Kawa Arabica z plantacji w Arusza – Tanzania

10 sierpnia, 2018 Off By kuba

Kawa arabica nazywana jest czarnym złotem, gdyż przynosi gigantyczne dochody.
Czy wiesz, że na plantacji kawy Arabica w Arusza pracuje aż 3 tyś kobiet?
Jak wygląda sytuacja kobiet w Tanzanii jakie są warunki pracy na plantacji?

Po zwiedzeniu parków narodowych Tanzanii  następnym ciekawym miejscem w Tanzanii, na które blog podróżniczy zwrócił uwagę jest Arusza, która jest 1,5 milionową metropolią słynącą z plantacji najlepszej na świecie kawy arabica. 

Na plantacji kawy Arabica zatrudniane są wyłącznie kobiety

Plantacja kawy Arabica w Arusza nazywa się wymownie Burka (burka to także rodzaj szczelnego nakrycia głowy muzułmanek, gdzie oczy przykryte są gęsto utkaną siateczką a resztę ciała spowija abaja).

Na tejże plantacji zatrudniane są tylko kobiety i jest ich aż 3 tysiące. Wiemy jak o pracę w Afryce jest trudno i dlatego każda możliwość zarabiania jest bardzo cenna. Kobietom w ciężkim trudzie zbierania kawy towarzyszą urocze jak zawsze dzieci, te niemal kilkuletnie już same starają się pomóc, a całkiem malutkie słodko śpią w kangach (są to szerokie chusty) przewieszonych przez plecy.

Sytuacja kobiet w Tanzanii

W  Tanzanii sytuacja kobiet jest wciąż ciężka, gdyż ich prawa nie są respektowane, nie ułatwia im się dostępu do edukacji i opieki medycznej. W biednych i tradycyjnych społecznościach niewiastom brakuje czasu i energii by móc wytrwale zawalczyć o swoje prawa a ich codzienne życie koncentruje się na solidnym wypełnianiu codziennych obowiązków, jak zapewnienia rodzinie bytu i przetrwania.

Najgorzej wygląda sytuacja kobiet na wsiach, gdyż wciąż pokutuje tradycja wydawania bardzo młodych, zaledwie 15-letnich dziewczynek za mąż, które niebawem same będąc jeszcze dziećmi rodzą swoje własne, przeciętnie sześcioro dzieci. Z czasem jej mąż poślubia kolejne kobiety, gdyż w Tanzanii jedna czwarta kobiet żyje w małżeństwach poligamicznych.

Kawa Arabica z Arusza – kubki smakowe porusza.

Blog podróżniczy odkrył także niezwykłe właściwości smakowe kawy arabica nazywanej czarnym złotem,ponieważ stanowi jedno z najcenniejszych, tuż po ropie naftowej,  surowców na świecie i przynosi gigantyczne dochody.  Smak wytwarzanej tu kawy jest wyjątkowo szlachetny i ma ostry, wyrazisty i mniej kwaskowy posmak niż kawa kenijska.  Zasługę dla walorów kawy ma niewątpliwie klimat, bowiem krzewy arabiki należą do bardzo wymagających i nie lubuje im ani prażące słońce ani ulewne deszcze.  Optymalną dla nich temperaturą jest ta nie spadająca poniżej 15 stopni ani nie przekraczająca 30 stopni Celsjusza.

Krzewy kawy

Krzewom kawy także sprzyjają duże wysokości a tereny Aruszy sięgają powyżej 1000 m.n.p.m i okazują się najbardziej odpowiednimi warunkami do wzrostu i rozwoju. W tym położeniu geograficznym pomaga im ożywczy wiatr i wystarczająca ilość opadów. Te korzystne warunki przynoszą iście zadowalające efekty w postaci znacznie szybciej wegetujących krzewów i roślin wydających swe owoce już po dwóch i pół roku, niż ma to miejsce w innych regionach kraju.