Festiwale, święta i tradycje w Japonii

10 sierpnia, 2018 Off By kuba

W Japonii festiwale trwają nawet tydzień, i są bardzo hucznie obchodzone.
Poznajcie skrupulatne przygotowania Japończyków do obchodu Nowego Roku, jak również ceremonię oczyszczania.

Serdecznie witam Miłych Czytelników! Nie tak dawno pisałam w podróżach blog o tradycjach i zwyczajach w Chinach XIX i XX- wiecznych. Natomiast dzisiaj zapraszam Wszystkich w podróż do Japonii, celem
poznania obchodzonych tam festiwali, świąt i tradycji. Zatem jak pamiętacie będzie to nasza druga podróżnicza przygoda!

 

Festiwalowe dni radości.

Festiwale w kulturze japońskiej są obchodzone bardzo radośnie. Pracownicy firm i fabryk mają wolne, i tłumnie wraz rodzinami przybywają do świątyń zwanych chramami. Tam cieszą się że beztrosko i wspólnie mogą przeżywać ten świąteczny czas. Także aktorzy jak i artyści wystawiają sztuki, gdyż uważają że bóstwa również kochają śmiech :-) . Kapłanki miko wykonują tańce by rozweselić bóstwa a kupcy zachęcają do kupowania smakołyków, napojów i zabawek.

Festiwalowa burza atrakcji.

Festiwale trwają jeden dzień, dwa lub nawet cały tydzień. Podróżniczy blog przyjrzał się tym atrakcyjnym obchodom, na które składają się:

  • wyścigi konne,
  • pokazy sztuki łuczniczej,
  • sztuczne ognie
  • wyścigi łodzi.

Wybierając się w podróż do Kioto- miasta słynącego w licznych świątyń, będziemy mogli wziąć udział w jednym z największych organizowanych tam festiwali. Miejsca w których odbywają się festiwale często integrują i angażują całą społeczność dostarczając wszystkim uśmiechu i chwili wytchnienia.

Każda pora roku niesie z sobą nowy powód do radości.

W Japonii  niemal  przez  cały rok  nadarza się okazja do świętowania. Przypadające na wiosnę obchody zazębiają się z porą kiedy sadzi się ryż. Festiwale porą jesienną, z kolei zaś przypadają na okres zbierania plonów, i okazywanie wdzięczności za to. Także objęte świętowaniem są mniejsze wydarzenia do których należą: pora kwitnienia wiśni wiosną czy dostrzegalna zmiana liści klonu z barwy zielonej na czerwoną, kiedy kraj spowija jesień. Podróżując do Japonii możemy dużo nauczyć się od jej mieszkańców, którzy tak pięknie dostrzegają i cieszą się z najmniejszych przejawów życia.

Prawda Drogi Czytelniku że to niezwykle cenna umiejętność a zarazem dar?

Uroczyste przygotowania do powitania Nowego Roku.

Z chwilą nastania Nowego Roku aby go uczcić Japończycy przywdziewają tradycyjne kimona. Niewiasty zaś upinają wysoko swe włosy. Dekoracje obejmują także ulice a w domach przeprowadza się generalne porządki. Bowiem stary rok jest symbolicznie żegnany, wymiatany wraz ze wszystkimi smutkami, trudnościami i pechem.

Wnętrza domów przyozdabia się gałęziami sosny, które symbolizują odnowienie życia. Także pomocne stają się sznury zrobione ze słomy ryżowej, które odpowiedzialne są za odstraszanie złych mocy. Zgodnie ze zwyczajem, przeznaczeniem gałązek sosnowych są bambusowe kosze, wierzy się bowiem że bambus symbolizuje siłę i wzrost. W niektórych domach przygotowuje się specjalne ołtarzyki, na godne powitanie duchów przodków i bóstwa ryżu, które nawiedzają świat istot żywych w miesiącu styczniu.

W Japonii przestrzegana jest także tradycja wręczania podarunków na zakończenie minionego roku.

Na czym polega ceremonia oczyszczania.

Ceremonii rytualnego oczyszczania polega na ablucji ciała ale jest także podróżą duchową w głąb swego jestestwa. Odbywa się ona w chramach i każdy chętny może się jej poddać dwa razy w roku: na Nowy Rok i z końcem lipca. W tym czasie kapłani oddają się recytacji specjalnych modlitw norito. Następnie biorą w dłonie gałązki ozdobione skrawkami papieru, i potrząsają nimi nad głowami wiernych. Niektórzy pocierają swe ciała przygotowanymi z papieru lalkami, co także ma oczyścić ich z wszelkich grzechów. Potem owe lalki zostają spalone przez kapłanów na znak definitywnego pożegnania się ze wszystkim co złe i niegodne człowieka.

Miły Czytelniku dziękuję serdecznie za spotkanie. Kolejne nasza podróż będzie dalszą kontynuacją dzisiejszego tematu. A w nim dowiesz się jeszcze więcej o obchodach Nowego Roku, a także zaproszę Cię na wdzięczne festiwale dziecięce, i na uroczystość zaślubin. Zatem bądź z nami!

Zdjęcie nr 1.
To nastrojowe zdjęcie o zachodzie słońca, ukazuje Bramę która ma symbolizować wejście do przybytku świątyni Sinto, na Miyajima. Brama ta powstała w roku 1875, ma 16 metrów wysokości należy do największych tego typu budowli w Japonii.

Zdjęcie nr 2.
Na zdjęciu tym są przedstawione skąpane w wodzie tarasy ryżowe. Górzyste i pagórkowate położenie krajobrazu wielce sprzyja uprawie ryżu. Ryż jest szczególnie czczoną potrawą przez Japończyków, i stanowi podstawę wyżywienia. Chętnie łączy się go z innymi popularnymi składnikami takimi jak: ryby, warzywa i owoce morza ( krewetki, małże ).