Tanzania – parki narodowe

10 sierpnia, 2018 Off By kuba

Poznaj parki narodowe Tanzanii!
Czy wiesz dlaczego każdego roku ginie rzekach 250 tyś. zwierząt?

Witam bardzo serdecznie Miłych Czytelników! Z dzisiejszym blogiem podróżniczym wybierzemy się do Tanzanii by poznać jedne z ważniejszych istniejących tam chronionych rezerwatów przyrody, oraz ich sympatycznych mieszkańców.

Parki narodowe Afryki

Przygodę rozpoczynamy od miejscowości Arusza, który stanowi cenną bazę wypadową dla wszystkich śmiałków pragnących zdobyć szczyt Kilimandżaro(5895m.n.p) a następnie susem gazeli „zawitamy” do Parku Narodowego Serengeti, Ngorongora i nad jeziora Manyara.

Każdego roku ginie w paszczach krokodyli aż 250 tysięcy zwierząt!

Blog podróżniczy wypatrzył że miejsca te zamieszkują liczne zwierzęta, które są ich prawdziwą ozdobą.  Serengeti na przykład słynie z corocznych odbywających się w miesiącu maju wędrówek antylop gnu i zebr które podążając w poszukiwaniu pokarmu opuszczają Tanzanię, i zwartą grupą posuwają się w kierunku Parku Narodowego Masai Mara w Kenii.

Przekraczając wówczas rzekę Mara, często stając się łatwym łupem dla czyhających tam czeluści paszcz krokodyli. Każdego roku ginie w rzekach 250 tysięcy zwierząt, lecz na szczęście rodzi się aż 400 tysięcy. Ocalałe antylopy przebywają na tych terenach aż do października i posilone powracają na dawnych siedzib.

Park Narodowy Ngorongoro jest znany z ogromnej bo aż sięgającej długości 20 kilometrów kaldery, którą stanowi otwór powstały po wybuchu wulkanu. Początkowo ział nieprzeniknioną pustką lecz w momencie kiedy pokryła go sawanna stworzył prawdziwe i bezpieczne schronienie dla zwierząt.  Czuły się tam jak w domu, tym bardziej swojsko że dookoła chroniły je przed zgubnym wpływem człowieka majestatyczne góry.

Jezioro Manyara

Przyznam się Drogi Czytelniku że dzika Afryka jest mi bardzo bliska a na uwagę i podziw zasługuje także piękne jeziora Manyara. Jest ono pokryte ruchomą różową „kołderką” a to za sprawą rzeszy nobliwych flamingów które zawsze trzymają się razem (chyba że któryś z nich nie czuje się najlepiej). Swą mniej lub bardziej intensywną barwę piór zawdzięczają barwnikowi pochodzącemu ze spożywanych małży.

Pisarz Ernest Hemingway przyznał że jeszcze nie widział nic piękniejszego w Afryce a swoje wrażenia i spostrzeżenia opisał w książce pt „Zielone wzgórza Afryki”.

Rośliny Tanzanii

Dzięki blogowi podróżniczemu możemy także poznać które rośliny a także składniki drzew są z powodzeniem używane w przemyśle perfumeryjnym.  I tak należy do nich drzewo goździkowe z którego pozyskiwany olejek jest jednym ze składników perfum. Korzysta się także z ekstraktów( absolutów) pozyskiwanych z pomocą ciekłego azotu i alkoholu. Podobnie docenia się walory zapachowe drzewa palisandra, jak również fiołka afrykańskiego z którego liści i gałązek komponuje się zapachy podkreślające kobiece piękno.

Miły Czytelniku pięknie dziękuję za cenną uwagę, jestem przekonana że każdy zakątek Afryki jest ciekawy, warty odwiedzenia a kiedy to już nastąpi, trwale zapisuje się w naszej pamięci i sercu. Już w następnym wpisie zapraszam na plantacje kawy arabica w Arusza,  gdyż  „Kawa z Arusza kubki smakowe porusza”

Zdjęcie przedstawia wtulone w siebie i dostojne żyrafy, które są przedstawicielami najwyższych ssaków na świecie. Zostały sfotografowane podczas spaceru na tle rozpościerającego się Parku Narodowego Arusza. Bogaty arras siedlisk rozpościera się począwszy od jezior Momela aż po górę Meru.  Stolicą Północnej Tanzanii jest ten jakże przesycony czystym i lazurowym pięknem nieba Park Arusza.