Rijeka

23 lutego, 2005 Off By kuba

Rijeka, położona 126 km na południe od Lublany, jest największym chorwackim portem handlowym. Chociaż jest tutaj kilka uroczych miejsc, miasto robi wrażenie jakby po niedawnej wojnie uciekła z niego dusza. Bardzo ładna jest zamknięta dla ruchu kołowego główna ulica Korzo, a także barwny targ.

Rijeka powstała na miejscu dawnej osady rzymskiej. W duże miasto portowe przekształciła się już w XII w., a Habsburgowie nadali jej XVI w. status wolnego miasta. Status ten utrzymał się do 1919 r., kiedy to wkroczyły do miasta włoskie oddziały faszystowskie. Do Chorwacji Rijeka została przyłączona po II wojnie światowej.

Orientacja

Dworzec autobusowy znajduje się przy Trgu Żabica, niedaleko kościoła Kapucynów w centrum miasta. Jeżeli w przechowalni bagażu na dworcu autobusowym nie ma miejsca (5.30-22.30), można skorzystać z przechowalni na dworcu kolejowym (czynna przez całą dobę) przy ulicy Kreśimirowej, 7 min na piechotę na zachód od dworca autobusowego. Przystań promów Jadrolinija (nie ma przechowalni bagażu) leży w niewielkiej odległości od dworca autobusowego, w kierunku wschodnim.

Korzo biegnie przez centrum miasta w kierunku rwącej rzeki Rjećina, która niegdyś wyznaczała granicę pomiędzy Włochami a Jugosławią (zarówno włoska nazwa miejscowości – Fiume, jak i chorwacka – Rijeka oznaczają rzekę). Do 1918 r. Rijeka była głównym portem Węgier. W 1919 r., kiedy Włochy przejęły Rijekę od Austro-Węgier, głównym portem Jugosławii stał się leżący niedaleko Suśak. Oba miasta połączyły się, kiedy cały teren przeszedł pod kontrolę jugosłowiańską po II wojnie światowej.

Informacje

Informacji udziela Kvarner Express (Trg Jadranski) niedaleko dworca autobusowego i Turistićki Savez Općine Rijeka (Użarska 2, tel.213145).

Auto-Klub Rijeka (Dolać 11, tel.12442) pomaga turystom zmotoryzowanym.

Pieniądze Pieniądze można wymienić w Croatia Express na 1 peronie dworca kolejowego (pn.-sb. 7.00-21.00, nd. 8.00-21.00).

Biuro wymiany waluty znajduje się na poczcie głównej, położonej naprzeciwko starej miejskiej wieży. Jeżeli jest zamknięte, wokół poczty i tak stoi wielu ludzi, którzy chętnie wymieniają pieniądze po kursach bankowych.

Poczta i telekomunikacja – Centrum telefoniczne znajduje się na poczcie głównej przy Korzo (codz. 7.00-21.00). Numer kierunkowy do Rijeki: 051.

Agencje turystyczne – Przedstawicielem American Express jest agencja turystyczna Atlas (tel.271032) mieszcząca się w Hotelu Kvarner, w pobliskiej Opatiji.

Biuro Jadroagent (Trg Ivana Koblera 2, tel.211276) udziela informacji i prowadzi sprzedaż biletów na wszystkie połączenia promowe.

Zwiedzanie

Galeria Sztuki Współczesnej (Dolac 1, zamkn. nd. i pn.) znajduje się na piętrze gmachu Biblioteki Publicznej. Muzeum Morskie i Muzeum Rewolucji Narodowej (oba zamkn. nd. i pn.) stoją obok siebie przy Zrtva faśizma 18, niedaleko centrum miasta. Dziury po pociskach w ścianie Muzeum Morskiego, dawnym pałacu gubernatora z 1893 r., są świadectwem burzliwej historii Rijeki. W tym budynku zatrzymał się włosia poeta Gabrielle d’Annunzio, który w 1919 r. na czele kilku tysięcy ochotników zdobył miasto szturmem, co doprowadziło do przesunięcia granicy włoskiej na wschód do rzeki Rjećina.

Jeżeli masz czas, możesz zwiedzić zamek Trsat (zamkn. pn.) wzniesiony na wysokim wzgórzu, skąd rozciągają się widok na Rijekę i kanion rzeki Rjećina. Obecnie w zamku mieści się stylowa restauracja. Do zamku można dostać się dwoma sposobami: dojechać autobusem #1 z Fiumara lub wyjść po 559 schodach, zaczynających się przy luku obok Banki Rijeka, na północnym krańcu Titov trgu. Pochodzący z XIII w. zamek należał w średniowieczu do książąt z rodu Frankopanów. W XIX w. został całkowicie przebudowany przez austriackiego wicemarszałka Lavala Nugenta. Na wzgórzu Trsat znajduje się także klasztor Franciszkanów (z 1453 r.).

Noclegi

Kwatery prywatne

Kvarner Express (tel.213 613) przy Trgu Jadranskim 3 oraz Autotrans Turist Biro przy Riva 20, tuż za dworcem autobusowym (pn.-sb. 7.30-15.00), dysponują prywatnymi kwaterami w cenie 13 $ i 18 $ za pokój jedno-i dwuosobowy, z 30% dopłatą przy pobycie krótszym niż 3 dni. Rzadko można dostać pokoje jednoosobowe, a zdarza się też, że w ogóle nie ma wolnych miejsc.

Hotele

Najtańszym hotelem jest 14-piętrowy hotel Neboder kategorii C (Strossmajerova 1, tel.217355), stoi on przecznicę dalej za hotelem Kontinental. Cena za pokój jedno- i dwuosobowy z łazienką wynosi 27 i 44 $ .

Ogromny hotel Kontinental kategorii B (A.K. Miośicia 1, tel.216477) posiada pokoje jedno- i dwuosobowe z łazienkami w cenach 44 i 53 $. Kontinental został zbudowany w 1888 r. i poddany renowacji dopiero w 1989 r. Do wszystkich oficjalnych cen noclegów dodaje się 1,50 $ od osoby za dzień w ramach podatku.

Hotel Bonavia (tel.333744) kategorii A położony jest w samym centrum, pokoje jedno- i dwuosobowe z łazienką kosztują tutaj 54 i 67 $.

Delnice

Alternatywą dla noclegów w Rijece jest pobyt w miejscowości Delnice, leżącej w odległości 44 km na wschód od Rijeki, przy drodze do Zagrzebia. 13 km na północny zachód od miasteczka znajduje się Park Narodowy Risnjak, okolica gwarantuje więc świetny wypoczynek. Obok dworca autobusowego i ok. 200 m od dworca kolejowego stoi hotel Risnjak (tel.812261). Posiada on 20 pokoi w cenach 16 i 27 $ za pokój jedno- i dwuosobowy z prysznicem i śniadaniem wliczonym w cenę. W Delnice zatrzymuje się większość międzynarodowych pociągów jadących z Rijeki.

Gastronomia

Pomiędzy dworcem kolejowym a autobusowym mieści się Restoran Index (Kreśimirova 18) – niedroga, częściowo samoobsługowa restauracja.

Dużo droższa jest restauracja Riblji Restoran Zlatna Skoljka przy Korzo 34/36, która specjalizuje się w daniach z owoców morza.

Bar szybkiej obsługi Express znajduje się przy Riva 14, niedaleko biura Jadrolinija (otw. 7.00-21.00).

Rozrywka

W Teatrze Narodowym Ivan Zajc (z 1885 r.) można oglądać głównie chorwackie dramaty, ale czasami wystawiane są również spektakle operowe i baletowe. Kasa biletowa czynna jest codziennie oprócz niedziel.

Imprezy kulturalne odbywają się też na scenie Belveder w Domu Sindikata Franco Belukmcia, Kreśimirova 4, tuż obok przejścia pomiędzy dworcem autobusowym a kolejowym. Przedstawienia Kabaretu Rijećki obejrzeć można co sobotę o 21.00.

Warto także sprawdzić, co dzieje się w Hrvatskim Kulturnim Domu, Strossmajerova 1, tuż obok hotelu Neboder.

Club Palah mieści się przy alei, do której dochodzi się przez małe przejście obok budynku Rijećka Banka przy Trgu P. Togliattija (codz. od 20.00). Jest to sympatyczne, bezpretensjonalne miejsce, gdzie można się napić drinka i potańczyć.

Najlepszą dyskoteką w Rijece jest Quorum Colors przy Preluk Autokamp, pomiędzy Rijeką a Opatiją (zimą pt. i sb. 21.00-4.00, latem codz.).

Najlepsze filmy można zobaczyć w kinie Fenice, Dolać 13.

Strony: 1 2