Tradycyjne dziecięce festiwale w Japonii

10 sierpnia, 2018 Off By kuba

Serdecznie witam Drogich Czytelników!, i zapraszam ponownie do Japonii. Dzisiejsze podróże blog poruszą wdzięczny dziecięcy temat tradycyjnych festiwali w Japonii, a dowiecie się w nim o:
Roli lalek na Festiwalu Dziewczynek i dlaczego Festiwal Chłopców symbolizują płynące w ”powietrzu karpie”.

Dziewczynki i ich lalki na festiwalu hinamatsuri.

Podróżując po Kraju Kwitnącej Wiśni możemy być świadkami obchodzonych tam pięknych tradycyjnych festiwali dziecięcych. W dniu 3 marca podróże blog odnotowały festiwal hinamatsuri, który powstał z myślą o dziewczynkach.

Podczas jego obchodów, dziewczynki ustawiają na specjalnie przygotowanych do tego schodkach odziane w tradycyjne stroje lalki. Lalki te posiadają nawet kilkaset lat, gdyż tradycyjnie są przekazywane z jednego pokolenia na drugie. W dawnych czasach tworzono je po to by brały na siebie złe moce otaczające ludzi, a następnie wyrzucano je w otchłań morską. Ważną część festiwalu stanowią także zaproszone na nią przyjaciółki i wszystkie bliskie osoby, które raczą się poczęstunkiem.

Co symbolizuje karp na festiwalu chłopców?

Ścieżki podróży blog prowadzą także na tradycyjne  japońskie festiwalowe święto chłopców, które obchodzą w dniu 5 maja. Przy wejściu do domu rodzice zawieszają wizerunek przedstawiający boga Shoki, który ma za zadanie bronić rodzinę przed złymi siłami.
Tak jak dziewczynki stawiają lalki, to chłopcy umieszczają na schodkach nieduże figurki samurajów, które są symbolem odwagi i siły. Jednak do najbardziej charakterystycznych elementów festiwalu, należą umocowane na domu i tak swobodnie powiewające latawce, w kształcie karpi. Karp jest symbolem wytrwałości, gdyż w górskich potokach płynie pod prąd. Ich ilość oddaje liczbę chłopców w rodzinie.

Przez kogo obchodzone jest święto shichigosan?

Wybierając się w podróż do Japonii w miesiącu listopadzie, możemy zobaczyć kolejne tradycyjne, dziecięce obchodzone tam święto shichigosan. Uczestniczą w nim dziewczynki i chłopcy po ukończeniu trzeciego roku życia, jak również chłopcy w wieku lat pięciu i dziewczynki mające siedem lat. Ubrani w tradycyjne spowite pięknem kimona, wraz z towarzyszącymi im rodzicami, przychodzą do chramu, by pomodlić się i prosić bóstwa o opiekę oraz wsparcie w dalszym życiu.
Drodzy Czytelnicy, pięknie dziękuję za uwagę a już w następnym podróżach blog opowiem o pięknej japońskiej ceremonii zaślubin. Zatem bądź z nami!