Pamiętnik Ma Yan cz.1 – edukacja dzieci w Chinach

10 sierpnia, 2018 Off By kuba

Dla niektórych dzieci w Chinach luksusem jest nawet zakup długopisu!
Jak wygląda edukacja dzieci w Chinach? Poznajcie historię pamiętnika Ma Yan mieszkającej w Ningxia?
Przeczytacie koniecznie o tym jak istotne w życiu są marzenia i niezłomne dążenie do ich realizacji, które mogą trwale odmienić życie?

Mili Czytelnicy, witam ponownie i równie serdecznie! Niedawno opowiedziałam Wam jak żyją mieszkańcy Japonii. Teraz ”zabieram” Was z blogiem podróżniczym do kolejnego azjatyckiego kraju jakim są Chiny.

Kim jest Ma Yan- bohaterka pamiętnika.

Ma Yan jest ambitną 14- letnią dziewczynką mieszkającą w wiosce Zhangjiashu leżącą na południe od regionu Ningxia w Chinach.  Jest ona autorką pamiętnika w którym zapisuje wszystkie swe przemyślenia, marzenia, troski i niespełnione dotąd nadzieje na lepsze życie.

W Chinach los dziewczynek od urodzenia jest przesądzony…

Pewnego dnia dowiaduje się od mamy że nie będzie już mogła kontynuować dalszej nauki w szkole. Mama tłumaczy to trudnym położeniem rodziny a środki z ciężkiej pracy rodziców mają być przeznaczone na edukację dwóch młodszych braci Ma Yan ( w Chinach nazwisko zawsze jest poprzedzone imieniem). W Chinach los dziewczynek od urodzenia jest przesądzony. Edukację bowiem kończą na trzeciej lub czwartej klasie szkoły podstawowej i mając szesnaście lat są już wydawane za mąż (małżeństwa są aranżowane). Dalsze ich losy skupiają się głównie na prowadzeniu domu i pracy w polu.

Dla  Ma Yan luksusem był nawet zakup długopisu!

Natomiast Ma Yan jest bardzo inteligentną i ambitną uczennicą, i nie wyobraża sobie życia bez szkoły. Jest na tyle dojrzałą osobą że wie ile nauka oraz solidne wykształcenie mogą zmienić w jej życiu, nadać mu sens a także przyczynić się w dużej mierze do poprawy warunków egzystencji całej rodziny. Mocno zdeterminowana tą sytuacją postanawia napisać list do swej mamy z prośbą o ponowne przemyślenie całej sprawy. Swoje obawy, leki , marzenia a także trudy życia i nieustanną walkę z biedą (luksusem był dla niej nawet zakup długopisu z powodu którego ograniczała jedzenia do możliwego minimum!) zamieszcza w trzech szarych pamiętnikach.

Warunki życia biednej rodziny w Chinach.

Drodzy Czytelnicy blog podróżniczy dokonał głębszej introspekcji warunków życia rodziny Ma Yan, której przyszło żyć w ceglanym domy wybudowanym wspólnym wysiłkiem. Centralnym punktem domu jest duży pokój którego większość zajmuje kang- jest to duże, osiadłe na cegłach podgrzewane łóżko (nazywane też piecem) na którym toczy się codzienne życie: tu się sypia, spożywa posiłki i odrabia lekcje. Do pokoju przylega kuchnia i spiżarnia a na zewnątrz położony jest ogródek i zagroda dla zwierząt: kur, baranków i osiołka.

O rodzinie naszej bohaterki i jej trudnym położeniu.

Tato Ma Yan jest Chińczykiem a mama muzułmanką. Tych ”mniejszości narodowych” jak dowiedział się blog podróżniczy jest w Chinach dziesięć i reprezentują łącznie przeszło dwadzieścia milionów osób z miliarda trzystu milionów mieszkańców kraju. Wśród nich mniejszość Hui liczy około dziewięciu milionów. Pozostali muzułmanie zamieszkujący Chiny dzielą się na:Ujgurów, Uzbeków, Kazachów, Tadżyków i Tatarów. Kobiety ze społeczności muzułmańskich noszą charakterystyczne białe czepki.

Mili Czytelnicy już w następnym wpisie na „blogu podróże” przeczytacie o dalszych losach Ma Yan!  Zajrzycie koniecznie lub zapiszcie się na kanał RSS.