Indie – uduchowiony kraj pełen kontrastów cz I

10 sierpnia, 2018 Off By kuba

Mili Czytelnicy w dzisiejszym blogu podróżniczym zapraszam do „odwiedzenia” tętniących szeroką gamą barw Indii.
Czy wiesz, że aż dwie trzecie ludności Indii egzystuje za mniej niż jednego dolara dziennie!
Dlaczego ciała zmarłych wrzuca się do rzeki Ganges?
Przeczytaj koniecznie!


Indie – uduchowiony kraj,  który oczarowuje nas swą egzotyką i pięknem. Kraj ten obok bogactwa zabytków i świątyń wyróżnia duży kontrast w możliwości i warunkach życia ludności.

Życie za mniej niż dolara  dziennie…

Spotyka się zarówno bogate domy mieszkalne i ich mieszkańców, lecz z drugiej strony ogromną biedę gdzie ludność mieszka w przysłowiowych slamsach. Taka bieda dotyka mieszkańców Kalkuty, Delhi (to stolica kraju) czy wiosek. W tych ostatnich ludność mieszka w zrobionych przez siebie namiotach lub w drewnianych konstrukcjach pokrytych liśćmi bananowca. Ich życie to ciągła walka o przetrwanie.  Rano opuszczają swe noclegowe miejsca i wyruszają do studni po wodę i garstkę jedzenia, a wieczorem zapalają oliwną lampkę by oświetlić choć trochę swe smutne życie. Aż dwie trzecie ludności Indii egzystuje za mniej niż jednego dolara dziennie! Jest ogromne przeludnienie które przekłada się na znaczne ubóstwo życia ludności.  System kastowy został zniesiony w  roku 1950,  lecz  można  powiedzieć że  jest nadal zakodowany w świadomości mieszkańców i daje się zaobserwować w codziennym ich egzystencji.

Wyspa Old Goa

Znacznie lepsze perspektywy życia są na wyspie Old Goa. Ma ona podobnie, jak  miasto  Udupi, dużo świątyń i parków. Obowiązuje zakaz fotografowania świątyń a przed wejściem do nich należy zzuć obuwie. Dużo Europejczyków porzuca swe dotychczasowe posady i osiada się tutaj zakładając swój turystyczny biznes. Kiedy w czerwcu kraj spowija monsun to i życie na wyspie ulega wyciszeniu.

Święte krowy z Tamil Nadu

Podążając ścieżkami blogu podróżniczego przenieśmy się do miasta Tamil Nadu, które słynie z  dużej  ilości  żyjących tam świętych krów. Są  one darzone przez ludność szczególną estymą oraz szacunkiem i zawsze daje im się  pierwszeństwo, gdyż na co dzień pomagają im w pracy a  mleko i jego przetwory są cennym źródłem pożywienia. Kiedy krówka się zestarzeje jest puszczana wolno co nie jest wcale bezpieczne, ponieważ stanowi ona spore zagrożenie dla ruchu drogowego. Dawniej w Delhi obowiązywał nakaz przyprowadzania porzuconych i wałęsających się krów do schronisk za opłatą, lecz już nie jest przestrzegany.

Dlaczego ciała zmarłych wrzucane są do rzeki Ganges?

Wybierzmy się także z blogiem podróżniczym na spotkanie z przygodę do miasta Waranasi położonego na świętą rzeką Ganges. Jest ona masowo odwiedzana przez ludność, która głęboko wierzy w jej uzdrawiającą moc. Spotyka się tutaj osoby chore i niepełnosprawne a także innych zatopionych w kontemplacji i modlitwie.  Do rzeki schodzi się po kamiennych schodach zwanych: ghatami które w liczbie 80 otaczają rzekę. W czasie pory monsunowej znaczna ich część znajduje się pod wodą.

W  tym  świętym miejscu odbywają się rytualne pochówki  zmarłych których ciała poddaje się wcześniejszej kremacji. Do rzeki wrzuca się w całości ciała zmarłych a będących w stanie błogosławionym kobiet, mężów stanu, pokąsanych przez węże, trędowatych i fakirów. W ostatniej drodze osoby zmarłej rzadko uczestniczy rodzina.

Mili Czytelnicy pragnę dodać że święta rzeka Ganges jest tak czczona przez tubylców, ponieważ wierzą oni w jej moc i dlatego tak często poddają się ablucjom by w ten sposób oczyścić nie tylko ciało ale też przywrócić spokój duszy. Dla ścisłości rzeka ta ubogacona jest bakteriofagami i to one w sposób naturalny pozbawiają ją groźnych bakterii i wirusów, których nie brakuje w wodzie, gdyż z jej dobrodziejstw chętnie korzystają zarówno ludzie jak i zwierzęta.

Już wkrótce, w drugiej części „Indie – uduchowiony kraj pełen kontrastów”, blog podróżniczy przedstawi tajemnice pałacu Tadż Mahal znanego jako „pomnik miłości”, ale czy wiesz, że mógłby być również symbolem okrucieństwa. Ponadto poznasz Sithów – ludzi, którzy nigdy nie ścinają włosów…

Zdjęcie do artykułu, obfitujące różnorodnością barw, ukazuje procesję dla nowożeńców w której uczestniczkami są kobiety otulone połyskującymi i jaskrawymi sari.  Procesja ta odbywa się w mieście Mandawa w Radżastanie który należy do największych stanów w Indiach.