Kimono – tradycyjny strój kobiet w Japonii

10 sierpnia, 2018 Off By kuba

Czy wiesz, że  kimono, wraz z wszystkimi dodatkami waży nawet 20 kg, a krój i kolor zależy od wieku kobiety oraz  pory roku  – przyjrzyjmy się tradycyjnemu strojowi japońskich kobiet.

Z blogiem podróżniczym warto poświęcić chwilę by opisać kimono czyli tradycyjny strój kobiet w Japonii – bowiem ich barwa, krój, wzór napawa oczy prawdziwą subtelnością i pięknym połyskiem.  Podczas gdy mężczyźni w Japonii zapracowują się na śmierć – patrz karoshi- kobiety przywdziewają tradycyjne stroje – kimona…

Krój, kolor i wzór zależy od wieku kobiety a także miejsca do którego ma w nim przybyć

Kimono wkładane jest przez tradycyjne Japonki (bowiem gejsze noszą je na co dzień ) tylko w czasie ważnych uroczystości rodzinnych jak: ślub, dni świąteczne a szczególnie radośnie obchodzony Nowy Rok.  Krój, kolor i wzór zależy od wieku kobiety a także miejsca do którego ma w nim przybyć.

Piękne i wielobarwne są kimona młodych, niezamężnych dziewcząt, natomiast mężatki przywdziewają już zdecydowanie bardziej stonowany strój. Kimona są szyte z różnych materiałów, w zależności jaka pora roku występuje.

Kimona mają wzory uzależnione od miesiąca roku…

Kiedy w Japonii jest ciepło, to wtedy dominują kimona bardziej przewiewne tudzież jedwabne, a w porze zimowej szyje się je z kilku warstw. Również w zależności od miesiąca widnieje na ich pastelowym tle inny przyciągający uwagę i wzrok wzór. By posłużyć się przykładem w miesiącu styczniu preferowany jest motyw sosny, w lutym zaś dobrze widziany jest wzór kwiatu śliwy,by w miesiącu marcu nasze oczy mogły cieszyć brzoskwinie, a kwiecień zdobiły kwiaty wiśni.  Zatem wyobraźmy sobie, jak to cudnie wyglądać musi.

Całe kimono, wraz z wszystkimi dodatkami waży nawet 20 kg!

Całe kimono, wraz z wszystkimi dodatkami waży nawet 20 kg! Głównym jego elementem jest szeroki na 1 metr i długi na 6 -7 metrów , zdobiony srebrną i złotą nitką pas obi.  Z tyłu jest on pieczołowicie zawinięty w charakterystyczną poduszeczkę zwaną obimakura. U młodych niewiast do złudzenia przypomina kunsztownie zawiązaną kokardę lub spowitego w pastele motyla a nosi to nazwę ruricho musubi.

Poznajmy elementy kimona – obijage, tabi i geta

Podążając o krok dalej,  przyjrzyjmy się elementom kimona, na pas zakłada się podtrzymującą go szarfę zwaną obijage.  Zaś stopy Japonek zdobią białe płócienne i dopasowane skarpety tabi ( kobiety kupują mniejszy rozmiar by szczelnie opływał ich stopy ), które wewnątrz zapina się na kilka haftek.  Na nie zaś wkłada się klapki geta, w których poruszanie się to prawdziwy wyczyn. Dopełnieniem całości kimona jest precyzyjne uczesanie w wykwintny kok który przyozdabia się wyrafinowaną klamrą.

Zielona herbata

Tak jak pięknie symbolicznie ozdabiane są kimona, także inne przemysły akcentują i zwracają uwagę na pewne szczegóły,  z których słynie Japonia. W kraju tym zielona herbata jest chętnie przyjmowanym napojem, gdyż posiada dużo walorów prozdrowotnych, ale także mięta dodawana jest do wyrobów cukierniczych, w tym serników i lodów. Jej delikatne walory są doceniane również w przemyśle perfumeryjnym gdzie trafia do wód perfumowanych, podobnie jak kwiat śliwy o kuszącym owocowym zapachu,  nacechowany subtelnością kwiat wiśni czy magnolia- ponętna, radosna i ekscytująca, a wszystko to utrwalone jest szczyptą piżmu.

Zatem blog podróżniczy żegna się z Miłymi Czytelnikami, dziękując za uwagę i śląc serdeczne pozdrowienia na tańczących płatkach wiśni.