Święto Obon

10 sierpnia, 2018 Off By kuba

Czy wiesz, że Święto Obon ku czci zmarłych przypada w Japonii na letni miesiąc sierpień?
I jak obchodzona jest noc bon-odori

Witam Drogi Czytelniku serdecznie! Uprzejmie zapraszam na kolejną wyprawę do Japonii.
Było już ich kilka, lecz kraj ten wciąż ma tak wiele miejsc wartych poznania, i obyczajów które przykuwają uwagę.
W dzisiejszym blogu podróżniczym poznamy jak Japończycy obchodzą Święto Obon i jakie detale tej uroczystości są zbliżone do Hanami- święta kwiatów wiśni  .

Na co dzień i od święta duchy zmarłych się pamięta.

Japonia jest krajem, gdzie świat duchowy jest czasem dość blisko, a osoby zmarłe nie traktuje się jako budzące strach duchy, lecz jako przyjaciół i doradców. Czując ich obecność podczas jednostronnej rozmowy porusza i zwierza się ze spraw codziennych jak: ukończenie studiów, ślub, zdobycie pracy czy podróż, z zapewnieniem podzielenia się z duchami przodków swymi wrażeniami i tym czego się doświadczyło.

Kiedy Święto Obon obchodzimy domowy ołtarzyk stroimy.

Blog podróżniczy podpatrzył jak wyglądają przygotowania do obchodów Święta Obon ku czci duchów zmarłych. Jego obchody przypadają na 13 sierpnia. W Polsce Święto Zmarłych obchodzi się w listopadzie, lecz w Japonii według kalendarza księżycowego sierpień jest uważany za początek jesieni.

Ważnym symbolem tej uroczystości jest zdobienie domowego ołtarza buddyjskiego zwanego butsudanem. Stoją na nim przez kilka dnia nie tylko ślubne fotografie, lecz wokół niego z pietyzmem układa się: owoce, kwiaty, świeczki i kadzidła. W Japonii duży nacisk kładzie się na formę i dlatego cukiernicy w tym czasie przygotowują słodycze w kształcie lotosu.

Podobne przygotowania trwają w czasie obchodów Hanami-święta kwiatów wiśni, gdzie ludzie konsumują słodycze w formie kwiatów wiśni. Przybywszy kapłan w otoczeniu zgromadzonych domowników recytuje sutry. Przez okres kilku następujących po sobie dni duchy przodków są traktowane z dużą atencją, rodzina dzieli się z nimi potrawami wegetariańskimi podanymi w lakowych naczyniach.
Święto Obon stanowi okazję do spotkań rodzinnych, rozmów, a to wszystko w podniosłej atmosferze odświętnego nastroju. W czasie Święta Obon życie nabiera tempa, wiele ludzi powraca do domów rodzinnych by być z najbliższymi. Uroczystość ta skupia w sobie trzy święta: Dziękczynienia, Zaduszki i Halloween

Lampiony światłości płyną do Krainy Wieczności.

Podążając wraz z blogiem podróżniczym dowiadujemy się, że ważnym aspektem trwania Święta Obon jest odwiedzanie grobów, które się myje i porządkuje. Następnie przyozdabia się je kadzidełkami, owocami, a do wazonów stawia kwiaty, po czym zebrani kontemplują się w modlitwie przerywanej melorecytacją części sutr i w przerwach klaskają w dłonie.
Kiedy obok cmentarza przepływa strumyk wówczas z dniem 15 sierpnia w godzinach popołudniowych na znak metalicznego dźwięku dzwonka zawieszonego nad bustudanem rodzina przenosi spoczywające na grobie dary na ołtarz powstały nad rzeką. Jest to rytuał w którym to duchy przodków powracają ponownie do Kraju Czystej Ziemi zwanej też buddyjskim rajem, gdzie będą przebywać do następnego ich święta. Znaczącym symbolem tej uroczystości są puszczane na wodzie świetliste lampiony.

Bon-odori organizujemy by zmarli pociechę mieli.

Ze Świętem Obon również dzieci są pomału oswajane i przez okres tygodnia mile spędzają czas. Budują szałasy na miejscowych ścieżkach wiodących do świątyń, których patronem jest święty Ojizo. Czas ten poświęcają na gry, zabawy, konsumpcję przekąsek oferowanych przez sąsiadów, a kiedy nadejdzie noc by sprawdzić swą odwagę przemierzają cmentarz i inne budzące strach miejsca.

Blog podróżniczy dowiedział się także że w czasie Święta Obon organizowana jest noc bon-odori, czyli mały karnawał w którym czci się z radością pamięć o zmarłych. Ludzie tłumnie przybywają i integrują się w grupie tworząc jedną wielką rodzinę. Ich spontaniczność, życzliwość i pozytywny odzew serca daje się porównać do Hanami-święta kwiatów wiśni, gdzie wszyscy nawzajem przekazują sobie dobrą energię. W noc bon-odori środek placu zajmuje yagura, czyli podest wykonany z drewna na którym muzycy i tancerze zabawiają zgromadzone tłumy. Wokół yagury ustawiane są także kramy z pożywieniem i grami. Uczestnicy tańczą od strony prawej do lewej dookoła podestu zachowując przy tym rytm, harmonią ruchu i światła.

Zajrzyjmy zatem do ogrodu perfum.

W ogrodzie perfum podróżniczego blogu poznamy kwiaty, których aksamitny zapach często spowija perfumy. I tak pochodzący z Japonii kwiat śliwy ubogaca perfumy owocowym wyjątkowym aromatem, a kwiat magnolii ekscytuje swą delikatnością i radością harmonii z przyrodą. W tym gronie nie może zabraknąć kwiatu wiśni, który całym swym pięknem symbolizuje Kraj Kwitnącej Wiśni.
Ślicznie dziękuję Miły Czytelniku za dzisiejsze spotkanie, za cenną uwagę i dobrą wolę. Japonia wciąż mnie zdumiewa, kryje w sobie wiele tajemnic, które z radością staram się poznać, odgadnąć, a następnie podzielić się nimi z wszystkimi dla których ten kraj jest także bliski.

Komentarz do załączonych fotografii.
Pierwsze zdjęcie przedstawia ceremonię puszczania na wodzie otulonych światłem lampionów z okazji Święta Obon, na znak pożegnania z duchami przodków by bezpiecznie udali się do Czystej Ziemi.

Natomiast zdjęcie drugie przedstawia uśmiechniętych i tańczących Japończyków podczas obchodów święta bon-odori ściśle związanego ze Świętem Obon.