blog uzyskał wieści z czego tworzy się barwne proszki, które podkreślają znaczenie Święta Holi. Jeszcze niedawno w tym celu używano darów natury w postaci naturalnych barwników, które tworzono z kwiatowych płatów i suszonych owoców. Jednak z wciąż rosnącą popularnością Święta Holi na całym świecie naturalne barwniki zostały zastąpione przez ich syntetyczne odpowiedniki. Te drugie jednak nie okazały się zbyt odpowiednie dla zdrowia skóry. Ogólnie barwniki odznaczają się swą mocą, a po wniknięciu do skóry i włosów nie jest łatwo je zmyć. Także ubranie nie jest się w stanie doprać i dlatego na Święto Holi nie zakłada się szykownych i eleganckich strojów. By łatwiej usunąć barwną substancję z ciała i włosów poleca się wcześniej pokrycie tych miejsc olejem kokosowym.

W dzisiejszym podróżniczym kąciku perfum dowiemy się…

O rosnącym w Indiach jaśminie- to krzew ubogacony białymi, żółtymi i różowymi kwiatami. Wyciągi z jaśminowych kwiatów są nader drogie, a do destylacji służą kwiaty. Należy także wspomnieć o pieprzu, a jego olejek pozyskuje się z owoców czarnego pieprzu, którym nadaje perfumom ostrość i podkreśla ich głębię. Nie zapominajmy także o drzewie sandałowym, który posiada słodko-żywiczo-balsamowo-piżmową nutę i takąż nadaje kosmetykom.

Czytelniku Drogi, dziękuję pięknie za chęć poświęcenia cennej uwagi i czasu na odwiedzenie podróżniczego blogu!

Święto Holi tak jak i Święto Diwali poświęcone są czemuś innemu, lecz zawsze ich pierwiastkiem łączącym są ludzie, ich udział, zaangażowanie i praca, której uwieńczeniem są tak barwne i bliskie sercu przeżycia.

Święto Holi proszek do obsypywania się

Święto Holi malowanie twarzy

Komentarz do załączonych fotografii.
Fotografia pierwsza przedstawia przygotowania do Święta Holi, a dłonie wyposażone w barwną paletą proszków wnet przystąpią do wzajemnego nimi obsypywania się.
Fotografia druga obrazuje moment malowania twarzy, a towarzyszy temu uśmiech, radość i beztroska, gdyż wszyscy są sobie równi i tak samo szczęśliwi.