Varazdin – Plitwice

23 lutego, 2005 Off By kuba

Varazdin, położony pomiędzy Zagrzebiem a jeziorem Balaton, jest ładnym miasteczkiem z kilkoma barokowymi kościołami i średniowiecznym zamkiem, w którym obecnie znajduje się muzeum miejskie. Wszystko to można zwiedzić w kilka godzin.

Turistięka Agencija na dworcu kolejowym (pn.-sb. 8.30-20.30) wymienia czeki podróżne, sprzedaje międzynarodowe bilety kolejowe i załatwia noclegi w prywatnych kwaterach. Żadna z nich nie znajduje się co prawda w pobliżu dworca, ale w odległości, którą można pokonać na piechotę. Można też przenocować w Pansion Maltar (Preśernova 1) naprzeciwko drogiego hotelu Turist, pomiędzy dworcem kolejowym a autobusowym. Ceny wynoszą tam 27 i 53 $ za pokój jedno- i dwuosobowy.

Pociągi z Zagrzebia do Varazdina (110 km) odjeżdżają co kilka godzin, a z Varazdina do Nagykanizsa na Węgrzech (72 km, 6 $) jeżdżą dwa lokalne pociągi nie wymagające rezerwacji. Przechowalnia bagażu na dworcu kolejowym jest czynna całą dobę.

Dworzec autobusowy i kolejowy w Varazdinie znajdują się na przeciwległych stronach miasta. Z Varażdina kursują 3 autobusy dziennie do Zagrzebia, 6 do Mariboru, 1 do Rijeki, 2 do Lubiany, 2 do Nagykaniza, po 1 do Stuttgartu, Monachium i Wiednia.

PLITWICE

Park Narodowy Plitwice leży w pół drigi między Zagrzebiem a Zadarem. Na obszarze 19,5 ha lesistych pagórków znajduje się tu 16 turkusowych jeziorek połączonych wodospadami i kaskadami. Bogate w minerały wody rzeźbią sobie nowe ścieżki w skale, tworząc zarazem wciąż zmieniające się wapienne formy. Drewnianymi mostkami można wędrować aż 18 km brzegiem jeziorek i strumieni, pośród huczącej wody. W kilku jeziorach wolno się kąpać. Za wstęp do parku płaci się 10 $ (studenci 5 $), ale za tę cenę można tu przebywać do woli.

To właśnie w Plitwicach rozpoczęła się jugosłowiańska wojna domowa. 31 marca 1991 r. Serbowie zajęli budynek dyrekcji parku. Zamordowany przez nich w tę wielkanocną niedzielę policjant Josip Jović był pierwszą ofiarą konfliktu. Kiedy w sierpniu 1995 r. chorwacka armia odbiła park, okazało się, że przyroda wyszła z działań wojennych bez szwanku, ale z hoteli zostały tylko ruiny.

Noclegi

W pobliżu Parku położone są kempingi Kolana (tuż przy jego granicy) i Grabovac (tel.442448); kemping Korenica (tel.432152) znajduje się nieco dalej, w miejscowości Barje. W chwili pisania przewodnika jedynym w pełni działającym hotelem był Bellevue (tel.053/774015), w którym jedynki lub dwójki kosztują 30-60 $ (przy pobycie przekraczającym trzy doby przysługuje 20% zniżki). Hotele Jezero (tel.76316) i Plitvice (tel.76522) ostatnio były jeszcze w remoncie. O kwatery prywatne może być trudno, ponieważ wszystkie wsie i miasteczka na skraju parku w czasie wojny zostały mocno zniszczone. O najświeższe wiadomości należy pytać w hotelu Bellevue lub w biurze Parku Narodowego Plitwice w Zagrzebiu.

Podróż

Do Plitwic kursuje co godzinę autobus 3 Zagrzebia (140 km, 3 godz., 6 $), -który dalej jedzie do Zadaru i Splitu. Droga ze stolicy do Plitwic w nader przejmujący sposób pokazuje skutki wojny. Plitwice można zaliczyć w ciągu jednego dnia, w drodze na wybrzeże, trzeba jednak pamiętać, że autobusy nie zabierają stąd nikogo na stojąco, jeśli mają komplet pasażerów. Bagaże można zostawić w centrum informacji turystycznej (czynne codz. 8.00-18.30) przy pierwszej bramie do parku.