Życie i praca w Australii

27 lipca, 2018 Off By kuba

Życie w Australii

Australia to olbrzymi kontynent i jedno z największych państw świata. Polska jest ponad 25 razy mniejsza jeśli chodzi o powierzchnię, lecz liczba ludności w Polsce jest tylko dwukrotnie wyższa. Obecna populacja w Australii wynosi nieco ponad 20,5 miliona mieszkańców.

Największe skupiska ludności to miasta oraz ogólniej tereny w pobliżu wybrzeży – największe z nich to Sydney (ponad 4 miliony mieszkańców), Melbourne, Brisbane i Perth.

Co ciekawe, stolica Australii, czyli Canberra, ma zaledwie nieco ponad 300 tysięcy mieszkańców.

Mieszkańcy Australii to w bardzo dużej części potomkowie emigrantów z Irlandii czy Wielkiej Brytanii, coraz częściej jednak można spotkać emigrację z Europy czy Azji. Ogólnie mówiąc, charakterystyczną cechą Australii jest jej olbrzymia multikulturowość – mieszkańcy Australii pochodzą bowiem ze 126 krajów świata.

Mieszkańcy Australii są niezwykle mili i towarzyscy. Nastrój ten udziela się również bardzo szybko imigrantom, sprawiając, że nawet nacje uważane w świecie za skłócone nie przenoszą swoich waśni do nowego kraju.

Australijczycy są również niezwykle uprzejmi, a co ciekawe mimo olbrzymiej liczby mieszkańców w największych metropoliach są one jednocześnie… najbezpieczniejszymi miastami na świecie.

Również Polacy mają swój wkład w rozwój społeczeństwa Australii. Początki emigracji Polaków do tego kraju sięgają XIX wieku, i to aż lat trzydziestych, jednak największa fala emigracji miała miejsce po zakończeniu II Wojny. Ogólnie polonię w Australii ocenia się na ponad 150 tysięcy osób.

Praca w Australii

Zdecydowanie najlepszym, a przy tym najłatwiejszym sposobem na otrzymanie wizy jest edukacja. Z dniem rozpoczęcia nauki studenci automatycznie otrzymują pozwolenie na pracę.

Numer podatkowy (TFN – Tax File Number) jest nadawany po złożeniu podania drogą elektroniczną. Czas oczekiwania na nadanie numeru podatkowego wynosi około miesiąca – specjalny druk nadania tego numeru otrzymujemy pocztą.

Co ważne, pracę można rozpocząć od razu po rozpoczęciu nauki, nawet bez przyznanego numeru TFN – dopiero po jego otrzymaniu możemy złożyć numer podatkowy do pracodawcy.

Rekordowo niskie bezrobocie w Australii sprzyja poszukiwaniu pracy. Oczywiście wiele zależy od poziomu znajomości języka angielskiego oraz posiadanego doświadczenia, jednak znalezienie jakiegoś zajęcia na początek nie powinno stanowić problemu.

Bardzo ważne jest posiadanie CV, w Australii nazywanego Resume – szczególnie z referencjami poprzednich pracodawców.

Poszukiwanie pracy warto rozpocząć od serwisów ogłoszeniowych w internecie, tablic ogłoszeniowych na uczelniach i w szkołach a także i bezpośrednio – pytając o możliwość zatrudnienia osobiście.

Szczególnie dotyczy to prac w takich branżach jak gastronomia czy turystyka – hotelarstwo.